“مسافران هواپیمای اوکراینی پیش از اصابت موشک از روی صندلی برخاسته بودند”

0
295

رییس پزشکی قانونی اوکراین گفته که اجساد مسافران پرواز تهران-کیف بدون صندلی پیدا شده و این یعنی مسافران کمربند ایمنی را باز کرده و از جای خود بلند شده بودند. او این را نشانه وجود وحشت در کابین پیش از برخورد موشک می‌داند.

رییس پزشکی قانونی اوکراین و عضو مرکز تحقیقات پزشکی قانونی این کشور گفته که بر اساس شواهد به دست آمده، مسافران پرواز PS752 تهران-کیف پیش از برخورد موشک به هواپیما از صندلی خود بلند شده بودند.

الکساندر رووین در مصاحبه با یک روزنامه اوکراینی گفته است: «وقتی هواپیما بلند می‌شود، همه مسافران باید کمربندهای ایمنی را ببندند. این قانون از ارتفاع دو هزارمتری تا زمانی که هواپیما به ارتفاع هشت هزار متری می‌رسد باید اجرا شود و در نتیجه تا رسیدن به ارتفاع هشت هزار متری همه مسافران باید کمربندهایشان را ببندند.»

این هواپیما پیش از رسیدن به ارتفاع هشت هزار متری ساقط شد.

رییس پزشکی قانونی اوکراین ادامه داده است: «این در حالی است که اجساد مسافران این هواپیما بر روی زمین همه بدون صندلی بود. روشنتر بگویم اگر مسافران کمربندهایشان را بسته بودند، بایستی با صندلی به بیرون پرتاب می‌شدند. درست همان چیزی که در پرواز MH17 مالزی [پروازی که بر اثر شلیک موشک بر فراز اوکراین سقوط کرد] روی داد. اما آن چیزی که ما در ایران دیدیم نشان می‌دهد که پیش از برخورد موشک به هواپیما داخل کابین وحشت و تشنج بوده است.»

بنا بر برداشت الکساندر رووین، به دلیل وحشت و اضطرابی که در کابین وجود داشته، مسافران کمربند ایمنی را علیرغم چراغ قرمز بسته‌ماندن کمربند، باز کرده و از صندلی خود بلند شده بودند. او می‌گوید که شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد داخل کابین آتش‌سوزی شده بوده و دود سیاه از منافذ به بیرون آمده بوده است.

به گفته این مقام اوکراینی، بلافاصله پس از سقوط هواپیما و زمانی که هنوز مردم اجازه داشتند وارد منطقه سقوط هواپیما شوند، نیروهای جمهوری اسلامی تمامی تکه‌های هواپیما را از محل سقوط جمع کردند.

او اضافه می‌کند که تمام گوشی‌های موبایل و لپ‌تاپ‌های ۱۷۶ مسافر این هواپیما که در اختیار تیم اوکراین بوده از سوی جمهوری اسلامی پس گرفته شده است.

مقامات اوکراین پیشتر گفته بودند که ایران در طی تحقیق اولیه و خیلی زود “شروع به پنهانکاری کرده” و محل سقوط را بر روی تیم خارجی بسته است.

رییس پزشکی قانونی اوکراین می‌گوید: «ما نتوانستیم قسمت تحتانی هواپیما را پیدا کنیم، ما فقط چهار صندلی پیدا کردیم در حالی که این پرواز ۱۶۷ مسافر داشت به اضافه خدمه.»

تهدید اوکراین به شکایت به دادگاه بین‌المللی

پس از انتشار این مصاحبه در روزنامه اوکراینی تنش بین اوکراین و ایران بالا گرفت. اوکراین تهدید کرد که اگر جمهوری اسلامی در تحقیقات پیرامون علت سقوط این هواپیما همکاری نکند، اوکراین به دیوان بین‌المللی دادگستری (ICJ) در لاهه هلند شکایت می‌برد.

وزیر خارجه اوکراین روز ۱۸ مه گفت: «اگر مذاکرات ما به نتیجه نرسد ما مجبور خواهیم بود به دیوان بین‌المللی دادگستری شکایت ببریم و این فقط شامل اوکراین نخواهد بود بلکه کانادا، بریتانیا، سوئد و افغانستان نیز در کنار اوکراین خواهند بود.»

اینها کشورهایی هستند که شهروندانشان در پرواز تهران-کیف حضور داشتند.

وزیر خارجه اوکراین ابراز امیدواری کرد که جمهوری اسلامی به تعهدات بین‌المللی خود عمل کند و جعبه سیاه این هواپیما را تحویل دهد. او در عین حال تاکید کرد که جمهوری اسلامی هنوز این پرونده را نبسته است “اگرچه کشوری که در آن سانحه اتفاق می‌افتد باید بلافاصله جعبه سیاه را بازخوانی کند یا آن را به یک کشور سوم تحویل دهد”. 

در تاریخ ۱۸ دیماه گذشته پرواز مسافربری ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین که از تهران به مقصد کیف در پرواز بود، شش دقیقه پس از بلند شدن از فرودگاه بین‌المللی “امام خمینی” در پی شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی سرنگون شد. ۱۷۶ مسافر و خدمه این پرواز کشته شدند. مقام‌های جمهوری اسلامی تا سه روز پس از این واقعه می‌گفتند که سقوط بر اثر نقص فنی بوده است.

دویچه وله گزارش داد؛ پس از انتشار مصاحبه رییس سازمان پزشکی قانونی اوکراین و فاش کردن این که پیش از شلیک موشکی احتمالا در هواپیما آتش‌سوزی رخ داده بوده، برخی از خانواده‌های بازماندگان و نیز کاربران فضای مجازی از احتمال شلیک موشک دیگری سخن گفته‌اند.