مناظره زیباکلام و رسایی درباره پسابرجام

0
267

مناظره پسابرجام آمریکایی امروز با حضور صادق زیباکلام و حجت الاسلام حمید رسایی در دانشگاه آزاد مشهد برگزار شد.

به گزارش دانشجو، مناظره پسابرجام آمریکایی در حالی امروز در دانشکده حقوق دانشگاه مشهد برگزار شد که سالن آمفی تئاتر این دانشکده مملو از دانشجویان بود به طوری که جمع کثیری از آنان در اطراف سالن ایستاده بودند.

در این مناظره حمید رسایی با اشاره به اینکه در رابطه با مسئله برجام بسیار با زیبا کلام به مناظره پرداخته ام به همین دلیل هر دو می دانیم که چه می خواهیم بگوییم بگویم گفت: من از وی تشکر می کنم که علی رغم اینکه مدافعان برجام امروز خود تبدیل به منتقد شده اند وی همچنان مدافع برجام و عملکرد آمریکا می باشد.

وی ادامه داد: امروز در خصوص مسئله ای سخن می گوییم که نطفه اولیه آن در آبان ۹۲ بسته شد و در حال حاضر تبدیل به برجام شده است از زمانی که برجام به تصویب رسید وقتی انتقاداتی را مطرح می کردیم مدافعان ادعا می کردند باید مدتی از تصویب و اجرای آن بگذرد تا ما نتایجش را مشاهده کنیم امروز حدود هشت ماه از اجرای برجام گذشته اما همچنان شاهد بدعهدی طرف غربی و خوش عهدی طرف ایرانی هستیم.

نماینده سابق مجلس با بیان اینکه با گذشت حدود هشت ماه از اجرای برجام همچنان شاهد دفاع و حتی توجیح این وضعیت از طرف مدافعین هستیم گفت: امیدوارم که مدافعین پی به اشتباه خود ببرند هر چند که تصور می کنم امیدم تبدیل به یاس خواهد شد چرا که روز گذشته رئیس جمهور یکی از دستاوردهای برجام را انتخابات آزاد در ایران عنوان کرد این سخن نشان دهنده این است که انتخاب آقای روحانی در انتخابات آزاد نبوده است!!!

حجت الاسلام رسایی اضافه کرد: روزی گفته می شد در برجام تمامی تحریم ها شکسته می شوند بعد از آن نیز گفته شد در روز امضای برجام این تحریم ها برداشته خواهند شد حال آن که جان کری چندی پیش بیان کرد بعد از برجام نیز ما اقدام به تحریم ایران کردیم.

وی ضمن اشاره به اینکه برخلاف ادعای رئیس جمهور برجام نه تنها برای ایران برد برد نبود بلکه خسارت محض بود تصریح کرد: محصولی که از برجام بیرون می آید سیب و گلابی نیست بلکه بدعهدی طرف غربی است که البته همین نیز نکته مثبتی است چرا که افرادی که به آمریکا اعتماد دارند امروز با بدعهدی آنان روبه رو شده اند.

آمریکا ستیزی هویت جریان تندرو است
صادق زیبا کلام در ادامه این نشست با بیان اینکه تصور می کنم فعالیت های هسته ای ایران را طی بیش از بیست سال اخیر نمی توانیم جدا از آمریکا ستیزی بدانیم گفت: هم چنین مذاکرات هسته ای را نیز نمی توانیم جدا از آمریکا ستیزی بدانیم این گفته به این معناست که چنانچه نشان دهیم دشمنی ما با آمریکا چیست بسیاری از مسائل روشن خواهند شد متاسفانه ما به انتهای مسئله می پردازیم و طبیعی است تمام افرادی که معتقد به گفتن مرگ بر آمریکا هستند نمی توانند مدافع برجام باشند. و طبیعی است که جریان آمریکا ستیز باید بگوید برجام به جز ضرر فایده دیگری نداشته است و چنانچه غیر از این بگوید به طور حتم این سوال مطرح خواهد شد اگر می شود با آمریکا بر سر یک میز مذاکره کنیم پس این آمریکا ستیزی و دشمنی با او چیست؟ و چرا بیش از سی و هفت سال است که می گوییم مرگ بر آمریکا.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه معتقدم جریان آمریکا ستیزی چاره ای ندارد که بگوید برجام کلاهی بر سر ما بوده است خاطر نشان کرد: زمانی که اولین توافقات انجام شد آقایان در سفارت امریکا جمع شده و دلواپسان را به وجود آوردند حال ساده اندیشی است اگر انتظارداشته باشیم که امروز برجام را دستاورد بدانند.

