مشروح برنامه نود ۲۶ آبان ؛ ویژه دربی

0
154

وبسایت رسمی برنامه نود – برنامه نود سوم آذر ماه با محوریت بررسی دربی هفتاد و نهم پایتخت از ساعت ۲۲:۴۱ شب آغاز شد.

به گزارش خبرنامه ملی ایرانیان به نقل از وبسایت نود ، برنامه این هفته آغازی متفاوت داشت و پس از تیتراژ ابتدایی نماهنگی با موضوع پیش نمایش دربی ۷۹ پخش شد و سپس عادل فردوسی پور برنامه را با صحبت هایش آغاز کرد و سپس سوال مسابقه پیام کوتاه پخش شد.

در این سوال پرسیده شد به نظر شما بهترین بازیکن دیدار استقلال – پرسپولیس چه کسی بود؟ ۱- امید ابراهیمی ۲- سجاد شهباز زاده ۳- مهدی طارمی ۴- محمد نوری.

8d2111018d54a8136de2a0ab87ba1441_1076_

پس از پخش سوال پیام کوتاه با معرفی هدایت الله ممبینی کارشناس داوری امشب قرعه کشی برنامه هفته گذشته برگزار شد که افرادی که نتیجه برد دو بر یک پرسپولیس را پیش بینی کرده بودند در این قرعه کشی شرکت داده شدند. برای مشاهده نفرات برنده بهاین صفحه بروید.

پس از آن برای شروع برنامه مسابقه دوستانه تیم های ایران و کره جنوبی همراه با حواشی  آن پخش شد.

۱۰ دقیقه پس از آغاز برنامه برای اولین بار آمار نفرات شرکت کننده در نظرسنجی نمایش داده شد که ۶۴۱ هزار نفر شرکت کرده بودند.

بخش جدید آنالیز فنی و گرافیکی بازی ها این بار با آنالیز بازی تیم های کره و ایران پخش شد.

کلیپی به مناسبت درگذشت غلامحسین مظلومی و بررسی زندگی ورزشی اسطوره فوتبال ملی و استقلال بخش بعدی برنامه نود بود.

مسابقه نفت مسجدسلیمان و ملوان به عنوان اولین مسابقه هفته پانزدهم روی آنتن نود رفت.

پس از بازگشت فردوسی پور صحبت هایی را درخصوص وضعیت بازیکنان سرباز مطرح کرده و این شایعه که گفته شده آنها حق بازی کردن حتی در تیم های نظامی را هم ندارند. فردوسی پور با بیان اینکه هفته آینده با دعوت از مسئولان نظام وظیفه این موضوع را کامل بررسی خواهد کرد خواهش کرد برخورد با این بازیکنان نه طوری باشد که زندگی سرمایه های ورزش کشور نابود شود و نه طوری که افکار عمومی ناراضی باشد.

جدول لیگ و بررسی نکات آماری هفته پانزدهم و بازی تیم های نفت مسجدسلیمان و ملوان در ادامه انجام شده  و داوری این مسابقه نیز بررسی شد.

نود درجه و بررسی متفاوت ۸ مسابقه هفته قبل لیگ برتر بخش بعدی بود که به پخش رسید.

مسابقه های نفت تهران – تراکتورسازی و فولاد خوزستان – صبا  بازی های بعدی بود که از هفته پانزدهم همراه با حواشی آن پخش شد.

تقویم نود این هفته با بخش هایی همچون سالگرد دربی چهل و چهارم ، بازی ایران – ژاپن و ایران – ایرلند در مقدماتی جام جهانی ، بازی رفت با استرالیا در مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸ ، سالروز درگذشت پرویز دهداری بنیان گذار شاهین ، تولد علی سامره مهاجم گلزن استقلالی ها، درگذشت فرانس پوشکاش اسطوره مجاری و… رخدادهایی بود که در روزهای مصادف با هفته جاری در تاریخ پخش شد.

بازی تیم های سایپا – سپاهان مسابقه بعدی بود که روی آنتن رفت.

ساعت ۱۲ اولین بار آمار شرکت کنندگان در نظرسنجی پخش شد که مهدی طارمی با ۴۶ درصد آرا اول بود.

پس از آن آیتمی با محتوای حاشیه های قبل از دربی پخش شد.

سپس دربی ۷۹ همراه با حواشی کامل و مصاحبه های پس از آن پخش شد.

ساعت ۰۰:۲۲ بامداد بار دیگر آمار نظرسنجی پخش شد که این بار طارمی به ۵۰ درصد آرا رسیده بود.

ممبینی: داور اشتباه مهمی نداشت!

