مک‌مستر از آلمان خواست روابط اقتصادی با جمهوری اسلامی را کاهش دهد

0
127

هربرت ریموند مک‌مستر، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، روز شنبه در کنفرانس امنیتی مونیخ سوریه، کره شمالی و جمهوری اسلامی را به عنوان “حکومت‌های شرور جهان” نام برد. او از آلمان خواست روابط اقتصادی با جمهوری اسلامی را به شدت کاهش دهد.

هربرت مک‌مستر، مشاور امنیت ملی آمریکا، روز شنبه  ۱۷ فوریه در کنفرانس امنیتی مونیخ در ارتباط با تولید سلاح اتمی و شیمیایی در کره شمالی و سوریه، از جمله گفت: «ما می‌دانیم که سوریه و کره شمالی تنها حکومت‌های شرور جهان نیستند که سلاح‌هایی خطرناک تولید و از آنها استفاده می‌کنند.»

مک مستر در ادامه گفت باید مراقب جمهوری اسلامی نیز بود که “حمایت از شبه‌نظامیان نیابتی” را به عهده گرفته است. او جمهوری اسلامی را متهم کرد که به خشونت در منطقه دامن می‌زند. مک‌مستر گفت جمهوری اسلامی در منطقه از حزب‌الله لبنان، رژیم بشار اسد در سوریه و شبه‌نظامیان شیعی‌مذهب حوثی یمن‌ در برابر نیروهای ائتلاف پشتیبانی می‌کند.سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه

مشاور امنیت ملی آمریکا در همین رابطه به سلاح‌های کشتار جمعی در حکومت‌های شرور هشدار داد و از جامعه جهانی خواست جلوی توسعه سلاح‌های کشتار جمعی را بگیرد، با گروه‌های جهادگرا مبارزه کند و برای توسعه صلح و رفاه در جهان بکوشد.

آلمان روابط اقتصادی با جمهوری اسلامی را به شدت کاهش دهد

هربرت مک‌مستر در سخنان خود در کنفرانس امنیتی مونیخ همچنین از آلمان خواست روابط اقتصادی خود با جمهوری اسلامی را به شدت کاهش دهد. او گفت: «هر که در جمهوری اسلامی سرمایه‌گذاری کند، در سپاه پاسداران سرمایه گذاری کرده است.»

او گفت کسانی که در ایران سرمایه‌گذاری می‌کنند “چکی برای سپاه پاسداران می‌کشند و به او می‌گویند: لطفا این بودجه را برای کشتاری بیشتر در خاورمیانه مصرف کن.”

آلمان، روسیه، چین، ژاپن و کره جنوبی از جمله مهم‌ترین طرف‌های بازرگانی جمهوری اسلامی هستند.

مک مستر از هم‌پیمانان آمریکا در اروپا خواستار برخوردی شدید با جمهوری اسلامی شد و در ادامه گفت: «باید سرانجام فهمید که طرف واقعی رابطه بازرگانی با جمهوری اسلامی کیست و در قدم بعد باید هر کوششی را به کار برد تا منابع مالی سپاه پاسداران قطع شود.»

مشاور امنیت ملی آمریکا بعضی شرکت‌هایی که با سپاه پاسداران همکاری می‌کنند را برشمرد و گفت “شرکت هوایی ماهان ایر که به طور مستقیم به مونیخ پرواز می‌کند” یکی از شرکت‌هایی است که با سپاه پاسداران همکاری می‌کنند.

در سخنانی در روز شنبه ۱۷ فوریه در کنفرانس امنیتی مونیخ در مخالفت با دیدگاه هربرت مک‌مستر، مشاور امنیت ملی آمریکا گفت باید به “علایق قانونی” هرکشوری در خاورمیانه احترام گذاشت.

به گزارش دویچه وله؛ وزیر خارجه روسیه در این باره بخصوص از جمهوری اسلامی نام برد و گفت “نباید همواره با نگاه غرب به مسائل نگاه کرد. چنین نگاهی صحیح نیست.”