ملاقات کوتاه برخی از فعالان محیط زیست در زندان با خانواده‌ و تفتیش خانه امیرحسین خالقی

0
160

یک منبع مطلع از وضعیت فعالان محیط زیست بازداشت شده گفت هفته گذشته مادر و پدر امیرحسین خالقی و هومن جوکار و همسر مراد طاهباز با آنها در زندان ملاقات حضوری داشته‌اند. این منبع با اظهار اینکه «ظاهرا حال جسمی‌شان» خوب بوده گفت این ملاقات به مدت چند دقیقه و با حضور بازجو بوده که در صحبت کردن آزاد نبودند و فقط در حد احوالپرسی حرف زده‌اند.

این منبع همچنین با اظهار نگرانی از وضعیت فعالان محیط زیستی که در جنوب بازداشت شده‌اند گفت: «هیچ اطلاعی از کسانی که در جنوب بازداشت شده‌اند وجود ندارد. خانواده‌های‌شان هیچ خبری از آنها ندارند و همین باعث نگرانی است.»  مرتضی آریا‌نژاد، حسن راغ، عارف زارع، حسن زارع و عبدالرضا کوهپایه از فعالان محیط زیست بندرعباس و علیرضا فرهادزاده مستند ساز حیات وحش، دیگر فعالان محیط زیست هستند که از هفتم اسفند ماه ۱۳۹۶ در بازداشت به سر می برند.

این منبع همچنین گفت روز پنجشنبه ۲۳ فروردین ماه ماموران بدون اطلاع وارد خانه امیرحسین خالقی شده و آنجا را تفتیش کرده‌اند و کامپیوتر و دوربین عکاسی صاحبخانه امیرحسین را نیز با خود برده‌اند.

این منبع در این باره گفت: «امیرحسین یک خانه کوچک خریده بود اما قبل از اینکه آن را مرتب و واردش شود بازداشت شد. خانواده او فکر کردند خانه را برایش قشنگ و درست کنند تا وقتی او از زندان بازگشت خوشحال به خانه کوچکش برود اما روز پنجشنبه ظاهرا مامورانی وارد خانه شدند، همه خانه را زیر و رو کردند و از طبقه همکف ساختمان که در واقع دفتر کار صاحبخانه هست یک کامپیوتر و دوربین عکاسی را برده‌اند.»

این منبع در پاسخ به اینکه آیا ماموران برگه تفتیش در خانه گذاشته‌اند گفت: «برگه‌ای وجود نداشت اما دزد هم به خانه نیامده چون اگر دزد به خانه میآمد خانه را زیر و رو نمی‌کرد، پاکت جارو برقی در آمده و پاره شده بود. تمام پریزهای خانه کنده شده بود. اگر دزد بود به پریز و کیسه جارو برقی کاری نداشت و به جایش تلویزیون و ریسور و چیزهای قیمت‌داری مثل ظروف مسی را با خودش برمی‌داشت. مهم این نکته است که امیرحسین حتی یک روز هم در این خانه زندگی نکرده و هیچ وسیله شخصی نداشته و فقط خانواده‌اش وارد شده و داشتند خانه را برایش با وسایلی مهیا می‌کردند.»

امیرحسین خالقی متولد ۱۳۶۰ محقق در حوزه محیط زیست و وحیات وحش است و عمده تحقیقاتش بر روی گربه‌سانان (یوز و پلنگ) بوده است. به گفته این منبع امیرحسین از حدود یک سال و نیم پیش دیگر همکاری با موسسه میراث پارسیان نداشته است.

در حال حاضر ۱۳ فعال محیط زیست در بازداشت به سر می‌برند. کاووس سیدامامی، سام رجبی، هومن جوکار، نیلوفر بیانی، مراد طاهباز، طاهر قدیریان، امیرحسین خالقی و سپیده کاشانی، کارکنان و مدیران  سابق و فعلی موسسه «حیات وحش میراث پارسیان» هستند که که چهارم و پنجم بهمن ماه بازداشت شدند.

به گزارش خبرنامه ملی ایرانیان به نقل از کمپین حقوق بشر در ایران؛ خبر بازداشت فعالان محیط زیست به دلیل فشارهای امنیتی بر خانواده های شان مسکوت ماند اما با جان باختن کاووس سیدامامی در زندان اوین، اسامی بازداشت شدگان به رسانه ها راه یافت. هومن جوکار مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی، طاهر قدیریان دانشمند جوان «انسان و کره مسکون» یونسکو، سام رجبی کارشناس محیط زیست، امیرحسین خالقی و نیلوفر بیانی، کارشناسان حیات وحش، سپیده کاشانی همسر هومن جوکار و سرپرست فعالیت‌ها و مشاور سابق برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد و مراد طاهباز از همکاران موسسه پارسیان هستند.