پس از پخش بازی کارشناسی داوری دربی انجام شد. هدایت ممبینی در خصوص خطای بنگر در محوطه جریمه در ابتدای بازی گفت: چون بنگر توپ را لمس کرد و قبل از زدن پا توپ را زد پنالتی نیست.

وی درباره گل اول پرسپولیس گفت : ضربه برگردانی که قبل از گل زده شد آفساید بود اما این ضربه در یک فاز دیگر زده شد و گل در فاز بعدی به ثمر رسید و ربطی به هم نداشت و گل مردود نبود.

وی درباره درگیری دو بازیکن پرسپولیس و استقلال گفت کارت زرد برای عالیشاه و فخرالدینی کافی بود.

ممبینی درباره مردود اعلام شدن گل استقلال به دلیل آفساید گفت تصمیم کمک داور درست بود. همچنین حنیف عمران زاده در این بازی باید یک اخطار و محسن بنگر دو اخطار می گرفتند.

ممبینی درباره آخرین صحنه مشکوک در محوطه های جریمه بازی گفت: خطای آندرانیک تیموریان روی طارمی پنالتی نبود چون مهاجم پرسپولیس سرعت داشت خودش سرنگون شد و پنالتی نبود.

ماجدی: بنگر باید اخراج می شد/ از هواداران عذر می خواهیم

در ادامه بحث داوری میرشاد ماجدی سرپرست استقلال روی خط برنامه آمد و گفت: تکل بنگر مانند خطای بازیکن کره جنوبی در بازی هفته گذشته با ایران روی امید ابراهیمی بود و باید پنالتی اعلام می شد و اگر بنگر زودتر کارت می گرفت اخراج می شد.

وی درباره نتیجه بازی گفت: توپ های ما گل نشد و توپ های پرسپولیس گل شد و آقای قلعه نویی از دقیقه یک برای برد آمد و ثابت شد کسی دنبال مساوی نیست. من از هواداران استقلال عذرخواهی می کنم و ما از اشتباهات این بازی درس می گیریم.

dbd680b6e1d8cd2dc3e32981f8ed7a7e_1076_

پس از بررسی داروی بخش آنالیز فنی دربی پخش شد.

محمد نوری کاپیتان تیم پرسپولیس، برنده دربی مهمان ویژه برنامه بود که از اتمام بحث دربی به برنامه آمد.

پس از صحبت اولیه با نوری گزارش حال و هوای دربی در شهر هرات افغانستان پخش شد که ویدیوی کامل آن با زمانی بیش از پخش شده در برنامه را می توانید از سایت تماشا کنید.

صحبت با نوری ادامه پیدا کرد و پس از آن از ۹۰ تا ۹۰ پخش شد که شامل بررسی وضعیت لژیونرها در هفته گذشته هم بود.

نوری: از نیم فصل دوم کسی نمی تواند برای پرسپولیس ناز کند

محمد نوری در گفتگو با عادل فردوسی پور گفت: خیلی خوشحالم و این شب یکی از بهترین شب های زندگی ام بود.

وی ادامه داد: از بچگی دوست داشتم در دربی گل بزنم، یک بار گل زدم که آفساید اعلام شد و آقای کریمی بعدها گفت گلم درست بود. یک بار هم پنالتی را به بیرون زدم.

343b8d73829aff5239200387bf83fa0f_1076_

نوری درباره بازی گفت: بازی خوب بود خیلی خوشحالم که دل هواداران را شاد کردیم و شب فراموش نشدنی برای خودم و تیم و هوداران بود. نیمه اول استقلال برتری محسوسی داشت اما نیمه دوم برتری کامل برای ما بود.

وی درباره دلیل در آوردن پیراهنش بعد از گل گفت: آن قدر که خوشحال شدم فکر کنم ۵۰ نوع شادی بعد از گل انجام دادم،   سجده کردم ، با دست بالا را نشان دادم، پیراهن در آوردم،  بازوبند درآوردم و خلاصه هرکاری می توانستم کردم چون گل حساسی بود.

کاپیتان پرسپولیس درباره بازگشت این تیم به بازی گفت: وقتی پس از پایان نیمه اول رفتیم به رختکن جو سنگینی حاکم بود. بچه ها همه عصبی بودند. گفتم بچه ها ما توانستیم این تیم را قبلا ۱۰ نفره با نتیجه دو – هیچ باخته، سه دو برنده شویم. هم قسم شدیم که بازی را ببریم و از دقیقه اوا نیمه دوم ریختیم روی دروازه استقلال و بردیم به نظرم در ۴-۵ دربی اخیر این دربی بهترین دربی بود.

