مریم سادات یحیوی بازداشت شد

0
339

مریم سادات یحیوی، از فعالان جنبش سبز، در منزل خود بازداشت شد.

به گزارش خبرنامه ملّی ایرانیان به نقل از هرانا، این فعال مدنی که از بازداشت شدگان ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ بود و در آن پرونده به یک سال حبس قطعی محکوم شده بود، به علت بیماری صعب العلاج و با گواهی پزشکی قانونی از اجرای محکومیت حبس معاف شد.

خانم یحیوی از جمله جوانان سبزاندیشی بود که در تابستان گذشته به علت به علت پخش کردن نذری سبز در ایام نیمه شعبان، به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات احضار شده بودند.

هنوز مشخص نیست مریم سادات یحیوی توسط ماموران کدام نهاد و به چه اتهامی بازداشت شده است.

لازم به توضیح است مریم سادات یحیوی به نوع سرطان پیشرفته دچار است و تحت درمان از طریق شیمی درمانی و رادیوتراپی به سر می‌برد، بدیهی است وضعیت نامناسب پزشکی این فعال مدنی در سایه بازداشت می‌تواند جان وی را در معرض خطر قرار دهد. لازم به ذکر است تاکنون خانواده خانم یحیوی حاضر به واکنش نسبت به این گزارشات نشده‌اند.

خانم مریم السادات یحیوی سابقه بازداشت یکماه در بهمن ۸۹ را دارد که در دادگاه اولیه به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شدند، حکمی که در دادگاه تجدید نظر به یکسال حبس کاهش پیدا کرد. با این حال اجرای حکم نامبرده به دلیل بیماری و پیگیری دوره شیمی درمانی و رادیوتراپی به دستور پزشکی قانونی متوقف شده بود.

گفتنی است توسط کمیسیون پزشکی قانونی، آبان ماه ۹۳ پایان طول درمان موقت تعیین شده بود و قرار بود خانم یحیوی در این ماه به بررسی ادامه طول درمان به پزشکی قانونی مراجعه نماید. همچنین شایان ذکر است نامبرده در تیرماه ۹۳ همراه با تعدادی از فعالان سیاسی و مدنی به دفتر پیگیری وابسته به وزارت اطلاعات احضار و مورد بازجویی به هدف طرح اتهامات جدیدی قرار گرفته بودند.