ملاحظاتی پیرامون برخی بحران های جهان؛ سران کشورهای مربوطه دقت کند

0
114

دکتر کاوه احمدی علی آبادی

عضو هئیت علمی دانشگاه آبردین با رتبه پروفسوری

عضو جامعه شناسان بدون مرز(ssf)

اوکراین

سران کشورهای درگیر در اوکراین از سراسر جهان توجه کنند که بحران آن کشور از قابلیت آن برخوردار است که به سرعت از کنترل خارج شده و حتی جنگی جهانی را کلید بزند. آن اصلاً شوخی بردار نیست و به نظر می رسد که حداقل برخی از سران کشورها اصلاً متوجه آن نیستند.

بحران اوکراین پس از توافق ژنو حل نشد، چون یکی از طرف های اصلی درگیری، یعنی معترضانی که ساختمان ها را در استان های شرقی اوکراین اشغال کردند، اصلاً کسی نظرشان را نپرسید و نمایندگانی از ایشان در ژنو حضور نداشت. درست است که روسیه روی آنان نفوذ دارد، اما آنان تسلیم نظرات روسیه نیستند، به خصوص اگر با ایشان مشورتی نیز صورت نگرفته باشد. سران روسیه، اتحادیه اروپا و آمریکا –به جای محکوم کردن یکدیگر به عدم پایبندی به توافقات- باید نشستی دیگر را ترتیب دهند تا هم دولت موقت اوکراین و هم نمایندگانی از معترضان استان های شرقی اوکراین در آن به بحث و تلاش برای رسیدن به یک توافق مورد تأیید همگان دست یابند؛ پیش از این که دیر شود و اوضاع از دست همگان خارج شود. باز هشدار می دهم که یک دخالت نظامی دیگر در اوکراین می تواند به جنگی دهشتناک با پایانی نامعلوم کشیده شود.

لبنان

در لبنان زمان تصمیم گیری های دشوار و سخت فرا رسیده است که می تواند بن بست سیاسی ناشی از آن را از حالا حدس زد. هر دو کاندیدای پست ریاست جمهوری حال حاضر، فاقد شرایط لازم برای چنین سمتی، آن هم در شرایط حساس منطقه ای هستند. آیا قرار است با هم به توافق برسید یا با هم بجنگید؟ چون این دو نفری که داوطلب شده اند، می توانند به راحتی کشور و جریان های سیاسی را به سرعت قطبی کرده و حتی چه بسا به سوی جنگ داخلی در لبنان بکشانند! کسی که بخواهد چنین پستی را تحویل بگیرد باید از درایت، روش و منش رئیس جمهور کنونی لبنان برخوردار باشد و نه تنها در زمان انتخاب رئیس جمهور که برای تصمیمات مهم طی دورانش از پس بحران های مهم با تصمیماتی سنجیده و به دور از تمایل به یک طیف برآید. علاوه بر آن، دو کاندیدای کنونی کارت های سوخت شده تاریخ سیاسی لبنان هستند و شما اینک به شخصی جدید با افکاری نو که رو به سوی آینده دارد، نیاز دارید، نه ورشکستگان سیاسی سابق.

ترکیه

در ترکیه پس از همفکری حزب عدالت و توسعه به جای این که اوضاع بهتر شود، خطرناک تر شد! البته خوب است که اردوغان در این مورد یکه تازی نکرده و مسأله کاندیداتوری خود را در حزب به رأی گذاشته است؛ اما این به صرف خود نمی تواند مانع از آن شود که ترکیه طی ماه های آینده با بحران مواجه نشود. اردوغان ثابت کرده که برای دعوا گرفتن –و حتی جنگ روانی، با احزاب دیگر، سیاستمداری قابل است، اما نه برای اتحاد کشوری با تمایلات متنوع و احزابی متکثر. یعنی در حزب عدالت و توسعه اینقدر قحط رجال است که هیچ کسی دیگر را ندارد، رو کند! اگر خدای نکرده اردوغان بنا به هر دلیلی در قید حیات نبود، حزب عدالت و توسعه تعطیل می شود!؟ به هر روی انتخاب با سیاستمداران ترکیه است و اگر سیاستمداران حزب عدالت و توسعه تصور می کنند که این تنها حق اردوغان است که نامزد حزب باشد، باید کمی بیشتر منتظر بمانند تا مابقی حق شان را از کف خیابان های ترکیه تحویل بگیرند. البته اگر تا آن زمان کمی دیر نشده باشد!