در این لحظه فردوسی پور با یادآوری خاطره آب های آلوده اصفهان به نوری گفت نمی ترسی که از آب های ما می خوری؟ و نوری در ادامه گفت: در آن بازی بین دونیمه من دو تا ایزو استار خوردم و به زمین رفتم واقعا تو حال و هوای خودم نبودم. نزدیک به ۳۰ – ۴۰ دقیقه از زندگی ام را به خاطر نمی آورم، واقعا آن اتفاقات دست خودم نبود. پس از آن بازی رفتیم و آزمایش خون دادیم و هفته بعد دکتر چشمه سری پزشک تیم گفت دزد ماشینم را زده و نتایج آزمایشات را برده! خدا را شکر آن ماجرا به خیر گذشت و تلفات نداشت.

وی درباره ماجرای سرباز شدن بازیکنان هنگام پخش عکسش با سر تراشیده و با لباس سرباز گفت: ما دو ماه آموزشی بودیم و هم در لیگ بازی می کردیم و هم در پادگان دوره می دیدم و  مرخصی هم نداشتیم. من با محسن یوسفی، عادل کلاه کج و امیرحسین فشنگچی در یک یگان و پادگان خدمت را گذراندیم. یک روز من و عادل که حسابی تحویلمان گرفته بودند و نگهبان بودیم دیدیم محسن یوسفی توی خاک ها شیرجه میزند و کسی جدی اش نگرفته و حسابی آن روز به او خندیدیم.

نوری در پاسخ به سوال نظرسنجی برنامه درباره بهترین بازیکن زمین گفت: از نظر من مهدی طارمی بهترین بازیکن زمین بود.

کاپیتان پرسپولیس درباره نمیکت نشینی هایش و اعتراض نکردن در بازی های قبلی گفت: مربی گری امری سلیقه ای است. زمان ورود من به پرسپولیس، بازیکنانی چون کریم باقری ، مهدی مهدوی کیا و حتی علی کریمی کریمی تعویض میشدند و روی نیمکت می نشستند و اعتراضی نمی کردند و من هم از آنان الگوبرداری کردم. من به خاطر نیمکت نشینی در پرسپولیس جام جهانی را از دست دادم ولی چون تیمم در کورس قهرمانی بود و کاپیتان بودم اعتراضی نکردم و آخر فصل دوم شدیم. درست است که از بازی نکردن ناراحت بودم اما ناراحتی ام را به تیم منتقل نکردم آن هم تیم بزرگی مثل پرسپولیس که افتخار هر بازیکنی است که پیراهنش را تن کند.

وی درباره دلایل برخورد نکردن کادرفنی با اعتراضات بازیکنان گفت: من با آقای درخشان صحبت کردم و ایشان معتقد بود بازیکن نداشته و دستش خالی تسن و اگر دو سه نفر را اخراج می کرد دچار کمبود بازیکن می شد اما قطعا از نیم فصل دوم به بعد شرایط این طور نمی ماند و دو سه بازیکن خارجی و دو سه بازیکن داخلی جذب خواهیم کرد و تیم تقویم خواهد شد و  دیگر کسی نمی تواند برای پرسپولیس ناز کند!
وی پس از بخش گزارشی با موضوع مثبت اندیشی بیش از حدش به حدی که زمانی که تیم ته جدول بود ادعای قهرمانی داشت گفت: تیم ما زمان آقای استیلی خیلی خوب چیده شده بود و انتظار قهرمانی داشتیم  اما از روز اول وارد حاشیه شد و دیگر تا نیم فصل به شرایط عادی برنگشت.

وی درباره شایعه دوندگی پایینش در بازی ها گفت: من دوندگی ام بد نیست و در حد متوسط رو به بالاست. یادم هست زمان جام ملت های آسیا در بازی با امارات دونده ترین بازیکن تیم شدم و ۱۰،۷ کیلومتر دویدم.

12dad6ba357ce0b50817c9c237ac8d6c_1076_

در بخشی از برنامه تعدادی از شوت های نوری به آسمان پخش شد و فردوسی پور به شوخی گفت پس از افتتاح دانشگاه پرسپولیس تدریس شما در رشته هوا و فضا در زمین تبدیل به سوژه گزارشگر ها و نود درجه شده بود که نوری پاسخ داد: دیگر این طور ها هم نبود و خیلی از شوت هایم گل می شد!

