ممنوع الخروجی همسر کاووس سیدامامی بدون توضیح

0
190

در ساعات اولیه بامداد پنج‌شنبه ۱۷ اسفند، ماموران کنترل پاسپورت فرودگاه امام ، از خروج همسر مرحوم کاووس سیدامامی از کشور جلوگیری کردند. مامورین پاسپورت مریم ممبینی که همراه با دو پسر خود عازم کشور کانادا بود را ضبط کرده و به او اطلاع دادند که ممنوع‌الخروج است.

براساس گفته‌های اعضای خانواده سیدامامی، ماموران قوه‌قضاییه و اطلاعات سپاه در طی روزهای پس از مرگ این استاددانشگاه و پس از آنکه خانواده خواستار تحقیقات مستقل برای مشخص شدن دلیل مرگ شد بارها با تهدید و آزار واذیت این نهادها مواجه شده است.

در تاریج ۱۹ بهمن، مریم ممبینی برای ملاقات با همسرش به شعبه ۲۷ دادگاه فراخوانده شد اما پس از سه ساعت بازجویی، و تهدید خود و اعضای خانواده‌اش به دستگیری، به او گفتند که همسرش در زندان خودکشی کرده‌ است «و او را مجبور کردند کاغذی را امضا کند و تعهد دهد که با رسانه‌ها صحبت نکند والا به زندان خواهد رفت.»

همسر آقای امامی به دلیل آزار واذیت و تهدیدهای دائمی پس از مرگ این استاد دانشگاه، به شدت نگران امنیت دو پسر و دیگر اعضای خانواده خود بوده است.

رامین سیدامامی در نوشته‌ای که دقایقی قبل از ترک ایران در ساعت دو صبح روز پنج‌شنبه نوشته است: «من حقیقتا اعتقاد دارم تنها دلیلی که بقیه ما را دستگیر نکرده‌اند به این دلیل است که صحبت کردیم و نپذیرفتیم که سکوت کنیم. بعد از مرگ پدرم، کاووس سیدامامی، زندگی ما وارد یک هرج‌ومرج واقعی شده است. برای چنین مردمآرامی، که در همه زندگی‌اش خدمت کرد و عشق ورزید، چنین سرنوشت تراژیکی داشتن نهایتا اسف‌بار است، نه تنها برای ما بلکه برای گروه کثیری از افرادی که به فعالیت‌های او اعتقاد داشتند.»

به گزارش خبرنامه ملی ایرانیان به نقل از کمپین حقوق بشر در ایران؛ رامین سیدامامی اضافه کرده است: «بعد از اینکه دائما مورد آزار واذیت و تهدید بودیم خانواده ام تصمیم گرفت که به خاطر امنیت‌مان، ایران را ترک کنیم و به ونکوور جایی که بتوانیم یک زندگی آرامی را آغاز کنیم برویم. اگر چه ما به آنجا می‌رویم در حالی که حکومت به خانه‌ ما حمله کرد و همه دارایی‌های ما و سند منزل‌مان را ضبط کرد. اما ما نمی‌توانیم دیگر این وحشت دائمی را تحمل کنیم. مادر من هر روز به خاطر حملات عصبی که آن رنج می‌برد به بیمارستان برده می شود. مقامات به وکلای ما گفته‌اند که به بردار‌ها بگویید یا خفه شوند یا آنها را خفه می‌کنیم. مامورین حکومتی در مسیر راه ما قرار گرفته اند و گفته‌اند که ما مراقب شما هستیم. این شرایطی است که الان در آن زندگی می‌کنیم.»