مریخ نورد “استقامت” صاحب یک برادر دوقلوی زمینی شد

0
103

ناسا خبر از ساخت و آزمایش یک برادر دوقلو برای مریخ نورد “استقامت” به نام “خوش‌بینی” داده است تا با انجام آزمایش‌های مختلف روی آن در زمین، به عملکرد بهینه “استقامت” در مریخ کمک کند.

مریخ نورد “استقامت”(Perserverance) ناسا در ماه ژوئیه برای انجام یک سفر چند ماهه به مقصد مریخ پرتاب شد. این کار چیزی شبیه به فرستادن بچه خود به دانشگاه است، با این تفاوت که دیگر هرگز او را نخواهید دید. اما دانشمندان ناسا روی کره زمین همچنان می‌توانند از کاوشگر “اوپتیمیسم”(Optimism) به معنای “خوش بینی” که برادر دوقلوی “استقامت” محسوب می شود، لذت ببرند.

آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا(JPL) اعلام کرده است که یک مدل مهندسی کامل از این مریخ نورد اولین آزمایش رانندگی خود را در تاریخ یکم سپتامبر گذرانده است. این آزمایش در یک انبار انجام شده است، اما “خوش بینی” برای یک چالش بزرگ‌تر آماده می‌شود و آن جایی به نام “حیاط مریخ”(Mars Yard) است که یک محیط مریخی شبیه سازی شده واقع در مرکز JPL در کالیفرنیا است.

“خوش بینی” در واقع مخفف عبارت “دوقلوی عملیاتی استقامت برای ادغام مکانیزم‌ها و ابزارهای فرستاده شده به مریخ” است. این مریخ نورد از نظر اندازه، سیستم راندن و مغزهای رایانه‌ای تقریباً مشابه “استقامت” است.

ناسا اکنون این مریخ نورد زمینی را به خانه جدید خود که یک گاراژ در نزدیکی “حیاط مریخ” است، منتقل کرده است.

ناسا می‌گوید: “خوش بینی” وظیفه مهمی را بر عهده دارد. محققان ناسا برای جلوگیری از بروز مشکلات غیرمنتظره پس از فرود مریخ نورد “استقامت” بر سطح مریخ در تاریخ ۱۸ فوریه ۲۰۲۱، به این مریخ نورد شبیه سازی شده به عنوان یک بستر آزمایشی نیاز دارد تا ارزیابی کند که سخت افزارها و نرم افزارهای “استقامت” چگونه دستورات را انجام می دهند.

“خوش بینی” در “حیاط مریخ” به کاوشگر “مگی”(Maggie) خواهد پیوست که یک مدل مهندسی از مریخ نورد “کنجکاوی”(Curiosity) ناسا و در واقع برادر دوقلوی آن است.

“مت استامبو” از ناسا گفت: مأموریت “کنجکاوی” درس هایی را از “مگی” آموخته است که یادگیری آن به روشی غیر از آن به هیچ وجه ممکن نبود. اکنون که ما “خوش بینی” را داریم، مأموریت “استقامت” می تواند به خوبی آنچه را که برای موفقیت در مریخ نیاز دارد، بیاموزد.

مریخ نورد “استقامت” در صدد یافتن نشانه هایی از حیات باستانی در سیاره سرخ خواهد بود. این کاوشگر همچنین یک بالگرد آزمایشی را همراه خود دارد که قرار است اولین پرواز یک هوانورد در جو غیر از زمین را رقم بزند.

به گزارش ایسنا و به نقل از سی نت، مریخ نورد “استقامت” نمایانگر جدیدترین و بزرگترین فناوری های اکتشافات سیاره ای است و اکنون دوقلوی آن به ناسا کمک خواهد کرد تا از پس چالش هایی که در سیاره مریخ بر سر راه آن قرار دارد، برآید.