موج تازه بازداشت وب‌نگاران، تنها ٢۴ نفر در استان کرمان بازداشت شده‌اند

0
138

به گزارش خبرنامه ملّی ایرانیان؛ گزارش‌گران بدون مرز موج تازه سرکوب فعالان اطلاع رسانی در ایران را محکوم می کند. از تاریخ ٢ آذر ماه در شهرهای مختلف کشور از جمله در شهرهای رفسنجان، کرمان و تهران دست کم ٢۴ نفر از سوی ماموران سپاه پاسداران بازداشت شده‌اند.

 در تاریخ ٢ آذر ماه دادستان شهر رفسنجان اعلام کرد که «هشت نفر ( هفت زن و یک مرد) که با انتشار مطالبی توهین آمیز در فضای مجازی، مقدسات دینی مردم و ارزش های اسلامی را به سخره گرفته بودند» بازداشت شده‌اند. وی بدون اعلام نام و یا اتهام مشخص این افراد تنها تأکید کرده است که «فعالیت کسانی که از این طریق قصد ضربه زدن به اعتقادات مردم و زیر پا گذاشتن ارزش های اسلامی را دارند با دقت تمام از طریق دستگاه قضایی و اطلاعاتی رصد می‌شود…. با این گونه افراد به شدت برخورد خواهد شد و کوچکترین مماشاتی با آنها صورت نخواهد گرفت.»

 در تاریخ ١٣ آذر ماه بنا بر خبر انتشار یافته در خبرگزاری فارس ( نزدیک به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) احمد قربانی معاون داستان بازداشت ١۶ فعال سایبری را از سوی اطلاعات سپاه پاسداران تأیید کرده است. وی «اتهام» آن‌ها « فعالیت در قالب یک شبکه پیچیده امنیتی-رسانه‌ای، اقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با شبکه‌های بیگانه و طراحی سایت و تولید محتوی برای سایت‌های ضد انقلاب به منظور براندازی نظام مقدس جمهوری اسلامی.» اعلام کرده است.

 یک روز پیشتر سایت نارنجی، رسانه‌ای فعال در عرصه فن‌آوری تازه، در صفحه نخست خود خبر داده بود که به دلیل بازداشت نویسندگان تحریریه و اعضای کادر فنی از سوی سپاه پاسدران، سایت تا اطلاع ثانوی به روز نخواهد شد. این نوشته چند ساعت بعد از روی سایت برداشته شد. بنا بر نوشته این سایت و تائید خبرنگاران محلی، علی‌اصغر هنرمند، عباس واحدی، علیرضا وزیری، نسیم نیک‌مهر، ملیحه نخعی، محمدحسین موسی‌زاده و سارا سجادپور پس از بازرسی منازل و ضبط برخی وسائل شخصی بازداشت و به مکان نامعلومی انتقال یافته‌اند.

 از سوی دیگر روز ١٢ آذر گیتی فاضل پور وکیل خانواده ستار بهشتی گفت « شعبه اول بازپرسی دادسرای جنایی اعلام کرده است، چون دادگاه قتل عمد را نپذیرفته و پرونده اتهام قتل عمد بسته شده، برای رسیدگی به اتهام شبه عمد باید مجددا طرح دعوا کنیم.» و اضافه کرده است که «طرح دعوای مجدد با اتهام قتل شبه عمد را فعلا قبول نکرده ام و در این باره باید با موکلم مشورت کنم.»

 روز ١٣ آبان ١٣٩١ پیکر بی جان ستار بهشتی در سلول بازداشتگاه پلیس فتا( پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات) پیدا شده بود. پس از یک سال و کارشکنی‌های بسیار در باره پرونده، قرار بود روز ۵ آبان نخستن جلسه دادگاه برگزار شود که به دلایل نامعلومی این محکمه به تأخیر افتاده است. بدرفتاری و فشار بر خانواده و وکیل ستار بهشتی از سوی مسوولان قضایی برای وادار کردن آن‌ها به دادن رضایت و یا پذیرش دست کم « قتل شبه عمد» ادامه دارد. امروز مسولان قتل وی از مصونیت کامل برخودار شده‌اند.