سودان جنوبی

قتل عام یک دفعه مردم در سودان جنوبی با جنگی قبیله ای، آن هم پس از این که مدتی بود درگیری ها در آنجا مهار شده بود، یک شوک بزرگ است. باید اقداماتی صورت گیرد که دیگر چنین قتل عامی در سودان جنوبی تکرار نشود. به نظر می رسد که در آنجا هنوز حاکمیت و درایتی جامع وجود ندارد و شبه نظامیان طوایف اند که به فراخور تحریکات، این اقدامات را انجام می دهند. اتحادیه آفریقا باید بیشتر به سودان جنوبی مشاوره دهد و کمک کند.

ایران

فعالان در تبعید: یازده تن از زندانیان بند ٣۵٠، که در پى بازرسى خشن موسوم به “پنج شنبه سیاه” در اوین، به انفرادى منتقل شده بودند، ضمن شرح نحوه ضرب و شتم و توهین توسط مسئولان زندان و گارد ویژه، آخرین وضعیت خود را اطلاع دادند.

صبح روز پنج شنبه، ٢٨ فروردین، عده اى از مسئولان با همراهى گارد زندان به بند ٣۵٠ وارد شدند و اطاقهاى بند را به هم ریختند و ضمن ضرب و شتم شدید زندانیان سیاسى، تعداد ٣٢ زندانى را به انفرادى ٢۴٠، منتقل کردند.

یازده زندانى که اکنون به بند ٣۵٠ بازگشته اند، روایت “پنج شنبه سیاه” را بصورت یکسان شرح مى دهند که چکیده آن به شرح زیر است:

غلامرضا خسروى: او مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفته است. بر اثر کوبیده شدن به دیوار در حالى که با چشم بند و دست بند امکان حفظ تعادل نداشته، سرش شکسته است و خونریزى شدید پیدا کرده بود.

او را از تونل سربازان گذرانده و تا زمان سوار شدن بر مینى بوس تحت ضربات باتوم بوده است. پس از انتقال به بند ٢۴٠ نیز سر و سبیل او را به نحو توهین آمیزى تراشیدند.

جواد فولادوند: با دستبند و چشم بند به دیوار کوبیده شده و تا سوار شدن بر مینى بوس با باتوم مورد ضرب و شتم قرا گرفته بطوریکه سرش شکسته است و در تمام بدن وى آثار ضرب و جرح دیده مى شود.

او در حالیکه وضعیت وخیمى داشت به انفرادى ٢۴٠ منتقل شد و نهایتا به نحو توهین آمیزى سر و سبیل اش را تراشیدند.

رضا اکبرى منفرد: ضرب و شتم با باتوم توسط سربازان که با چشم بند و دست بند بوده و منجر شکستگى سر شده. سر و سبیل وى را پس از ورود به بند ٢۴٠ به نحو توهین آمیزى تراشیدند.

مجید اسدى: ضرب و شتم با باتوم در وضعیت چشم بند و دست بند. او را با سرى شکسته، و با رکیک ترین الفاظ به سلول انفرادى منتقل کردند. سر و سبیل او را پس از ورود به ٢۴٠ به نحو توهین آمیزى تراشیدند.

مهرداد آهنخواه: ضرب و شتم با باتوم در وضعیت چشم بند و دست بند. او را با سرى شکسته، و با رکیک ترین الفاظ به سلول انفرادى منتقل کردند. سر و سبیل او را پس از ورود به ٢۴٠ به نحو توهین آمیزى تراشیدند.

