مقاومت سه کشور اروپایی در برابر وضع تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی

0
180

به گفته‌ی دیپلمات‌های اتحادیه اروپا، فرانسه، بریتانیا و آلمان هنوز نتوانسته‌اند کشورهای اروپایی را برای وضع تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی متقاعد کنند. ایتالیا، اسپانیا و اتریش در برابر این تحریم‌ها ایستادگی می‌کنند.

 خبرگزاری رویترز اسنادی را از نشست نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، که روز چهار‌شنبه (۸ فروردین / ۲۸ مارس) در پشت درهای بسته در بروکسل برگزار شد، منتشر کرده است.

بر اساس این اسناد، نمایندگان کشورهای بریتانیا، فرانسه و آلمان در این جلسه کوشیده‌اند دیگر اعضای اتحادیه اروپا را متقاعد کنند که تحریم‌هایی در ماه آوریل سال جاری علیه ایران برقرار شود.

آیا مذاکره با جمهوری اسلامی برای ترامپ مشکل‌تر از کره شمالی است؟

پیشنهاد طرح تحریم‌های سخت‌تر علیه جمهوری اسلامی به دلیل “برنامه‌های موشکی بالستیک جمهوری اسلامی و همچنین حضور موثر این کشور در جنگ سوریه” مطرح شده است.

ایتالیا با حمایت اسپانیا و اتریش در مقابل این تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند؛ تحریم‌هایی که شامل ممنوعیت سفر چند شهروند ایرانی به اتحادیه اروپا و مسدود شدن حساب‌های مالی  ۱۵ فرد حقیقی و حقوقی، شرکت و گروه می‌شود که در برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی و همچنین نقش این کشور در سوریه سهیم هستند.

ایتالیا در این نشست اعلام کرده که این تحریم‌ها می‌توانند روابط اقتصادی با جمهوری اسلامی را که به تازگی آغاز شده، به خطر ‌اندازد و برقراری چنین تحریم‌هایی تضمینی برای خارج نشدن دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از برجام در ماه مه ۲۰۱۸ نخواهد بود.

در این نشست اسپانیا نیز در حمایت با تصمیم ایتالیا نگرانی خود را از پیامدهای برقراری تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی اعلام کرده است.

مخالفت سه کشور اروپایی با تصمیم‌های پیشنهادی بسیار تاثیرگذار است، زیرا طبق قوانین اتحادیه اروپا برای برقراری تحریم‌های اقتصادی، نظر مساعد همه کشورهای عضو ضروری است.

یک دیپلمات در باره موضع ایتالیا در این نشست به خبرنگار رویترز گفته است: «مذاکره، گزینه بهتری است تا تحریم، زیرا برقراری تحریم مواضع اروپا را تضعیف می‌کند.»

این دیپلمات همچنین می‌گوید “بعید است که برقراری این تحریم‌ها بتوانند آمریکا را قانع کند”.

این دیپلمات در ادامه می‌افزاید، اسپانیا نیز از سه کشور موافق برقراری تحریم‌هایی علیه جمهوری اسلامی خواسته است پیامدهای چنین تحریم‌هایی را در نظر بگیرند.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تهدید کرده که کشورش احتمالا از توافق برجام خارج خواهد شد. انتصاب دو سیاستمدار مخالف توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی، جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، و مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، احتمال خروج این کشور از توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی را افزایش داده است. بولتون و پمپئو از مخالفان سرسخت توافق ‌هسته‌ای با جمهوری اسلامی و طرفدار سرنگونی جمهوری اسلامی هستند.

زمان بعدی برای تعلیق تحریم‌های ایران از سوی آمریکا دوازدهم ماه مه تعیین شده است. آمریکا گفته است اگر “ایرادهای وحشتناک برجام” رفع نشوند این کشور از این توافقنامه بیرون خواهد رفت.

به گزارش هفته نامه آلمانی “اشپیگل”، اتحادیه اروپا می‌خواهد به هر قیمتی، حتی با برقراری تحریم‌هایی علیه جمهوری اسلامی، توافق‌نامه برجام را که در سال ۲۰۱۵ از سوی گروه ۵+۱ و جمهوری اسلامی به امضا رسید، حفظ کند.

به گزارش دویچه وله؛ زیگمار گابریل، وزیر خارجه پیشین آلمان در آخرین نشست خود با فدریکا موگرینی و همتایان بریتانیایی و فرانسوی‌اش گفته بود: «اگر غرب تنها توافق‌نامه اتمی که به‌خوبی عمل می‌کند را لغو کند، علائم ناخوشایندی به‌طور مثال برای کره شمالی ارسال کرده است.»