ناتو: پس از استفاده از اسلحه شیمیایی در سوریه، سکوت جایز نیست

0
178

تاکید کشورهای عضو بر وجود شواهدی دال بر به کارگیری اسلحه شیمیایی توسط نیروهای اسد.

آندرس فوگ راسموسن دبیر کل پیمان آتلانتیک شمالی “ناتو”، روز چهارشنبه اعلام کرد، اطلاعات به دست آمده از منابع مختلف نشان می دهد که اسلحه شیمیایی را نیروهای بشار اسد، رئیس جمهور سوریه مورد استفاده قرار داده اند.

وی که در حاشیه نشست نمایندگان کشورهای عضو ناتو در بروکسل سخن می گفت، افزود که هرگونه استفاده ای از این اسلحه “غیر قابل قبول” است، اما واکنش مشخصی را برای پاسخ به این اقدام پیشنهاد نکرد.

العربیه گزارش داد؛ وی در ادامه بیان داشت:” این اقدام نقض آشکار استانداردها و تعهدات بین المللی را که از زمانی طولانی وجود دارند، در بر دارد…مرتکبین به آن باید پاسخگو باشند.”

یک منبع دیپلماتیک گفته است که نمایندگان کشورهای عضو پیمان ناتو در نشست عادی خود، مسائل کلی بحران سوریه را مورد بحث و بررسی قرار دادند، اما دخالت نظامی مستقیم ناتو در دستور کار این اجلاس قرار نگرفت.

2012-12-23T172757Z_458420865_GM1E8CO031N01_RTRMADP_3_SYRIA-CRISIS-AIRSTRIKE

راسموسن که پیشتر بر ضرورت یافتن راه حلی سیاسی برای بحران سوریه تاکید می کرد، اینک طی سخنان خود کشته شدن صدها غیر نظامی در اثر به کارگیری اسلحه شیمیایی در حمله به حومه دمشق را به شدت محکوم کرده و گفت :”رژیم سوریه ذخایر اسلحه شیمیایی را در اختیار دارد.”

دبیرکل ناتو همچنین ادامه مشورت ها و زیر نظر گرفتن دقیق اوضاع در سوریه را یاد آور شد و بر کمک به ترکیه به عنوان کشور عضو ناتو که با سوریه مرز مشترک دارد تاکید کرد.

پیشتر پیمان ناتو به فرماندهی آمریکا، در پی آتشباری توپخانه سوریه علیه شماری از روستاهای ترکیه، موشک های رهگیر پاتریوت را در سال جاری در این کشور مستقر کرد.

از سوی دیگر بریتانیا، عضو پیمان ناتو، پیش نویس قطعنامه ای را به شورای امنیت سازمان ملل متحده ارائه کرده که در آن خواهان اتخاذ “همه اقدامات ضروری برای حمایت از غیرنظامیان” شده است.

شورای امنیت امروز چهارشنبه بحث و بررسی این پیش نویس را آغاز کرده اما احتمال استخدام حق وتو از سوی روسیه، مخالف شدید هرگونه اقدام نظامی علیه رژیم بشار، به قوت وجود دارد .