مستندی تازه از مشهورترین ولگرد سینما در بازار کن عرضه می‌شود

0
161

دو فیلمساز نامزد بفتا که اجازه یافته‌اند به آرشیو شخصی و منحصر به فرد چارلی چاپلین دسترسی داشته باشند، مستندی درباره زندگی ستاره دوران سینمای صامت می‌سازند.

 مستند «چاپلین» به کارگردانی پیتر میدلتن و جیمز اسپینی برای شبکه شوتایم آمریکا با همکاری موسسه فیلم بریتانیا و شرکت فیلم‌فور تولید می‌شود و زندگی یکی از محبوب‌ترین بازیگران تاریخ سینما را از دوران کودکی فقرزده در لندن اواخر دوران ویکتوریا، سفر به روشنایی‌های هالیوود در عصر ظهور سینما و سپس زندگی در تبعید خودخواسته روایت می‌کند.

میدلتن و اسپینی که مستند تحسین‌شده «یادداشت‌هایی بر نابینایی» را در کارنامه دارند، با دسترسی به تصاویر و صداهای منحصر به فرد روایتی تازه و واقعی از چاپلین ارائه می‌کنند؛ بازیگری که سینما را برای همگان تعریف کرد و خودش مشهورترین مرد دنیا شد. این دو قرار است برای ساختن مستند از آرشیو موسسه فیلم بریتانیا و موزه جهانی چاپلین در سوئیس بهره ببرند؛ جایی که دوست‌داشتنی ولگرد تاریخ سینما ۲۵ سال پایانی عمر خود را در آن گذراند.

شبکه شوتایم حق پخش مستند «چاپلین» را در آمریکای شمالی بر عهده دارد اما هنوز معلوم نیست آن را در سینماها هم به نمایش بگذارد یا نه. قرار است حق پخش فیلم برای خریداران بین‌المللی در بازار فیلم جشنواره کن امسال عرضه شود و انتظار می‌رود بسیاری از شرکت‌های پخش از آن استقبال کنند.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ورایتی، چارلز اسپنسر چاپلین ۱۶ آوریل ۱۸۸۹ در انگلیس به دنیا آمد و ۲۵ دسامبر ۱۹۷۷ در ۸۸ سالگی در سوئیس درگذشت. او در ۱۰ سالگی وارد دنیای بازیگری شد و بیش از هفت دهه یعنی درست یک سال پیش از مرگ این حرفه را ادامه داد. چاپلین چهار بار ازدواج کرد و ۱۱ فرزند از خود به یادگار گذاشت.