مونتاژ خودرو کارخانه ۱۴ساله چین درشرکت ۴۸ساله ایران!

0
585

خودروهای چینی که معمولا تقلیدی از شکل گرفته از پلت فرم و قطعات چند خودرو که تا چندی پیش به مدد بازار تحریمی اندک اندک با شرکت های کوچک پای خود را در ایران باز کرد، اکنون دامن خود را به یکی از کارخانه های باسابقه به صورت مونتاژ کاری کشانده یا کمی هم اجازه داده قطعه های ایرانی در آن استفاده شود که با جشن آن را اعلام و رونمایی کردند.

برلیانس آتو که سال ۱۹۹۲ با خط تولید مینی بوس آغاز به کار کرد و سال ۲۰۰۲ خودروهای سواری را هم به این فعالیت افزود به عنوان همکار مونتاژکار چند شرکت بزرگ خودروساز آلمانی، ژاپنی فعالیت خود را ادامه می دهد و خود نیز توانسته عنوان هشتمین خودروساز چین را کسب کند.

اکنون یکی از خودروسازان بزرگ کشور با ۴۸ سال سابقه، دو خط تولید خود را در اختیار دو مدل مونتاژی کارخانه نوپای چینی قرار داده است، در حالیکه چینی ها به عنوان کپی کننده محصولات کشورهای پیشرفته نمی توانند شرکت های ایرانی را به خودروساز تبدیل کنند و اکنون مدار مونتاژ محصولات کشورهای پیشرفته در حال تنزل به مونتاژ نوع چینی آن هم از کارخانه های با سابقه ۱۴ سال در کارخانه ای ایرانی با این سابقه است.

به گزارش خبرنامه ملی ایرانیان؛  خط تولید خودروهای جدید خودروساز چینی “برلیانس” روز سه شنبه در گروه خودروسازی سایپا به طور آزمایشی آغاز به کار کرد.

207418_944

شرکت خودروسازی سایپا که دومین شرکت بزرگ خودروسازی در ایران به شمار می رود روز سه شنبه با همکاری شرکت خودروسازی « برلیانس Brilliance »‌ چین دو خط تولید جدید راه اندازی کرد.

یو یوآنهای Yu Yuanhai مدیر پروژه شرکت خودروسازی برلیانس در ایران گفت سایپا و یک شرکت وابسته به آن یعنی پارس خودرو با شرکت برلیانس در زمینه تولید و بازاریابی دو مدل خودرو سواری کوچک « اچ ۲۳۰ و اچ ۳۳۰ » و انواع هاچ بک آن توافق کرده اند.

207420_324

وی افزود سایپا قصد دارد در نخستین سال همکاری دو طرف حدود ۳۰ هزار دستگاه خودرو از این نوع تولید کند. این در حالی است که این خطوط تولید که با حمایت فنی شرکت برلیانس راه اندازی شده از ظرفیت تولید سالانه ۱۰۰ هزار دستگاه خودرو برخوردار است.

یو تصریح کرد برلیانس قطعات و فناوری تولید این خودروهای سواری را در اختیار سایپا قرار می دهد.

کارگران ایرانی در یک کارخانه سایپا در حدود ۱۵ کیلومتری غرب تهران به همراه مهندسان چینی درحال تولید خودروهای سواری اچ ۲۳۰ هستند. مدل اچ ۳۳۰ نیز در شرکت پارس خودرو تولید خواهد شد.

جائو یان Zhao Yan سخنگوی پروژه برلیانس در ایران گفت قیمت مدل های اچ ۲۳۰ و اچ ۳۳۰ بین ۱۱ تا ۱۶ هزار دلار است و به نظر می رسد بازار این خودرو در ایران امیدوار کننده باشد زیرا حتی پیش از رونمایی از خطوط تولید ، بیش از پنج هزار دستگاه از این خودروها پیش فروش شد.

سازمان بین المللی تولید کنندگان وسایل نقلیه موتوری اعلام کرد ایران سال گذشته حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار دستگاه خودرو تولید کرد.

207421_473
ایران خودرو و سایپا دو تولید کننده اصلی خودرو در ایران هستند که بیش از ۹۰ درصد از کل تولید خودرو در این کشور به آنها تعلق دارد.
یو گفت ایران با بازار گسترده و زیرساخت تولید قوی خود فرصتی بزرگ برای خودروسازان چینی است.

پیش از شرکت برلیانس ، دیگر شرکت های خودروسازی چینی از جمله چری ، لیفان ، ام وی ام در ایران فعالیت داشته اند.