«ملبورن» به زوریخ می‌رود

0
148

اسامی فیلم های منتخب شرکت‌کننده در بخش‌های مختلف دهمین دوره جشنواره فیلم زوریخ اعلام شد و در این میان فیلم «ملبورن» به کارگردانی نیما جاویدی در بخش رقابتی این جشنواره حضور دارد.

 دهمین دوره جشنواره زوریخ که از ۲۵ سپتامبر تا ۵ اکتبر برگزار می‌شود ۱۴۵ فیلم بلند از ۲۹ کشور را اکران خواهد کرد در صورتی که سال گذشته ۱۲۲ فیلم بلند در این جشنواره برای مخاطبان به نمایش درآمد.

«نجا شیدنشت» معاون مدیر جشنواره فیلم زوریخ در این دوره گفت: امسال در انتظار حضور ۵۰۰ میهمان هستیم که در مقایسه با ۴۵۰ مهمان سال پیش نشان دهنده گسترش ابعاد این جشنواره است. بودجه جشنواره فیلم زوریخ در این دوره افزایش یافته و از ۶٫۵ میلیون دلار سال گذشته به ۷٫۴ میلیون دلار رسیده است.

فیلم افتتاحیه امسال فیلم «زندگینامه جیمز براون» است که ۲۵ سپتامبر(۳ مهر) سال جاری اکران می‌شود و نام فیلم اختتامیه هنوز اعلام نشده است.

 IMG18210896

بخش رقابتی فستیوال زوریخ امسال شامل چهارده عنوان فیلم است که بعضی از آن ها توانسته اند مورد توجه فستیوال های قبلی قرار بگیرند و منتقدان نظر مثبتی به برخی از این فیلم ها داشتند.

برخی فیلم‌های این بخش عبارتند از تریلر اکشن «۷۱» ساخته یان دمانژ که نخستین اکرانش در جشنواره فیلم برلین بود، همچنین درام کریگ جانسون به نام «دوقلوهای اسکلتی» با نقش‌آفرینی کریستن ویگ و بیل هادر برنده جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم ساندنس و فیلم «ملبورن» ساخته نیما جاویدی که در جشنواره ونیز امسال به نمایش درآمد.

ریاست هیات داوران این فستیوال به عهده «سوزان بیر» کارگردان برنده اسکار دانمارکی است و «وال کیلمر» بازیگر آمریکایی، «دونالد دی لاین» تهیه کننده آمریکایی، «جاسمیلا ژبانیک» کارگردان بوسنیایی و «ماری مسمونتایل» تهیه کننده فرانسوی او را در بخش قضاوت همراهی می‌کنند.

به گزارش  مهر به نقل از اسکرین دیلی،جایزه نقدی این فستیوال معادل ۲۷ هزار دلار همراه کمکی معادل ۱۰۷ هزار دلار جهت پخش بین‌المللی است.

در بخش فیلم مستند هم ۱۳ فیلم با هم رقابت می‌کنند.

فیلم‌های «دختر گمشده» ساخته دیوید فینچر، «جادو در مهتاب» ساخته وودی آلن و «برش» ساخته فاتح آکین از جمله فیلم هایی هستند که برای اولین بار در این جشنواره اکران می‌شوند.