مقایسه بنی صدر و روحانی توسط محمد اسماعیل کوثری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس

0
272

محمد اسماعیل کوثری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاریخچه تشکیل نیروی مردمی بسیج، اظهار داشت: بسیج سال ۵۸ با فرمان رهبر کبیر انقلاب با عنوان ارتش ۲۰میلیونی مردمی، ۱۰ ماه پیش از آغاز جنگ تحمیلی، تشکیل شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بروز تفکرات لیبرالی در برابر بسیج، تصریح کرد: بنی‌صدر خائن که در زمان تشکیل بسیج ریاست جمهوری را به‌عهده داشت، به‌بهانه اینکه “نیروهای مسلح که منظور سپاه و کمیته انقلاب اسلامی بود، اجازه نمی‌دهند من کار خودم را انجام دهم”، سمت فرماندهی کل قوا را از امام کسب کرد؛ بنی‌صدر با وجود اینکه احتمال تجاوز خارجی به کشور وجود داشت و امنیت ضعیفی در مرزها وجود داشت، از تجهیز و توسعه بسیج خودداری کرد. در این برهه زمانی، تفکرات لیبرالی در مقابل بسیج آغاز شد و به همین واسطه خیانت‌های بزرگی علیه انقلاب و نظام جمهوری اسلامی صورت گرفت.

کوثری با بیان اینکه این تفکر مخرب، امروز هم در دولت وجود دارد، افزود: متأسفانه دولت تدبیر و امید با تفکر وابستگی، خوش‌بینی و خوش‌خیالی به غرب و آمریکا و با تصور اینکه آنها می‌توانند مشکل ملت ایران را حل کنند، در حال خوش‌خدمتی به غرب است. امروز می‌بینیم همان راهی را که بنی‌صدر ۳۶ سال پیش طی کرده بود و آسیب‌هایی را به نیروهای انقلابی کشور وارد کرد امروز دولت ما دنبال می‌کند و به‌صراحت می‌بینیم که مسئولین دولتی به ضدیت با بسیجی می‌پردازند که امام فرمان تشکیل و توسعه آن را صادر کرده بودند.

وی بسیج را بازوان انقلاب خواند و گفت: این بسیج بود که در تمامی صحنه‌های تاریخ انقلاب با قدرت توانست در برابر توطئه‌های دشمن بایستد و آنها را خنثی سازد. صهیونیسم جهانی همواره در تلاش بوده است تا بسیج را از نظام جدا کند که این نقشه شوم با تدابیر هوشمندانه امام  و سید علی خامنه ای نقش بر آب شده است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در ادامه ابراز داشت: حضور بسیج همیشه حلال مشکلات بوده است، بنده به‌جرأت می‌توانم بگویم که در زمان جنگ تحمیلی، چنانچه بسیج کنار ارتش و سپاه قرار نمی‌گرفت، نمی‌توانستیم دشمن بعثی را از کشور بیرون برانیم؛ این نقش نیروهای باانگیزه الهی بسیج که اخلاص عملشان زبانزد بود باعث شد آن حماسه بزرگ دفاع مقدس به وجود بیاید.

وی با اشاره به نقش بسیج در عرصه‌های سازندگی، اظهار داشت: نیروهای مؤمن و انقلابی بسیج همواره در راه رشد و آبادانی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تلاش می‌کنند، بسیج در کمک به محرومین و مستضعفین در دورترین نقاط کشور فعال بوده و این بسیار ارزشمند است؛ فعالیت‌های بسیج محدود به عرصه‌های امنیتی و سازندگی نمی‌شود بلکه این نیروی بانشاط مردمی در تمامی عرصه‌ها ورودی موفق داشته است، ما یادمان نمی‌رود سالی که بسیج به کمک وزارت بهداشت شتافت و با طرح واکسیناسیونی که در عرض چند روز در کل کشور اجرا شد، جامعه را از یک تهدید بهداشتی و درمانی بزرگ نجات داد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه مقابله با توطئه‌های دشمن از جمله اهداف اصلی بسیج است، خاطرنشان کرد: بسیج در کنترل و مهار فتنه ۸۸ نقشی محوری ایفا کرد و از طرفی هم این بسیجیان بودند که حماسه بزرگ ۹ دی را رقم زدند تا ریشه فتنه برچیده شود؛ با وجود این، دولت به اصالت این نیروی انقلابی و همیشه در صحنه بی‌توجه است.

وی به بی‌توجهی دولت یازدهم نسبت به بسیج در برنامه ششم توسعه اشاره کرد و افزود: در ماده ۱۹۷ برنامه پنجم توسعه، مستقیماً برای بسیج تعیین تکلیف شده بود و در ماده ۱۹۶ نیز در قالب تقویت بنیه دفاعی کشور صحبت شده بود، یعنی این دو ماده در برنامه پنجم توسعه برای تقویت بسیج تدوین شده بودند، اما در برنامه پنج‌ساله ششم توسعه، دولت بسیج را به‌طور کلی حذف کرده است که باید گفت در اصل مردم را حذف کرده چرا که بسیجیان همان آحاد مردم هستند.

کوثری تصریح کرد: این برنامه به‌گونه‌ای تدوین شده است که گویی نویسندگان آن در کشور حضور ندارند و از بیگانگان و دشمنان انقلاب برای حذف بسیج دستور گرفته‌اند، حتی در احکام دایمی هم که به‌عنوان مقدمه برنامه ششم که دولت برای مجلس فرستاده نیز در بررسی‌هایمان اصلاً از دفاع و امنیت چیزی مشاهده نکردیم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی حذف بسیج از برنامه ششم توسعه را یک اقدام حساب شده دانست و گفت: به‌نظر من این یک اقدام حساب شده از طرف استکبار جهانی است که متأسفانه دولتمردان ما به آن بی‌توجه بوده‌اند؛ من دعا می‌کنم که ان‌شاءالله بی‌توجهی‌های صورت گرفته غیرعمدی بوده  باشد اما باید گفت که حداقل بین کارشناسان سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و کارشناسان دولت قطعاً قصد و عمدی وجود داشته در این کار و متأسفانه مسئولان مربوطه این را پیگیری نکرده‌اند.

کوثری در ادامه حذف بسیج از برنامه ششم توسعه را مصداق نفوذ خواند و گفت: آن نفوذی که رهبری هشدار داده بودند همین‌ها است، یعنی عدم توجه به نیروهای انقلابی، مردمی و افرادی که می‌خواهند برای سربلندی انقلاب و نظام افتخار آفرینی کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه مجلس پیگیر چرایی حذف بسیج از برنامه ششم توسعه خواهد بود، گفت: ان‌شاءالله خود دولت این ضعف برنامه ششم را تا قبل از اتمام تعطیلات مجلس اصلاح می‌کند، البته ما می‌دانیم که دولت نمی‌خواهد مجلس نهم پیگیر برنامه ششم توسعه باشد و قصد دارد که کار به مجلس بعد سپرده شود و با این خیال که مجلس دهم تابع دولت به‌اصطلاح راستگو است، می‌خواهد این برنامه در مجلس بعد به تصویب برسد.