پس از بررسی میزان دونگی بازیکانن در دربی مشخص شد که نوری پس از کفشگری بیشترین دوندگی را در پرسپولیس داشته.
وی درباره پنالتی هایی که گرفته و پنالتی هایی که زده گفت: باید راستش را بگویم بعضی مواقع تمارض کردم و پنالتی گرفتم. اگر دیروز پنالتی میشد کفشگری پنالتی را می زد ولی اگر آقای درخشان اجازه بدهد از بازی بعد خودم میزنم. تا به حال ۴۲ گل برای پرسپولیس زدم که اگر پنالتی ها به آن اضافه می شد بیشتر هم می زدم. بعد از پنالتی که در دربی خراب کردم خیلی اذیت شدم و  بچه ها در خانه به من گفتند دیگر پنالتی نزن. خانمم گفت هر موقع می خواهی پنالتی بزنی من سکته می کنم اما از بازی بعد سعی می کنم بزنم.

نوری درباره پست مورد علاقه بازی اش گفت : خودم پشت مهاجم را دوست دارم اما اگر مربی لازم داشته باشد هافبک دفاعی هم بازی می کنم.

وی درباره شانس قهرمانی پرسپولیس گفت: انشاالله  اگر یارگیری خوبی در نیم فصل بکنیم قهرمان می شویم. ما اختلافی با صدر جدول نداریم و ۶ امتیاز فاصله زیادی نیست. بازی های بعدی ما بازی شش امتیازی با نفت و فولاد است که بازی سختی است اما می توانیم با نتیجه گیری به بالای جدول برسیم.

پس از آن بخش پایانی صحبت با نوری و بررسی سایت برنامه انجام شد.

مسابقه های ذوب آهن – پدیده ، گسترش فولاد – راه آهن و پیکان – استقلال خوزستان سه مسابقه ای بود که همزمان به پخش رسید.

بعد از بخش آخرین مسابقات لیگ برتر عادل فردوسی پور خطاب به ممبینی کارشناس داوری گفت یک سری تماس گرفتند و گفتند چون شما عضو کمیته داوران هستید به خاطر همین از تصمیمات داور در کارشناسی دربی دفاع می کنید.

ممبینی در پاسخ گفت : من اینجا نظر خودم را می گویم. من با داوری کتابی مخالفم،  انسان قضاوت می کند چون با روح و جسمش فوتبال را لمس می کند. فوتبال ورزش درگیرانه است و اگر بازی های انگلیس را ببینید داور در این صحنه ها خطا اعلام نمی کند. خیلی مسائل در کتاب هست اما ما باید خودمان را جای داور بگذاریم و روح داور را در نظر بگیریم او خودش در زمین حضور داور و با روح و حسش صحنه ها را قضاوت می کند.

در ادامه فردوسی پور نظر تلفنی چند تن از کارشناسان داوری درخصوص دو صحنه پنالتی مشکوک دربی را اعلام کرد:

محمد فنایی : نظر نداد
هوشنگ نصیرزاده: بنگر پنالتی نکرد – تیموریان ۱۰۰ درصد پنالتی کرد
افشاریان: تلفنش خاموش بود
میرزابیگی: خطای بنگر پنالتی نبود – دومی پنالتی بود
علی خسروی : خطای بنگر پنالتی نبود – دومی پنالتی بود
نوذر رودنیل: هر دو صحنه پنالتی بود
رضا غیاثی: هر دو صحنه پنالتی بود.

در ادامه جدول مسابقات لیگ برتر و برنامه بازی ها بررسی شد.

داوری آخرین بازی که بررسی شد داوری پیکان و استقلال خوزستان بود که مشخص شد یک پنالتی برای پیکان گرفته نشد.

بررسی مسابقات هفته ششم لیگ یک آیتم بعدی برنامه بود.

سپس آمار جالبی درباره بلیط فروشی دربی و مسن ترین خریدار و دیرترین خریدکننده بلیط و… ارائه شد.

پس از این بخش محمود خوردبین سرپرست تیم فوتبال پرسپولیس هم پس از سرپرست استقلال روی خط برنامه آمد و گفت مدافع استقلال هنگام زدن پای طارمی اصلا به توپ کاری نداشت  و فقط پا رو میزنه که ۱۰۰ درصد پنالتی بود.

مشکلات یکی از هواداران معلول تراکتورسازی آخرین بخش برنامه بود که پخش شد.

و در نهایت ساعت ۲:۱۰ بامداد برای آخرین بار آمار شرکت کنندگان در نظرسنجی اعلام شد که مهدی طارمی با ۵۳ درصد آرا عنوان بازیکن برتر دربی را به دست آورده و نوری، شهباز زاده و ابراهیمی با ۲۸ ، ۱۲ و ۷ درصد آرا دوم تا چهارم شدند و برنامه سوم آذر نود به این ترتیب به پایان رسید.