محمد داورى: ضرب و شتم با باتوم در وضعیت چشم بند و دست بند. او را با سرى شکسته، و با رکیک ترین الفاظ به سلول انفرادى منتقل کردند. سر و سبیل او را پس از ورود به ٢۴٠ به نحو توهین آمیزى تراشیدند.

اسدالله هادى: او به تازگى و پس از یک عمل جراحى قبلى سخت، از بیمارستان ومرخص شده و در پرونده پزشکى او تاکید شده که هرگونه استرس و دلهره براى او بسیار خطرناک است ولى وى نیز مانند سایرین با باتوم مورد حمله قرار گرفت.

او را پس از فحاشى اولیه، با چشم بند و دست بند از تونل سربازان گذرانده و به بند ٢۴٠ منتقل کردند.

او در سلول انفرادى حالش بهم خورده و پس از سه روز با توجه به حال وخیمش به بند ٣۵٠ بازگردانده شد.

گفته میشود که این زندانى مسن، در حال حاضر وضعیت خوبى ندارد و باید به بیمارستان منتقل شود ولى از اعزام وى به بیمارستان خوددارى مى شود.

سهیل عرب: دقیقا همانند سایر زندانیان به بند ٢۴٠ سلول انفرادى منتقل شد.

امیر قاضیان: مورد ضرب و شتم قرا گرفته و سر او را تراشیدند و با فحاشى به سلول انفردى منتقل کردند.

دکتر اسدالله اسدى: او تنها یک روز قبل از “پنج شنبه سیاه” و یک روز پیش از عمل جراحى در بیمارستان طالقانى، به علت بیماریهایى که در زندان برایش بوجود آمده بود، به زندان بازگردانده شده بود.

او نیز مورد ضرب و شتم با باتوم با وضعیت چشم بند و دست بند، قرار گرفته و به بند ٢۴٠ منتقل شد و مو و سبیلش را تراشیدند.

اصغر قطان: او که به بیماریهاى زیادى از جمله سرطان،مبتلا است، نیز مورد مورد ضرب و شتم قرار دادند.

منابع مطلع به این کمپین اطلاع دادند که اعتصاب زندانیان که از روز پنج شنبه آغاز شده، همچنان ادامه دارد.

بحران اخیر آزار و شکنجه زندانیان در ایران که قرار شد توسط اتحادیه اروپا – و آمریکا و احمد شهید نیز باید این اسامی را به لیست سیاه شان بیافرایند- پیگیری شود، باید با گنجاندن این اسامی جدید در لیست سیاه تکمیل شود که بانیان سرکوب روز پنج شنبه بودند:

۱-غلامحسین اسماعیلی رئیس سازمان زندان ها

۲-قبادى رئیس حراست زندان اوین

۳-خطیبى معاون حراست زندان اوین

۴-سرهنگ امانى

۵-صفا از بستگان سرهنگ امانى

۶-آقایى تحت مسئول سرهنگ امانى

۷-علیزاده تحت مسئول سرهنگ امانى

۸-حسینى یگان حفاظت زندان

۹-جواد مومنى معاون زندان اوین

۱۰-علی اشرف رشیدی رئیس زندان اوین

درضمن، بر اساس گفته های خانواده زندانیان سیاسی به نقل از زندانیان حاضر در بند ۳۵۰ برخی از مأموران که زندانیان را مورد ضرب و شتم قرار داده بودند، از زندان گوهردشت کرج در بند ۳۵۰ حاضر شده بودند.

برزیل

در حالی که چیزی تا مسابقات جام جهانی فوتبال در برزیل نمانده، آنجا شلوغ شده است. با شروع بازی ها آن می تواند شدت و حدت نیز یابد. به نظر می رسد که برزیل نیاز به کمک گرفتن از سایر کشورهای باتجربه در این زمینه دارد تا آن واقعه فرح بخش ورزشی با اتفاقات و حوادث ناگوار همراه نشود.