وی با طرح این پرسش که آیا انقلاب اسلامی برمبنای آمریکا ستیزی بود ابراز داشت: آیا برنامه هسته ای از سال ۸۴ وسیله ای با مرگ بر آمریکا گفتن بود معتقدم جریان تندرو نمی تواند به جز آمریکا ستیزی چیز دیگری بگوید به طور کلی چیز دیگری ندارد که بگوید.

وی تاکید کرد: آمریکا ستیزی هویت جریان تندرو شده و چنانچه آمریکا ستیزی را از آنان بگیریم این افراد بی هویت خواهند شد.

در ادامه حجت الاسلام رسایی با بیان اینکه در تمامی مناظراتی که با زیبا کلام داشتم وی همین الفاظ را به کار برده است گفت: ما علاوه بر آمریکا ستیزی بر نکات دیگر از جمله استفاده از توان درون تاکید داریم و معتقدیم تنها در پختن آبگوشت و قورمه سبزی پیشرفته نیستیم.

وی با اشاره به اینکه اختلاس را محصول تفکر آمریکا ستیزی نمی دانیم بلکه آن را مخصوص توجه به تفکر غرب می دانیم یادآور شد: چنانچه خاوری سه هزار میلیارد اختلاس کرد امروز کجاست، هر چه خانواده افرادی که امروز حدود هشت هزار میلیارد تومان از صندوق ذخیره فرهنگیان اختلاس کردند کجا هستند؟ همه افراد در کشورهای غربی به سر می برند به دلیل اینکه تفککرشان همان جایی است. ما معتقدیم هر فردی این گونه زندگی کند حتی چنانچه شعار مرگ بر آمریکا بگوید دروغ گفته است.

این نماینده سابق مجلس خطاب به زیبا کلام که گفته بود جریان مقابل به جز مرگ بر آمریکا گفتن چیز دیگری ندارد خاطر نشان کرد: سخن شما مانند این است که با یک دزد وارد معامله شویم. مگر ما امریکا را از زمان برجام شناختیم امریکا از دوره قبل از انقلاب قدمی در راستای منافع ما برنداشته است.

وی با تاکید براینکه من بارها از زیبا کلام پرسیده ام که آیا متن ژنو، لوزان و برجام را خوانده اید یا خیر و وی در جواب به من گفت خیر تصریح کرد: آقای زیبا کلام این توهین است که شما هنوز این توافق را نخوانده اید و در جامعه دانشگاهی می خواهید در خصوص آن با من سخن بگویید امروز پاسخ من را بدهید آیا متن برجام را خوانده اید؟

این نماینده سابق مجلس یادآور شد: رهبر انقلاب به عنوان یک ناظر مطلع و منصف سه سال است که می گویند به مذاکرات خوش بین نیستم در گذشته این سخنان را نگفته اند چرا که وقتی ایشان مشاهده می کنند تیم مذاکره کننده همان تیمی است که در سال ۸۲ تا ۸۴ مذاکره می کرده است باید این سخن را مطرح کند.

حجت الاسلام رسایی افزود: دعوای امروز بر سر چرا مذاکره نیست حرف ما سر چگونگی مذاکره کردن است این که چه چیز دادیم و چه چیز گرفتیم.

**نهادی در ایران وجود ندارد که مسئله ای را به رهبری دیکته کند

در ادامه این مناظره زیبا کلام گفت: آقای رسایی و هم فکرانشان مدام از رهبری خرج می کنند این انتظار درست نیست چنانچه بخواهم جواب وی را بدهم محکوم به این می شوم که مخالف رهبر هستم.

وی تاکید کرد: سوال من این است چنانچه رهبری مخالف مذاکرات بودند چرا از ابتدا اجازه دادند مذاکرات صورت گیرد کسی که این ها را مجبور به مذاکره نکرده بود هم چنین نهادی در ایران وجود ندارد که مسئله ای را به ایشان دیکته کند.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه اتفاقی که سر مسئله هسته ای رخ داد این بود که هسته ای به عنوان ابزاری برای استکبارستیزی درآمد تصریح کرد: بین سال های ۸۱ و ۸۴ سازمان مجاهدین خلق فعالیت های هسته ای ایران را لو داد و از آن پس سیاست دولت اصلاحات این بود که برنامه هسته ای را به صورت کج دار مریض جلو ببرد تا دنیا در رابطه با مسئله هسته ای در برابرجمهوری اسلامی ایران قرار نگیرد.

