معمای جدید علم با کشف جزیره‌ای سرگردان در قمر تیتان

0
174

حرکت رو به بالا و پائین نوعی ویژگی عظیم در دریای بزرگترین قمر سیاره زحل، منجمان ناسا را سردرگم کرده است.

در ماه ژوئیه سال 2012، نوعی ویژگی عظیم به مساحت 260 کیلومتر مربع (تقریبا به اندازه 58 هزار زمین فوتبال) مشاهده شد که از زیر دریای مایع تیتان به سطح می‌آمد و دوباره ناپدید می‌شد.

تاکنون هیچ توضیح قطعی برای این موضوع ارائه نشده اما گفته می‌شود این ویژگی شاید یک موج سطحی، حباب‌های اوج‌گیرنده یا حتی جسمی جامد باشد که زیر سطح قرار گرفته است.

فضاپیمای کاسینی هم‌اکنون حول سیستم زحل مدارگردی می‌کند و این ویژگی را در یکی از بزرگ‌ترین دریاهای روی تیتان به نام Ligeia Mare رصد کرد.

تیتان در سال 2007 پیش از تشکیل جزیره
تیتان در سال 2007 پیش از تشکیل جزیره

در تصاویر گرفته‌شده از دهم ژوئیه سال 2012 تا 21 اوت سال 2014، این ویژگی از سطح بالا می‌آید و دوباره زیر آن ناپدید می‌شود. تصویر 26 آوریل سال 2007 نیز نشان می‌دهد چنین ویژگی پیش‌تر در این ناحیه رصد نشده بود.

ویژگی مرموز در تصاویر راداری شفاف به نظر می‌رسد و از این نظریه پشتیبانی می‌کند که چنین مولفه‌ای شاید سازه‌ای جامد (یک جزیره) باشد که به هیچ دلیل مشخصی به سطح می‌آید و دوباره غرق می‌شود.

پروفسور «اما بونس»، استاد فیزیک پلاسمای سیاره‌ای از دانشگاه لستر که روی ماموریت کاسینی کار می‌کند، معتقد است این ویژگی شاید نوعی کلاهک یخی مشابه آنچه باشد که بر روی زمین مشاهده می‌شود. با این حال این دانشمند احتمال نوعی حباب عظیم یا حتی امواج سطحی را رد نکرد. وی همچنین گفت ظهور چنین ویژگی شاید به دلیل تغییرات فصول زحل باشد.

قمر تیتان زحل
قمر تیتان زحل

ایسنا گزارش داد؛ نظارت بر این تغییرات هدف اصلی ماموریت کاسینی به شمار می‌آید و دکتر «استفان وال»، معاون تیم رادار کاسینی واقع در آزمایشگاه پیشرانه جت در کالیفرنیا گفت: علم عاشق معماست و با این ویژگی رازآلود تیتان، ما شاهد نمونه‌ای هیجان‌آور از تغییرات مداوم روی این قمر هستیم.