ممنوع شدن چند زن درویش در زندان قرچک از ملاقات با خانواده، به دلیل نپوشیدن چادر و «اخلال در نظم زندان»

0
239

مادر سپیده مرادی یکی از دراویش گنابادی که در زندان قرچک به سر می‌برد گفت مسوول سالن ملاقات روز سه‌شنبه ۲۷ شهریور ماه پس از ملاقات با دخترش به او گفته دختر او ، شکوفه یداللهی، الهام احمدی و چند زن درویش دیگر برای هفته‌های آتی به دلیل «نپوشیدن چادر، اخلال در نظم زندان، و توهین به ماموران» ممنوع الملاقات هستند.

صدیقه خلیلی در توضیح این دلایل گفت: «بچه‌ها مدست‌ها برای اینکه چادر نمی‌پوشند اذیت می‌شوند. در محوطه زندان همگی زن هستند ولی با این حال همه آنها با مانتو و روسری رفت‌و آمد می‌کنند اما به آنها گفته شده وقتی برای آمار گیری می‌روند باید علاوه بر مانتو و روسری، چادر هم به سر کنند. در حالی که ماموران آمارگیر هم زن هستند. آمارگیری هم روزی چند بار اتفاق می‌افتد. زنان درویش هم گفته‌اند ما چادر سر نمی‌کنیم.»

مادر این درویش زندانی گفت: «از طرف دیگر زندان از ما هیچ لباسی را قبول نمی‌کند و زندانیان مجبورند از مغازه زندان پوشاک مورد نیاز خود را بخرند. سپده هم یک مانتو رنگ روشن خریده است اما مامور زندان امروز به من می‌گفت مانتو رنگ روشن خوب نیست که او می‌پوشد. گفتم آخر این را از مغازه خودتان خریده است. امروز سپیده یک مانتو بلند مشکی برای ملاقات پوشیده بود. فکر کنید علاوه بر مانتو مشکی بلند و روسری هنوز باید چادر هم به سر کنند.»

صدیقه خلیلی در توضیح برای اخلال در نظم زندان و توهین به ماموران هم گفت: «یکی از بچه‌ها بیمار بوده و نیاز به قرص داشته که مامور زندان در دادن آن تعلل کرده و یا دیگری نیاز به تماس تلفنی با بچه‌ّهایش داشته که باز هم ماموران کارت تلفنش را به او ندادند، در این شرایط بقیه از او دفاع کردند  و یک درگیری لفظی بین آنها و ماموران پیش آمده که این شده مبنای توهین به ماموران و اخلال در نظم.»

به گفته صدیقه خلیلی خانواده شکوفه یداللهی که برای ملاقات روز ۲۷ شهریور از شیراز به تهران آمده‌اند نتوانستند او را ملاقات کنند «ماموری به آنها گفت شکوفه ممنوع الملاقات است. خانواده‌اش خیلی ناراحت بودند گفتند چرا به ما اطلاع ندادید که حداقل این همه راه را تا تهران نیایم. آنها دخترشان را ندیده از زندان رفتند.»

خانم خلیلی گفت برای تنبیه زنان درویش کارت‌های تلفن‌شان را حدود سه ماه پیش گرفتند تا نتوانند به راحتی با خانواده‌های خود تماس داشته باشند. به گفته او به تازگی از ۲۰ شهریور کارت‌ها تلفن مجددا به آنها داده شده است: ‌«تا ۲۰ شهریور ماه فقط هفته‌ای یک بار در ملاقات کابینی می‌توانستیم از حال بچه‌هایمان باخبر شویم.»

سپیده مرادی در دادگاه انقلاب به اتهام  اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی به پنج سال حبس به صورت غیابی محکوم شد و اکنون منتظر رای دادگاه تجدیدنظر است. او در اعتراض به روند غیرقانونی دادگاه‌ها و عدم پذیرش وکلای انتخابیش در دادگاه خود شرکت نکرد. به گفته مادر سپیده مرادی «دخترم چهار وکیل داشت اما هیچکدام نتوانستند پرونده او بخوانند و در دادگاهش شرکت کنند. به دراویش گفته شده بود باید وکلای مورد تایید قوه قضاییه را از لیست تحویل شده انتخاب کنند که ما هم قبول نداشتیم.»

به گزارش خبرنامه ملی ایرانیان به نقل از کمپین حقوق بشر در ایران؛ صدیقه خلیلی همچنین گفت: «دخترم هفت ماه است که در بازداشت به سر می‌برد در حالی که تنها جرمش این است که درویش است. دراویش در بندهای مختلف زندان قرچک بین زندانیان متهم به جرایم عمومی و معتادان تقسیم شدند. بارها با آقای رستمی دادیار ناظر بر زندان‌ها در این مورد صحبت کردیم و خواستیم آنها را در کنار هم در یک بند نگهداری کنند اما ایشان علیرغم قولش کاری هنوز انجام نداده است.»