وی اضافه کرد: در سال ۸۴ زمانی که احمدی نژاد روی کار آمد ریاست قبلی کنار گذاشته شد و حتی برای تیم سابق از لغت خیانت استفاده کردند و در نهایت احمدی نژاد به دنیا اعلام کرد توان هسته ای خود را جلو خواهیم برد.

زیبا کلام خاطر نشان کرد: پس از این گفته تمام نظام نیز همسو با احمدی نژاد شدند و حاصل آن هشت سال، انتقال پرونده هسته ای ایران به شورای امنیت بود.

وی با بیان این مطلب که در سال ۹۲ با تحلیل های گسترده مواجه شدیم خاطر نشان کرد: حسن نظام مااین است که تنها چیزی که در آن وجود ندارد پاسخگویی است.

زیبا کلام خطاب به دانشجویان گفت: از مسئولین بخواهید که بگویند اورانیومی که در داخل کشور تولید شد چند صد برابر اورانیوم غرب هزینه برداشته است آنان باید پاسخگو باشند.

وی با بیان این که نظام در این چند ساله به ما دروغ گفته است خاطر نشان کرد: نظام به ما گفت اگر فعالیت هسته ای کنید پیشرفت به وجود می آید دروغ از این آشکارتر وجود ندارد.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: غرب به این دلیل مخالف برنامه هسته ای ما بود چرا که می دانست چنانچه کشوری به غنی سازی سه درصد دسترسی یابد می تواند تا ۸۰ درصد اورانیوم غنی شده تولید کند به این دلیل غرب مخالف برنامه هسته ای ما بود چرا که ایران تنها کشوری است که رسما اعلام کرده ما می خواهیم اسرائیل را نابود کنیم.

در ادامه این مناظره حجت الاسلام رسایی خطاب به زیبا کلام گفت: آقای زیبا کلام هنوز نگفته که برجام را خوانده است یا خیر.

زیبا کلام در جواب گفت: هر گاه دعوا بر سر برجام بود آن را خواهم خواند.

رسایی در پاسخ به وی بیان کرد: این گفته زیباکلام صحت دارد که می گوید مسئله بر سر برجام نیست فردی که چکمه رضا شاه را می بوسد و اسرائیل را به رسمیت می شناسد مشخص است که برجام مسئله اش نیست.

وی ادامه داد: تا آنجایی که من می فهمم مواضع رهبری روشن است آن فردی که اقدام قبیح انجام می دهد روحانی است که با وجود اینکه مواضع رهبری را می دانسته در تمامی سفرهای استانی خود می گوید ملت شریف ایران خوشحالیم که در سایه توافق رهبری در برجام پیروز شدیم!!

این نماینده مجلس در خصوص علت موافقت رهبری برای مذاکره گفت: ایشان به این علت مخالفت نکردند چرا که می خواستند جریان سازش آخرین تیری را که در چله دارد شلیک کند.

حجت الاسلام رسایی با اشاره به اینکه آن میزان که روحانی آمریکا را قبول دارد آمریکایی ها خودشان را قبول ندارند و مذاکرات ترامپ و کلینتون گویای این سخن است تاکید کرد: رهبری بارها گفته اند که مشکل ما با آمریکا بر سر مسئله هسته ای نیست ایشان می خواستند موافقان برجام را خلع سلاح کنند تا زمانی که می خواهند بگویند اگر رهبری با مذاکرات موافقت می کرد امروز شاهد این همه مشکلات نبودیم را بگیرند.

وی با بیان اینکه بعد از مذاکرات ژنو امکان حمله نظامی به این افزایش پیدا کرد خاطر نشان کرد: طرف غربی درصدد بود که هویت و استقلال ما را بگیرد.

**۳۷ سال آمریکا ستیزی چه منفعتی برای مملکت داشته است
در ادامه زیبا کلام ابراز کرد: چنانچه کشوری در یک صنعتی پیشرفته باشد یا نباشد چه ارتباطی با استقلالش دارد؟ بحث هسته ای ارتباط با استقلال و پیشرفت ما پیدا نمی کند پاستان و قزاقستان مثال این مدعا هستند.

استاد دانشگاه تهران با تاکید براینکه مشکل ما با آمریکایی ها بر سر برجام و فعالیت های هسته ای نیست گفت: تندروها از هر مسئله ای را که بتواند از آن به عنوان ابزاری برای ستیز با آمریکا استفاده کنند بهره می برند و آن را تبدیل به سیاست نظام می کنند.

