معرفی ۱۰ ستاره‌ای که آژاکس آن‌ها را پرورش داد

0
631

باشگاه فوتبال آژاکس آمستردام (تلفظ به هلندی: آیاکس)، که به نام‌های دیگری چون ای‌اف‌سی آژاکس، آژاکس آمستردام یا به‌طور ساده، آژاکس نیز خوانده می‌شود، باشگاه فوتبالی است که در شهر آمستردام هلند به صورت حرفه‌ای فعالیت می‌کند. این باشگاه در کنار پی‌اس‌وی آیندهوون و فاینورد، یکی از سه باشگاه پرافتخار لیگ فوتبال هلند محسوب می‌شود.

آژاکس به عنوان یکی از پرافتخارترین باشگاه‌های فوتبال دنیا مطرح است، به طوری که فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال این تیم را در ردهٔ هفتم موفق‌ترین باشگاه‌های اروپایی قرن بیستم قرار داده است. این باشگاه، یکی از پنج باشگاهی است که توانسته با سه قهرمانی پی در پی در سال‌های ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۳، موفق به تصاحب و حفظ جام اروپایی شود. در سال ۱۹۷۲، آن‌ها با کسب قهرمانی در لیگ هلند، جام حذفی هلند و جام قهرمانی اروپا موفق به کسب سه‌گانهٔ اروپایی خود شدند. تا آن زمان، آژاکس تنها تیمی بود که موفق به دفاع از عنوان قهرمانی خود در اروپا و کسب سه‌گانهٔ اروپایی شده بود. آخرین جام بین‌المللی آژاکس به سال ۱۹۹۵برمی‌گردد که در آن، آن‌ها موفق به کسب جام بین‌قاره‌ای و نیز قهرمانی در لیگ قهرمانان با پیروزی مقابل میلان در دیدار نهایی شدند. این تیم در فینال لیگ قهرمانان سال ۱۹۹۶ با شکست مقابل یوونتوس در ضربات پنالتی، نتوانست قهرمانی خود را تکرار کند.

آژاکس همچنین جزء سه باشگاهی است که موفق به کسب قهرمانی سه‌گانه در یک فصل شده‌اند، موفقیتی که باشگاه در فصل ۷۲–۱۹۷۱ به آن دست یافت. این تیم در کنار یوونتوس و بایرن مونیخ و بارسلونا، تنها باشگاه‌های هستند که موفق به کسب هر سه جام معتبر اروپایی شده‌اند، درواقع چهار باشگاه درجهان تمام جامها را بدست آورده‌اند که تیمهای نام برده جز آن‌ها هستند.آن‌ها همچنین موفق به کسب دو عنوان قهرمانی در جام بین‌قاره‌ای، یک قهرمانی در جام یوفا در فصل ۹۲–۱۹۹۱ و نیز یک قهرمانی در جام کارل راپان – جامی که بعدها تحت نام جام اینترتوتو ادامه یافت – شده‌اند. در حال حاضر شرکت بیمه ایگون، به‌عنوان اسپانسر اصلی این باشگاه فعالیت می‌کند.

این روز‌ها فوتبال اروپا بیش از آنکه تحت تأثیر مسی و رونالدو قرار گرفته باشد تحت تأثیر باشگاه آژاکس آمستردام است؛ تیمی ستاره‌پرور که فعلاً در نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان اروپا حضور دارد و بخت زیادی هم برای رسیدن به فینال دارد.

مورد درخور توجه درباره نسل کنونی ستاره‌های آژاکس این است که با وجود سن و سال کم‌شان همین حالا دست‌کمی از ستاره‌های مشهور دنیا ندارند.

البته آژاکس در طول تاریخ همواره ستاره‌های بزرگی را به فوتبال دنیا معرفی کرده که در زیر به ۱۰ نفر شاخص آن‌ها اشاره شده است.

۱۰- ماتیاس دی‌لیخت


۱۹ ساله است و این روز‌ها دل اروپا را برده؛ او علاوه بر اینکه مدافع میانی تیمش است بازوبند کاپیتانی را هم در همین سن و سال کم به بازو بسته است. البته این‌طور نیست که فقط در محوطه جریمه خودشان باشد، چون یوونتوسی‌ها خیلی خوب می‌دانند اگر از او غافل باشند کارشان را یکسره می‌کند. 

