ناخرسندی فرانسه از سخنان خامنه‌ای در مورد خطوط قرمز جمهوری اسلامی

0
175

وزیر خارجۀ فرانسه، لوران فابیوس، از محتوای سخنان خامنه‌ای در بارۀ مذاکرات اتمی و «خطوط قرمز» جمهوری اسلامی ابراز ناخرسندی کرد. به عقیدۀ او این سخنان با جهت‌گیری کلی مذاکرات، تباین دارد. دو مسئلۀ بازدید از مراکز نظامی جمهوری اسلامی  و نحوۀ لغو تحریم‌ها، فعلاً در کانون همۀ اختلافات قرار دارد.

به نوشتۀ خبرگزاری رویترز، خامنه‌ای در بارۀ «خطوط قرمز» جمهوری اسلامی  در مذاکرات اتمی که روز سه‌شنبه ۲ تیر/۲٣ ژوئن ایراد شد، تنش را در این پرونده بیشتر کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه؛ خامنه‌ای در سخنان مفصل خود تأکید کرد که همۀ تحریم‌های اقتصادی و مالی «باید فوراً در هنگام امضای موافقت‌نامه لغو بشود». وی همچنین «بازرسی از مراکز نظامی» را به عنوان یکی از خطوط قرمز جمهوری اسلامی  برشمرد. اما به گفتۀ یکی از مقامات فرانسوی که نام برده نشده «یا بخشی از تحریم‌ها فوراً برداشته خواهد شد و یا این که همۀ تحریم‌ها با امکان برقراری مجدد آنها لغو خواهد گردید».

لوران فابیوس وزیر خارجۀ فرانسه که در پاریس با همتای سعودی خود دیدار داشت، در واکنش به اظهارات تازۀ خامنه‌ای گفت:«فرانسه خواهان توافقی محکم است». او افزود: «اما به نظر می‌رسد که برخی اظهارات (ایرانی‌ها) در این راستا قرار نمی‌گیرد».

لوران فابیوس «انتظارات جدی فرانسه» را در مذاکرات اتمی گوشزد کرد و بر لزوم بازرسی «همۀ مراکز» تأکید نمود.
مسئلۀ بازرسی از تأسیسات نظامی جمهوری اسلامی  اینک یکی از موارد اصلی اختلاف در مذاکرات اتمی است. نحوۀ لغو تحریم‌ها و زمان‌بندی آن نیز از دیگر مسائل پیچیدۀ مذاکرات است.