موگرینی از راهکارهای مشخص برای تداوم معاملات با جمهوری اسلامی خبر داد

0
135

هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است که کمیسیون این اتحادیه “پیشنهادهای مشخصی” را برای تعدیل تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی در دست بررسی دارد تا معاملات نفت و گاز با ایران و سرمایه‌گذاری در این کشور امکان‌پذیر گردد.

 فدریکا موگرینی، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه ۲۸ مه گفت که در اجلاس وزیران خارجه اتحادیه اروپا “پیشنهادهای مشخصی” برای تعدیل تحریم‌های واشنگتن علیه جمهوری اسلامی ارائه شده است.

خانم موگرینی افزود، قرار است “طی هفته‌های آینده” این راهکارهای پیشنهادی از سوی کمیسیون اتحادیه اروپا تکمیل شوند.

 هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که کمیسیون اتحادیه اروپا در اواسط ماه مه کشورهای عضو را فراخوانده بود، به منظور دور زدن تحریم‌های مالی ایالات متحده و امکان تداوم معاملات نفت و گاز با جمهوری اسلامی “واریز مبالغی، فقط برای یک بار، به حساب بانک مرکزی جمهوری اسلامی را مورد بررسی قرار دهند”.

دولت‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا هم‌اکنون در حال بررسی این موضوع هستند که شاید بتوانند خریدهای نفتی خود را از مسیر بانک‌های مرکزی هر یک از این کشورها انجام دهند.

کمیسیون اتحادیه اروپا در اواسط ماه مه وارد روندی شد که بتواند از شرکت‌های اروپایی در قبال تحریم‌های آمریکا حفاظت کند، تا این شرکت‌های که با جمهوری اسلامی در حال معامله هسنتد فعال بمانند.

به گزارش دویچه وله به نقل از خبرگزاری فانسه؛ از سوی دیگر کمیسیون اتحادیه اروپا قصد دارد موانع سرمایه‌گذاری برای معاملات با جمهوری اسلامی را با کمک “بانک سرمایه‌گذاری اروپایی” (EIB) برطرف سازد.