مظنون آمریکایی-افغان سوءقصد نیویورک دستگیر شد

0
143

در پی انفجار در محله منهتن، پلیس نیویورک مظنون ۲۸ ساله افغان-آمریکایی را دستگیر کرد. پیش از این عکسی از او در رسانه‌ها انتشار یافته بود. بر اساس آخرین اطلاعات، شواهد حاکی از ارتباط این رویداد با تروریسم بین‌المللی است.

احمد خان رَحَمی، فرد مظنون به اقدام تروریستی در نیویورک دستگیر شد. پیش از این پلیس نیویورک تصویری از مظنون مورد پیگرد را منتشر کرده بود.

بر اساس گزارش رسانه‌ها، احمد خان رَحَمی در منطقه لیندن در ایالت نیوجرسی دستگیر شده است. گفته می‌شود پیش از دستگیری او به سوی پلیس تیرانداز کرده و مجروح شده است. در پی دستگیری، او به بیمارستان منتقل شده است.

گفته می‌شود دو مأمور پلیس نیز مجروح شده‌اند.

منطقه لیندن در حدود ۶ کیلومتری الیزابت قرار دارد؛ جایی که در شامگاه یکشنبه در نزدیکی ایستگاه قطار ساکی حاوی پنج بمب پیدا شده بود.

بر اساس آخرین اطلاعات، شواهد حاکی از ارتباط این رویداد با تروریسم بین‌المللی است. ماریو کوئومو، فرماندار نیویورک به شبکه سی‌ان‌ان گفته بود: «دیروز این اطلاعات را نداشتیم. اما امروز نباید شگفت‌زده شویم که کارشناسان پلیس به این نتیجه رسیده‌اند.» و منظور او رابطه انفجارهای نیویورک و نیوجرسی با تروریسم بین‌المللی است.

عکسی که صبح روز دوشنبه ۱۹ سپتامبر منتشر شد، متعلق به احمد خان رَحَمی بود. او در ارتباط با سوءقصد محله چلسی در نیویورک تحت پیگرد قرار گرفته بود؛ سوءقصدی که در شامگاه شنبه ۱۸ سپتامبر رخ داد و منجر به زخمی شدن ۲۹ نفر شد.

فرد مظنون ۲۸ ساله و تبعه ایالات متحده آمریکاست. او متولد افغانستان است. بیل د بلاسیو، شهردار نیویورک، پیش از دستگیری او گفته بود که این فرد به احتمال مسلح و خطرناک است.

محل سکونت او آخرین بار در ایالت نیوجرسی به ثبت رسید بود. پلیس روز دوشنبه در محل سکونت او پنج فقره مواد منفجره در یک کوله‌پشتی پنهان شده در یک سطل زباله یافت.

یک گروه عملیاتی متخصص خنثی کردن مواد منفجره، توانست با کمک روبات این مواد را از محل خارج کند.

به گزارش دویچه وله؛ بامداد شنبه پیش از آغاز یک کنسرت در نیوجرسی یک بمب خام درون یک ظرف زباله منفجر شد. یک نماینده نهاد حفاظت میهنی آمریکا می‌گوید که انفجارهای نیویورک و نیوجرسی در ارتباط با یکدیگر بوده‌اند.