مهدی تاج: نیم فصل دوم از سیستم VAR استفاده می‌کنیم

0
114

رئیس فدراسیون فوتبال آخرین وضعیت استفاده از سیستم کمک داور ویدئویی در لیگ برتر ایران را تشریح کرد و گفت: در این ارتباط به فیفا نامه زده‌ایم.

 مهدی تاج درباره بحث استفاده از کمک داور ویدئویی (VAR) در لیگ برتر ایران به خاطر اشتباهات داوری گفت: این بحث درستی است. سیستم VAR سیستم منظمی است. یکی از بحث های اینفانتینو رئیس فیفا در کنگره اخیر در قطر هم همین بود که امتیاز فیفا این بود که در جام جهانی از این سیستم استفاده شده بود.

وی افزود: تا الان فقط ۱۱ درصد از کشورهای دنیا در لیگ داخلی خود از این سیستم استفاده کرده اند. برای همین خیلی هم  در این بحث عقب نیستیم. ما هم در این ارتباط به فیفا نامه زدیم و از آنها درخواست کردیم. شخصا با نایب رئیس کمیته داوران فیفا هم صحبت کردم و او گفت نامه فدراسیون ایران که بیاید پیگیری می کند.

رئیس فدراسیون فوتبال ایران با بیان اینکه فیفا احتمالا با درخواست ایران موافقت می کند، گفت: دنبال سیستم VAR هستیم تا در بسیاری از ورزشگاه های ایران برای نیم فصل انجام بدهیم. باید دوربین ها را با صدا و سیما هم هماهنگ کنیم. صدا و سیما در ورزشگاه  آزادی ۹ دوربین، در اصفهان ۶ دوربین و در بعضی استان ها کمتر از این تعداد دوربین دارند. با این تعداد دوربین نمی شود سیستم VAR را پیاده کرد.

تاج ادامه داد: ما دوربین خط، دوربین کنار و پشت دروازه را هم می خواهیم. باید دوربین مستقل باشد تا برای این کار تجهیز شود. همچنین این کار سیستم ویدئویی و داوران مجرب می خواهد. در سمینار قطر مفصل بحث شد که چک کردن صحنه ها باید زیر ۲ دقیقه انجام و نتیجه اعلام شود. نباید اینطور باشد که بازبینی صحنه ها ۵ دقیقه طول بکشد چون از جذابیت بازی کاسته می شود و وقت اضافه زیادی شکل می گیرد.

به گزارش خبرورزشی؛ رئیس فدراسیون فوتبال درباره هزینه احتمالی این سیستم، به رادیو جوان گفت: دقیقا حساب نکرده ام. آنچه که من می دانم و دستورش را داده ام این است که وارد این ماجرا شویم و مجوز لازم را بگیریم. استفاده از سیستم VAR با میزبان است. ورزشگاه فولادشهر این آمادگی را دارد. ورزشگاه نقش جهان ممکن است بتواند از این سیستم استفاده کند. ورزشگاه فولاد خوزستان بسیار مدرن است. مشهد هم در ورزشگاه امام رضا می شود این سیستم را پیاده کرد. تیم پارس جنوبی هم همینطور. در ورزشگاه آزادی هم باید این کار انجام بشود. همه بازی ها برایمان مهم است.