معمای شکل‌گیری لاک لاک‌پشت‌ها حل شد

0
105

لاک‌پشت‌های امروزی معمولا برای حفاظت در برابر شکارچیان از لاکشان استفاده می‌کنند اما این ساختار سخت کاربرد دیگری برای نخستین لاک‌پشت‌ها داشته است.

 این یک باور رایج در میان مردم است که لاک‌پشت‌های امروزی از لاک سختشان برای محافظت در برابر شکارچیان استفاده می‌کنند. اما نکته عجیب اینجاست که بدن هیچ یک از مهره‌داران دیگر در گذر زمان دستخوش چنان تغییری نشده است که به شکل‌گیری لاک نفوذناپذیر منجر شود.

مطالعه جدید تیمی بین‌المللی از دیرینه‌شناسان نشان می‌دهد لاک نخستین لاک‌پشت‌ها اساسا در نتیجه تطبیق این جانور با لانه‌سازی در زیر خاک شکل گرفته است و نه برای حفاظت در برابر شکارچیان.

محققانی از آمریکا، آفریقای جنوبی و سوئیس در این مطالعه حضور داشته‌اند. آنها دریافته‌اند همان‌طور که در ابتدا پر پرندگان برای پرواز کردن این جانوران تکامل نیافته است، پیدایش لاک در لاک‌پشت‌ها نیز نه برای حفاظت در برابر خطر شکارچیان بلکه برای حفاری در زمین و گریختن از خطرات ناشی از محیط سخت و خشن آفریقای جنوبی بوده است. این گونه تصور می‌شود که نخستین لاک‌پشت‌ها ساکن این منطقه از جهان بوده‌اند.

به گزارش مهر، تکامل ساختاری لاک‌پشت‌ها و شکل‌گیری ساختاری به نام لاک در پشت این جانور همواره برای دانشمندان سؤال برانگیز بوده است. محققان با بررسی نمونه‌های فسیل این جانور و مقایسه آن با لاک لاک‌پشت‌های امروزی به این نتیجه رسیده‌اند.