وی با بیان اینکه در برجام پیش بینی شده چنانچه یکی از طرفین مدعی شود که اگر کشوری خلاف برجام رفتار کرد چه باید بکنیم افزود: چندی پیش دو موشک از کوه های شمران پرتاب شد که بر روی آن به عبری نوشته شده بود می خواهیم اسرائیل را نابود کنیم این موشک ها علیه آمریکا پرتاب نشد علیه برجام شلیک شد آنان می خواستند به آمریکا بگویند ظریف و روحانی کاره ای نیستند گول لبخند آنان را نخوریم.

زیباکلام ضمن تاکید براینکه ۳۷ سال آمریکا ستیزی چه منفعتی برای مملکت داشته است ابراز داشت: حتی یک مورد هم نمی توان در این خصوص مثال آورد حال آنکه من یک دو جین مثال می توانم ارائه کنم که آمریکا ستیزی برایمان نفعی نداشته باشد.

**آقای زیباکلام چنانچه ایرانی نیستید لااقل آمریکایی باشید
در ادامه حجت الاسلام رسایی بیان داشت: چنانچه در نظام جمهوری اسلامی ایران آمریکا ستیزی اتفاق نمی افتاد امروز باید به صدام می گفتید آقادایی و احترام قاسم سلیمانی ها کلاه از سر برنمی داشتیم.

وی تاکید کرد: ما لانه جاسوسی را فتح کردیم اما همچنان آمریکا در کشور ما سفیر دارد سفیرهایی که حتی بیشتر از آمریکایی ها آنان را قبول دارند.

این نماینده سابق مجلس خاطر نشان کرد: آقای زیبا کلام چنانچه ایرانی نیستید لااقل آمریکایی باشید.
زیباکلام در ادامه این مناظره خطاب به رسایی ضمن اشاره به اینکه مردم سوریه باید درباره قاسم سلیمانی قضاوت کنند نه صادق زیبا کلام گفت: چنانچه بخواهیم بلاهایی که به واسطه اصرار بر آمریکاستیزی بر ما رفته است را بشماریم از جنگ هشت ساله گرفته تا هزینه های گزاف هسته ای را باید تماما بگوییم.

در ادامه حجت الاسلام رسایی در پاسخ به دانشجویی که گفته بود چنانچه از جریان ما نمی ترسید چرا سید عزیزمان را ممنوع التصویر کردید شما که می گویید یقه مسئولان را بگیرید برای آن هشت سال چه باید کنیم خاطر نشان کرد: این دانشجو ناخواسته اقرار به اعتراف کرد که برخورد شورای نگهبان یک برخورد مبتنی بر جبهه گیری نیست اینکه جلیلی ۴ میلیون رای اورد باید بگوییم که آقای معین که هم فکر شماست در سال ۸۴ که رئیس دولت اصلاحات پشت او بود از لیست بیرون افتاد هم چنین بعد از آن هم رئیس دولت اصلاحات و هم معین پشت سر هاشمی رفسنجانی ایستادند و وی باز هم رای نیاورد.

وی ادامه داد: لازم به ذکر است که مجید انصاری و اشرفی اصفهانی علی رغم اینکه چهره های شناخته شده ای بودند در مجلس رای نیاوردند و من با اینکه چهره شناخته شدهای نبودم رای آوردم.
نماینده سابق مجلس ادامه داد: در خصوص این که این دانشجو گفت سید ما با یک تکرار سی نفر را به لیست فرستاد باید بگوییم یکی از روزنامه ها در آن دوره نوشت در تهران با رانت و پول لیست امید بسته شد.

در ادامه این مناظره زیبا کلام در پاسخ به دانشجویی که عنوان کرد: آقای زیبا کلام شما که ادعا می کنید سی و هفت سال استکبارستیزی برای ما منفعتی نداشته است بگویید آن ۲۵ ساله ای که گماشته آمریکا بودیم چه کردیم.خوشحال می شوم که شما فهرستی را تهیه کنید و بگویید بعد از انقلاب چه تعداد از کارخانه ها، دانشگاه ها، پل ها و دیگر بناها که به وسیله شاه ساخته شده بود را بستید و خراب کردید.

این استاد دانشگاه خطاب به رسایی که گفته بود شما چکمه رضا شاه را بوسیدید بیان کرد: کاش شما می توانستید مانند رضا شاه به این کشور خدمت کنید.

رسایی در پاسخ به وی گفت: چنانچه قرار بود در این کشور مانند رضا شاه خدمت شود آقای زیبا کلام نطقش در نمی آمد.