مزاحمت پهپاد جمهوری اسلامی برای جنگنده آمریکایی

0
340

به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان یک پهپاد جمهوری اسلامی برای یک جنگنده آمریکایی هنگام فرود بر ناو هواپیمابر مزاحمت ایجاد کرد. ظاهرا هواپیمای بدون سرنشین ایران در فاصله‌ی بسیار نزدیکی در مسیر این جنگنده قرار داشته است.

شبکه خبری سی‌ان‌ان بعد از ظهر سه‌شنبه به وقت اروپای مرکزی (۸ اوت/ ۱۷ مرداد) گزارش داد که یک جنگنده‌ی اف ۱۸ نیروی دریایی آمریکا هنگام فرود بر ناو هوا‌پیمابر “یواس‌اس نیمیتز” به دلیل نزدیک شدن بیش از حد یک پهپاد متعلق به جمهوری اسلامی مجبور به تغییر مسیر شد.

دو مقام وزارت دفاع ایالات متحده به این شبکه خبری گفته‌اند که پهپاد جمهوری اسلامی”در فاصله‌ی ۱۰۰ فوتی” (حدود ۳۱ متری) جنگنده‌ی آمریکایی قرار گرفته و خلبان برای جلوگیری از برخورد با آن مجبور به مانور شده است.

بنا بر این گزارش هنگامی که جنگنده‌ی آمریکا برای فرود بر ناو هوا‌پیمابر مستقر در خلیج فارس ارتفاع خود را کاهش داده بود پهپاد جمهوری اسلامی در مسیری با فاصله ۱۰۰ فوت از زیر و ۲۰۰ فوت از کنار این هواپیما قرار داشته است.

مقامات وزارت دفاع آمریکا اقدام پهپاد جمهوری اسلامی را “غیرحرفه‌ای” و مغایر با اصول ایمنی پرواز دانسته و ادعا کرده‌اند که این پهپاد به امواج هشداردهنده جنگنده‌ی آمریکایی بی‌توجهی کرده است.

ظاهرا هواپیمای بدون سرنشین جمهوری اسلامی غیر مسلح بوده است. این نخستین اتفاق از این نوع میان ایران و آمریکا در خلیج فارس محسوب می‌شود. پیش از این میان شناورهای دو کشور تنش‌هایی به وجود آمده است.

به تازگی در طی یک هفته دو بار رزم‌ناوهای ایالات متحده با شلیک‌های هشداردهنده به نزدیک شدن شناورهای نیروی دریایی سپاه پاسداران واکنش نشان داده‌اند.

سی‌ان‌ان سوم مرداد به نقل از یک مقام وزارت دفاع آمریکا گزارش داد که یک قایق جمهوری اسلامی که احتمال می‌رود متعلق به سپاه باشد به رزم‌ناو “تاندربولت” در شمال خلیج فارس نزدیک شده و نظامیان این کشور پس از بی‌توجهی سرنشینان قایق به اخطارها مجبور به شلیک هشداردهنده به آب‌های نزدیک این شناور شدند.

هفتم مرداد ماه نیز یک رزم‌ناو آمریکایی برای هشدار به یک شناور نیروی دریایی سپاه به سوی آن گلوله هوایی و منور شلیک کرد.

روابط عمومی نیروی دریایی سپاه پاسداران با انتشار بیانیه‌ای تائید کرد که  نیروی دریایی آمریکا “با اخطار به شناورهای ناوتیپ ذوالفقار مبادرت به پرتاب منور ورزیدند”.

به گزارش دویچه وله؛ دونالد ترامپ پیش از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تهدید کرده بود که در صورت ورود به کاخ سفید فرمان شلیک به قایق‌های جمهوری اسلامی که برای ناوگان دریایی آمریکا در خلیج فارس مزاحمت ایجاد کنند را صادر می‌کند.