«مونا لیزا»ی دایناسورها کشف شد

0
603

دانشمندان موفق به کشف فسیل دایناسور جدیدی از دوران کرتاسه شدند که در نگاه اول مانند یک اژدها به نظر می‌رسد.

 این فسیل متعلق به دوران کرتاسه، یعنی ۱۱۰ میلیون سال پیش، است. این نمونه در چنین شرایط عالی حفظ شده است که دانشمندان حتی توانستند رنگ پوست آن را نیز تشخیص دهند.

به احتمال زیاد رنگ پوست این دایناسور نقش استتاری داشته است تا این جانور بتواند از چشم شکارچیان عظیم‌الجثه گوشتخوار آن دوره مخفی بماند. در دوران کرتاسه دایناسورهای سنگین‌وزن گوشتخوار حاکم محیط زیست بودند.

636375296207450667

به گفته محققان، کشف این فسیل به عنوان زیباترین و بهترین فسیل باقی‌مانده در گونه دایناسورها در تاریخ علم ثبت خواهد شد؛ این فسیل «مونا لیزای دایناسورها» لقب گرفته است.

این دایناسور گیاهخوار در سال ۲۰۱۱ در طی یک حادثه اتفاقی در آلبرتا کشف شد. حالا دانشمندان این دایناسور ۵/۵ متری را به افتخار مارک میچل، تکنسین موزه رویال تایرل، «nodosaur Borealopelta markmitchelli» نامیده‌اند. وی ۷۰۰۰ ساعت را با دقت تمام صرف حفاری این فسیل از بستر سنگی آن کرد.

636375294411352965

این فسیل متعلق به خانواده نودوزورها یا «برجسته‌ خزندگان» است. این دایناسور ۱۳۰۰ کیلو وزن داشته و از نزدیکان خانواده «خمیده خزندگان» بوده است. همچنین این جانور دارای دم صاف انعطاف‌پذیر، فلس‌های برجسته و شاخ‌های کلفت بوده است.

گروه تحقیقاتی کشف کرد که در کنار همه این سپرهای محافتی برای مقابله با شکارچیان گوشتخوار دوران کرتاسه، این دایناسور نودوزور استاد استتار در محیط اطرافش بوده است.

دانشمندان با استفاده از تکنیک‌های طیف‌سنجی قادر به شناسایی رنگ‌‌دانه در فلس‌های این دایناسور شدند. نکته جالب توجه این بود که رنگ‌ این جانور در قسمت پایینی بدن روشن اما در قسمت‌های بالایی به رنگ قرمز قهوه‌ای تیره بوده است.

636375296506670652

بازسازی کامپیوتری شکل ظاهری مونا لیزای دایناسورها

به گزارش آنا به نقل از ScienceAlert، این رنگ‌آمیزی به عنوان سایه معکوس شناخته می‌شود که نوعی استتار است و در برخی از گونه‌های حیوانی امروزی مانند پنگوئن و گوزن نیز دیده می‌شود.