معترضین در بغداد و جنوب عراق دست به اعتصاب عمومی زدند و خواهان «سرنگونی رژیم» شدند

0
151

معترضین عراقی روز یکشنبه ۳ نوامبر/ ۱۲ آبان با امتناع از حاضر شدن در مدارس، ﻣﺆسسات و ادارات دولتی متعددی در بغداد و جنوب کشور به فراخوان آغاز نافرمانی مدنی و اعتصاب عمومی پاسخ مثبت دادند. آنان خواهان “سرنگونی رژیم” هستند.

معلمان عراقی در پایتخت و مناطق جنوبی کشور روز یکشنبه دست به اعتصاب زده از رفتن بر سر کلاس‌ درس امتناع کرده‌اند. آنان به این طریق به فراخوان‌های متعدد برای آغاز اعتصاب عمومی و نافرمانی مدنی پاسخ مثبت دادند.

معترضین خواستار سرنگونی نظام حکومتی حاکم هستند و می‌گویند که برقراری سیستم تقسیم قدرت سیاسی بر اساس دین، مذهب و قوم در عراق که به ابتکار آمریکا صورت گرفت، چیزی جز خویشاوندسالاری، پارتی‌بازی و آشفتگی ببار نیاورده است.

یک جوان ۲۵ ساله از تظاهرکنندگان در شهر کوت در جنوب بغداد به خبرنگار خبرگزاری فرانسه گفته است که آنها با بستن راه‌ها و جاده‌ها میخواهند این پیام را به گوش دولت برسانند که تا «سرنگونی رژیم» و برکناری فاسدان، رشوه‌خوران و دزدان در خیابان‌ها خواهند ماند.

تظاهرکنندگان در بغداد با بستن خیابان‌های اصلی این شهر را عملاَ به حالت تعطیل درآورده‌اند. آنان راه‌های منتهی به محله‌های شرقی پایتخت و شهرک صدر واقع در حومه آن را کاملاَ بسته‌اند.

اکثر ادارات دولتی در دیوانیه، شهری در استان قادسیه، تعطیل است و پلاکارد بزرگی که بر روی آن جمله «به فرمان ملت تعطیل شده است» دیده می‌شود، بر فراز ساختمان شورای شهر نصب گردیده است.
در ناصریه نیز مدارس و بسیاری از ادارات تعطیل است و مردم دست به تظاهرات زده‌اند.

اکثر کارمندان دولت در حِلّه، مرکز استان بابِل، دست به اعتصاب زده‌اند و بیشتر ادارات درهای خود را بسته نگاه داشته‌اند. در بصره نیز برای نخستین بار از آغاز اعتراضات و تظاهرات مردم مدارس دولتی تعطیل شده است.

در کربلا و نجف، دو شهر مقدس شیعیان، نیز بر شمار دانشجویانی که به صفوف تظاهرکنندگان می‌پیوندند، روز به روز افزوده می‌شود.

ز طرفی در تظاهرات روز شنبه ۲ نوامبر/ ۱۱ آبان ۲ تن کشته و ده‌ها تن زخمی شدند.
به گزارش رادیوفرانسه؛ بر اساس آخرین آمار رسمی که چهارشنبه ۳۰ اکتبر/ ۸ آبان منتشر گردید، از آغاز تظاهرات در عراق تاکنون ۲۵۸ نفر کشته شده‌اند.