ناتو: قاچاقچیان راه‌های جدیدی برای عبور پناهجویان می‌یابند

0
121

فعالیت ناتو در دریای اژه موفقیت چندانی نداشته و از شمار پناهجویانی که از ترکیه به یونان وارد می‌شوند نکاسته است. یک فرمانده ناتو گفته است که قاچاقچی‌ها راه و چاه را می‌شناسند و با بسته شدن یک مسیر، مسیر دیگری می‌یابند.

یک هفته است که نیروهای ناتو در دریای اژه حضور دارند و کشتی‌های‌شان مراقب‌اند که جلوی انتقال پناهجویان از ترکیه به یونان توسط قاچاقچیان انسان را بگیرند. اما با پایان اولین هفته فعالیت ناتو در دریای اژه شمار پناهجویانی که خود را از ترکیه به یونان رسانده‌اند کاهش نیافته است.

پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اعلام کرده که قاچاقچیان انسان در ترکیه در مقابل فعالیت‌های ناتو در دریای اژه واکنش نشان می‌دهند و مسیرهای جدیدی برای قاچاق انسان می‌یابند.

دریاسالار یورگ کلاین، یکی از فرماندهان ناتو در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری آلمان گفت قاچاقچیان انسان در ترکیه با ۲۰ تا ۴۰ قایق خود، مسیر انتقال پناهجویان را از ترکیه تا یونان برمبنای محل استقرار کشتی‌های ناتو در دریای اژه تعیین می‌کنند.

یورگ کلاین توضیح داد که قاچاقچیان انسان با محاسبه این موضوع که هفت کشتی ناتو در چه مسیرهایی در دریای اژه مستقر هستند، مسیر خود را طوری تعیین می‌کنند که با گشت ناتو برخورد نداشته باشند.

دریاسالار کلاین که با کشتی “بن” آلمان در دریای اژه در خدمت ناتو قرار دارد، چنین توضیح می‌دهد: «همین که نیروهای ناتو سواحل جزیره لسبوس را کنترل کنند، قاچاقچیان مسیری را برای رسیدن به جزیره‌ای دیگر انتخاب می‌کنند.»

به گزارش دویچه وله؛ یورگ کلاین پیشنهاد می‌کند که فعالیت‌های ناتو در دریای اژه افزایش یافته و بخش‌های بیشتری را زیر نظر پیمان آتلانتیک شمالی قرار گیرد، زیرا ناتو تاکنون تنها در فاصله ترکیه به جزیره لسبوس یونان مستقر بوده است.