ملک سلمان ولیعهد و وزیر خارجه عربستان را تغییر داد

0
111

سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی، برادرزاده خود شاهزاده محمد بن نايف بن عبد العزيز آل سعود‎ را به سمت ولیعهد عربستان سعودی منصوب کرد که «شخص دوم» کشور به شمار می رود. او پیش از این، معاون ولیعهد، و وزیر کشور عربستان بود.

با حکم پادشاه عربستان، عادل عبدالجبیر، سفیر ریاض در واشنگتن، نیز به کشور فراخوانده شد و به سمت وزیر امور خارجه عربستان سعودی منصوب شد. پیش از این سعود الفیصل، وزیر امورخارجه عربستان بود. او از سال ۱۹۷۵ تا ۲۰۱۵ عهده دار این مسوولیت بود.

پسر ملک سلمان، شاهزاده محمد بن سلمان، ۳۰ ساله، معاون جدید ولیعهد عربستان است.

محمد بن نايف روز سه شنبه در رژه ای نظامی شرکت کرد که هر سال پیش از انجام مراسم حج، به منظور به نمایش گذاشتن آمادگی نیروهای انتظامی سعودی انجام می شود.

به گزارش صدای آمریکا، این شاهزاده ۵۶ ساله سعودی، رهبری اقدامات ضد تروریستی ریاض را برعهده دارد و از لحاظ سیاسی، دوست آمریکا شمرده می شود. در صورتیکه به رهبری عربستان برسد، اولین پادشادهی خواهد بود که از نسل سوم عبدالعزیز بن آل سعود، بنیانگذار عربستان سعودی، به این مقام رسیده است.

عادل عبدالجبیر، تحصیلکرده آمریکا، و از برجسته ترین مشاوران سیاسی ریاض است. او اولین شخصی است که خارج از خاندان سلطنتی، به سمت وزیر خارجه عربستان سعودی ارتقاء یافته است.

قرار است هفته آینده، رهبران کشورهای عرب خلیج فارس در کمپ دیوید، با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا دیدار، و در مورد روابط دو جانبه و اوضاع منطقه به ویژه تحولات مربوط به ایران از جمله مذاکرات اتمی با این کشور، گفتگو کنند.

برخی از مطبوعات و رسانه های دولتی در ایران از این تحولات، به عنوان «زلزله سیاسی» در عربستان سعودی یاد کرده اند. روابط ایران در ماه های اخیر و پس از حمله عربستان به حوثی های مورد حمایت ایران در یمن، به شدت تیره تر شده است.

هواپیماهای تحت رهبری عربستان روز سه شنبه یک فرودگاه در صنعا را بمباران کردند و مانع فرود یک هواپیمای ایرانی در یمن شدند.