“موزه یهود” برلین با ورود خبرنگار صداوسیمای جمهوری اسلامی مخالفت کرد

0
209

در تصمیمی بحث‌برانگیز “موزه یهود” برلین اعلام کرد که از ورود شبکه تلویزیونی جمهوری اسلامی (IRIB) برای فیلم‌برداری از بخش‌های مختلف این موزه جلوگیری می‌کند. این تصمیم به دلیل “نگرش قطعی ضد صهیونیستی” این شبکه اتخاذ شده است.

 هنوز مدت زیادی از اظهار نظر خشمگینانه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در باره “موزه یهود” برلین نگذشته بود که خبرنگار شبکه صدا و سیمای جمهوری اسلامی خواستار فیلم‌برداری از بخش‌های گوناگون این موزه شد.

نمایشگاهی به نام “به اورشلیم خوش آمدید” در این موزه برپاست که در آن شهر اورشلیم (بیت‌المقدس) به عنوان “مکانی محبوب” برای یهودیان، مسلمانان و مسیحیان نشان داده می‌شود.

نتانیاهو مسئولان این موزه را به “حمایت و جانبداری از دیدگاه فلسطینیان” متهم کرده و حتی از مقامات دولتی آلمان خواسته است که بودجه موزه یهود برلین را کاهش دهند.

درست این دیدگاه نمایشگاه موزه یهود مورد توجه شبکه تلویزیونی جمهوری اسلامی قرار گرفته است. ولی‌الله شجاعی خان‌آبادی، خبرنگار ارشد شبکه تلویزیونی صدا و سیمای جمهوری اسلامی، در این باره در مصاحبه با دویچه وله گفته است که این شبکه می‌خواهد پیام این نمایشگاه در باره اورشلیم را، به عنوان شهری که در آن “همه ادیان بزرگ توحیدی عمیقا ریشه‌دار هستند” منعکس کند.

دلیل مخالفت مسئولان موزه با ورود خبرنگاران شبکه صدا و سیمای جمهوری اسلامی “نگرش کاملا ضد صهیونیستی و تبلیغات ضد اسرائیلی” این شبکه عنوان شده است.

به نظر مسئولان این موزه شبکه تلویزیونی جمهوری اسلامی می‌خواهد از گزارش راجع به این نمایشگاه “برای اهداف خود بهره‌برداری کند”. به عبارت دیگر مسئولان نمایشگاه از این مسئله نگرانند که گزارش از “به اورشلیم خوش ‌آمدید” برای نشان دادن اخبار جعلی در تلویزیون جمهوری اسلامی مورد استفاده قرار گیرد.

47496310_401

در عین حال این موزه اشاره کرده به اینکه شبکه تلویزیونی جمهوری اسلمی با “انکار هولوکاست” در برنامه خود “ادعای دروغینی را منتشر می‌کند که در آلمان قابل مجازات است”.

اختلاف نظر اتحادیه‌ها و انجمن‌های روزنامه‌نگاران

موضع‌گیری مسئولان “موزه یهود” برلین مورد پشتیبانی وزارت فرهنگ و رسانه‌های آلمان قرار گرفته است.

نماینده این وزارت‌خانه در مصاحبه با دویچه وله در باره موضع‌گیری موزه یهود برلین گفت که “این تصمیم مناسبی برای یک مورد مشخص” و قابل درک است.

برخی از اتحادیه‌های خبرنگاران آلمان با نظر موزه در این باره مخالفند. آن‌ها بر این عقیده‌اند که “هیچ موسسه دولتی در آلمان نباید از ورود رسانه‌های خارجی به دلیل نوع گزارش‌دهی آنها جلوگیری کند”.

نماینده اتحادیه خبرنگاری vap آلمان که یکی دیگر از قدیمی‌ترین اتحادیه‌های خبرنگاران این کشور است نیز گفت: «با نمایندگان رسانه‌های خارجی اعم از کشورهای دموکراتیک یا دیکتاتوری باید به گونه‌ای مشابه برخورد شود و این مشمول شبکه صدا و سیمای جمهوری اسلامی نیز می‌شود.» این اتحادیه به طور کلی محدودیت آزادی رسانه‌ها را محکوم می‌کند.

برای نماینده سازمان خبرنگاران بدون مرز، صدا و سیمای جمهوری اسلامی “صدای تبلیغاتی دولتی است که موجودیت اسرائیل را انکار می‌کند”. به همین دلیل سازمان خبرنگاران بدون مرز از تصمیم موزه یهود برلین پشتیبانی کرده است.

به گزارش دویچه وله؛ نمایشگاه “به اورشلیم خوش آمدید” تا پایان ماه آوریل در موزه یهود آلمان دایر است.