ناتو از روسیه خواست به حملات خود علیه غیرنظامیان و مخالفان اسد پایان دهد

0
153

بیست و هشت کشور عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، “ناتو”، با انتشار بیانیه ای خواستار توقف فوری حملات هوایی روسیه علیه مخالفان رژیم اسد و غیرنظامیان در سوریه شدند. در این بیانیه که ترکیه نیز یکی از امضا کنندگان آن است، در مورد خطر جدی چنین رفتار غیرمسئولانه ای، هشدار داده شده است.

همزمان با انتشار این بیانیه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از امشب در بروکسل، مذاکرات خود را پیرامون بحران پناهجویان سوری و به طور کلی بحران سوریه با مقامات بلند پایه اتحادیه اروپا آغازمی کند.

ترکیه اکنون بیش از یک سال است که خواستار ایجاد یک منطقه ممنوعه پرواز در سوریه است.

دولت روسیه روز دوشنبه پنجم اکتبر، اعلام داشت که با ایجاد چنین منطقه ای برفراز خاک سوریه مخالفت خواهد کرد.

احمد داوود اغلو، نخست وزیر ترکیه، در یک مصاحبه تلویزیونی گفته است: “حتی اگر پرنده ای درحریم هوایی ترکیه پرواز کند رهگیری خواهد شد”.

دولت ترکیه بامداد روز دوشنبه اعلام کرده بود که یک هواپیمای جنگنده روسی در نزدیکی مرزهای سوریه حریم هوایی ترکیه را نقض کرده و از سوی مسئولین ترکیه رهگیری شده است. روز دوشنبه برای ششمین روز حملات هوایی روسیه در برخی نقاط سوریه ادامه یافت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه؛ برخی منابع غربی ادعا کرده اند که هواپیماهای روسی همزمان با انجام حملاتی علیه مواضع اسلامگرایان داعش دیگر نیروهای مخالف رژیم بشار اسد را نیز بمباران کرده اند. روسیه این ادعا را رد کرده و می گوید حملات نیروی هوایی این کشور علیه نیروهای دولت اسلامی عراق و شام (اسلامگرایان داعش) انجام شده است.