مشاور ارشد دولت اردوغان مامور سپاه قدس جمهوری اسلامی

0
152

در این گزارش فاش شده که عطا شنلیچی، مدیر بخش تحقیق توسعه و فناوری ریاست جمهوری ترکیه، عضو سپاه قدس جمهوری اسلامی است. این نهاد، یکی از بخش‌های مهم دولت ترکیه است که درباره‌ توسعه‌ زیرساخت‌های نظامی، تصمیم‌گیری می‌کند.

عطا شنلیچی، ۵۸ ساله، مدیر بخش تحقیق، توسعه و فناوری ریاست جمهوری ترکیه در صنایع دفاع، که یک نهاد عالی دولتی است که درباره تهیه تجهیزات نظامی تصمیم می‌گیرد و به توسعه زیرساخت‌های صنایع دفاعی کمک می‌کند، عضو سپاه قدس است.

شواهد جمع‌آوری شده از طریق نظارت قانونی و شنودهای تلفنی، مربوط به فاصله سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴، نشان می‌دهد که شنلیچی عضو سپاه قدس در ترکیه بوده و از نزدیک با حسن شعبانی، وابسته فرهنگی سرکنسولگری جمهوری اسلامی در استانبول، کار می‌کند. شعبانی خود نیز مظنون ماموریت از سوی سپاه قدس در جریان تحقیقات پلیس ترکیه بود.

العربیه به نقل از نوردیک مانیتور؛ در زمانی که شنلیچی مشغول به تدریس در دانشگاه استانبول بود، تلاش کرد به همراه شعبانی، «کرسی جمهوری اسلامی» در این دانشگاه را تأسیس کنند. هدف از تاسیس این کرسی و به راه انداختن چارچوب‌ها و طرح‌های مربوط به آن این بود تا شنلیچی و شعبانی بتوانند ده‌ها دانشجو را تحت عنوان برنامه‌های آموزشی و فرهنگی که بودجه‌شان را جمهوری اسلامی تأمین می‌کند، به عنوان مامور سپاه قدس جذب کنند.

با این وجود در این گزارش آمده است که رسیدگی به پرونده این مامور سپاه قدس در ترکیه هرگز به مرحله محاکمه نرسید، چرا که دولت رجب طیب اردوغان، پس از اطلاع از این تحقیقات که مقامات ارشد دولتی را زیر نظر گرفته بود، روند تحقیقات را در فوریه ۲۰۱۴ متوقف کرد.

دادستان تحقیق قبل از اینکه فرصتی برای تأمین قرار بازداشت برای مظنونان و صدور کیفرخواست داشته باشد از کار برکنار شد. شنلیچی به لطف مداخله اردوغان، که ظاهرا تمایل داشت از ماموران رژیم جمهوری اسلامی و متصدیان نیروی قدس آنها محافظت کند، توانست از دست قانون بگریزد.