ناسا برای ماموریت مریخ راکتورهای کوچک می‌سازد

0
107

محققان ناسا اعلام کرده‌اند آزمایش‌های اولیه یک سیستم هسته‌ای کوچک برای تولید برق ماموریت‌های طولانی مدت به فضا موفقیت‌آمیز بوده است.

محققان ناسا اعلام کرده‌اند آزمایش اولیه راکتورهای کوچکی به اندازه یک رول دستمال توالت موفقیت‌آمیز بوده است. این راکتورها انرژی مورد نیاز در سطح مریخ را برای فضانوردان فراهم می‌کنند. ناسا این سیستم را برای تامین انرژی در ماموریت سرنشین‌دار و طولانی مدت به فضا ساخته است.

مقامات سازمان ناسا و وزارت انرژی آمریکا در کنفرانس خبری لاس و گاس جزئیات ساخت این سیستم هسته‌ای که پروژه «Kilopower» نام گرفته است را اعلام کردند. به گفته آنان آزمایش کامل این سیستم رادیکال در ماه مارس انجام می‌شود.

لی میسون، یکی از تکنسین‌های ارشد ناسا در بخش نیرو و ذخیره انرژی، می‌گوید: «ما خواهان یک منبع انرژی هستیم که قابلیت عملکرد در محیط‌های سخت را داشته باشد».

آزمایش‌های این سیستم از ماه نوامبر در ایالت نوادا آغاز شده است و هدف آن فراهم کردن انرژی برای ماموریت‌های رباتیک و سرنشین‌دار به مریخ، ماه و حتی نقاط دیگر منظومه شمسی است.

جو مریخ برای سیستم‌های تولید نیروی برق مناسب نیست زیرا نور خورشید کمی به آن می‌رسد، بسیار سرد است و تندبادهای گرد و غبار طولانی مدت در آن روی می‌دهد. با توجه به اندازه کوچک کیلوپاور و قدرتمندی آن میتوان چند واحد از آن را در یک ماموریت به مریخ برد و ده‌ها کیلو وات برق تولید کرد.

این راکتور می‌تواند نیروی برق مورد نیاز برای فعالسازی تجهیزات تبدیل منابع (مانند تبدیل یخ به اکسیژن، آب و سوخت در سطح سیاره) را فراهم کند.

به گزارش مهر؛ جالب آنکه در نمونه آزمایش شده از یک راکتور اورانیوم ۲۳۵ استفاده شده است که به اندازه یک رول دستمال توالت است.