۹- ادگار داویدز

بیش از آنکه به خاطر مهارت‌های بی‌شمارش در زمین فوتبال شناخته شود اواخر دوران بازی اش به خاطر عینکش شهره شد. با این حال او کنار لوئی فان‌خال روز‌های درخشانی در فوتبال داشت. او با آژاکس در اوایل دهه ۹۰ میلادی جام‌های زیادی گرفت و سرانجام سال ۹۵ هم لیگ قهرمانان اروپا را برد. داوید بعداً به باشگاه‌های سرشناسی مثل میلان، یوونتوس و بارسلونا رفت و بعد دوباره سال ۲۰۰۷ به آمستردام برگشت. 

۸- وسلی اسنایدر

درست است اسنایدر بیشتر به خاطر سال رؤیایی ۲۰۱۰ خود شناخته می‌شود که با اینتر لیگ قهرمانان اروپا را برد و بعد با هلند به فینال جام جهانی رسید ولی نباید از یاد برد که او دست‌پرورده همین آژاکس است؛ تیمی که از سال ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۷ برایش بازی کرد. 

۷- کلارنس سیدورف

با فیزیک فوق العاده اش همه را به وجد آورده بود و بیشتر نبرد‌های میانه زمین را به سود خودش خاتمه می‌داد. در ۱۶ سالگی توانست خودش را با آژاکس معرفی کند و بعد هم لیگ قهرمانان ۱۹۹۵ را به دست آورد. او هم سال‌های شیرینی در دو باشگاه معروف رئال‌مادرید و میلان سپری کرد. 

۶- پاتریک کلایورت

همان سال‌های نخستی که برای آژاکس بازی کرد کافی بود تا چشم تیم‌های بزرگ اروپایی را بگیرد؛ ابتدا میلان و بعد هم بارسلونا. با وجود سن و سال کمی که داشت کلایورت توانست با پیراهن آژاکس در ۱۰۰ بازی که به میدان رفت ۵۱ گل بزند. 

۵- فرانک دی‌بوئر

فرانک دی بوئر نماد بارز بازیکنی است که به صورت طولانی‌مدت پیراهن آژاکس را به تن کرده؛ او ۱۰ سال برای تیمش بازی کرد. با وجود اینکه مدافع تنومندی بود ولی در امر گلزنی هم موفق بود و ۳۸ بار کار آژاکسی‌ها را در این زمینه راه انداخت. او این روز‌ها سرمربی آتلانتاست. 

۴- فرانک ریکارد

از سال ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۷ با پیراهن آژاکس بازی کرد. بعد رفت و تجربه بازی در چند تیم اروپایی دیگر را از سر گذراند و دوباره در سال ۱۹۹۳ به باشگاهی که در آن پرورش یافته بود برگشت. البته به نفعش هم شد، چون فتح لیگ قهرمانان اروپا که جام ارزشمندی هم بود در کارنامه اش ثبت شد. بعد‌ها یعنی سال ۲۰۰۶ او به عنوان سرمربی توانست با بارسلونا یک بار دیگر لیگ قهرمانان اروپا را ببرد. 

۳- دنیس برگکمپ

یکی از اسطوره‌های باشگاه آرسنال است که توانست سه بار با این تیم فاتح رقابت‌های انگلیس شود. تأثیر او در قهرمانی سال ۲۰۰۴ که بدون شکست به دست آمد زیاد بود ولی از یاد نبریم که او دست‌پرورده تیم آژاکس بود. او سال ۱۹۸۱ به آکادمی آژاکس پیوست و تا سال ۱۹۹۳ که راهی اینترمیلان شد برای این تیم بازی کرد. 

۲- مارکو فان باستن

او یکی از ستاره‌های بی‌چون و چرای دهه ۸۰ بود؛ کارش را در آکادمی آژاکس شروع کرد و خیلی زود یعنی در سن ۱۶ سالگی به تیم اصلی رسید. حضور در آژاکس آموزه‌های لازم برای بازی کردن در میلان را به او داد؛ تیمی که مارکو خاطرات خوبی در آن رقم زد. البته قهرمانی یورو ۱۹۸۸ با هلندی‌ها هم از دیگر افتخارات مهم مارکو بود. 

۱- یوهان کرویف

بر کسی پوشیده نیست او بزرگترین ستاره‌ای است که آژاکس به دنیای فوتبال معرفی کرده؛ با همین تیم سه توپ طلا و سه قهرمانی در اروپا به دست آورد. هافبک تاریخی باشگاه آژاکس با پیوستنش به بارسلونا در آن تیم هم دوباره تاریخ‌سازی کرد و توتال فوتبال را پایه‌گذاری کرد.

منبع؛ خبرورزشی