ناسا سگ رباتیک مشهور را به مریخ می‌فرستد

0
88

دانشمندان ناسا در حال کار با سگ رباتیک مشهور شرکت “بوستون داینامیکس” به نام “اسپات”(Spot) هستند تا آن را در آینده نزدکی روانه مریخ کنند.

 دانشمندان ناسا در حال کار بر روی “سگ های مریخ” هستند که سگ های رباتیکی خواهند بود که به طور خودکار در مناطق خشن و غارهای زیرزمینی سیاره مریخ حرکت خواهند کرد.

این سگ های مریخی شبیه به مریخ نوردهای ناسا مانند “اسپیریت”، “فرصت”، “کنجکاوی” و “استقامت” کار خواهند کرد، با این تفاوت که قادر به انجام کارهای بسیار بیشتری خواهند بود.

دانشمندان می گویند که این ربات های چهار پا، چابک تر از مریخ نوردها خواهند بود و مجهز به حسگرهایی هستند که در مواجهه با موانع متوقف نمی شوند و قادر به انتخاب مسیرهای خاص و ایجاد نقشه های مجازی از تونل های زیرزمینی و غارها هستند.

این سگ های رباتیکی در صورت سقوط در چاله های مریخی قادر به بازگشت و بالا آمدن از آنها خواهند بود، کاری که مریخ نوردان فعلی قادر به انجام آن نیستند.

به نظر می رسد که سگ ها هنوز هم بهترین دوست انسان، این بار در یک سیاره دیگر خواهند بود.

سگ رباتیکی که قرار است به مریخ فرستاده شود، سگ رباتیک مشهور شرکت “بوستون داینامیکس” موسوم به “اسپات” است. البته همانطور که دانشمندان می گویند، “اسپات” برای این پروژه اصلاح می شود و “Au-Spot” نامیده می شود.

“Au-Spot” به حسگرهای شبکه ای و نرم افزارهای خاصی مجهز خواهد شد تا با خیال راحت در سیاره سرخ پرسه بزند.

در حال حاضر این سگ رباتیکی توسط این تیم در حال آزمایش است تا چندین دوره مختلف عبور از موانع را روی زمین پشت سر بگذارد. این آزمایشات شامل یادگیری گذر از تونل ها، بالا رفتن از موانع و سطوح شیب دار و مکان هایی است که شبیه به سطح مریخ و زیر سطح آن است.

استقرار چنین ربات هایی در مریخ می تواند در تحقیقات این سیاره تحول ایجاد کند. هنوز تاریخ مشخصی برای زمان پرتاب “Au-Spot” مشخص نشده است، اما باید منتظر اعلام خبر آن بود.

ناسا حداقل از سال ۲۰۱۸ به دنبال استفاده از سگ های رباتیکی مانند “اسپات” در مأموریت های مریخی خود بوده است و اکنون این رویا ممکن است به زودی به واقعیت تبدیل شود.

از این پس “اسپات” بیش از خدمتکاری در رستوران ها و عملیات های امداد و نجات برای بشر کار خواهد کرد، کاری که می توان ادعا کرد که یک کار بسیار مفید خواهد بود.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی ای، این تیم برنامه خود را در تاریخ ۱۴ دسامبر در اتحادیه ژئوفیزیک سالانه آمریکا (AGU) ارائه داد.