مرگ ربات‌ها فداکار نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما

0
120
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2016-03-14 17:08:55Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

روبات‌های کنترل‌ از راه دوری که با هدف پاکسازی به محل نیروگاه‌های هسته‌ای نشت کرده در فوکوشیما فرستاده شدند، به دلیل بالا بودن شدت آلودگی‌ها و تشعشعات هسته‌ای و تخریب مدارها و سیم‌کشی‌هایشان، از بین رفته‌اند.

این روبات‌ها که ساخت آنها سال‌ها به طول انجامیده‌است، با هدف شنا کردن در میان تونل‌های زیرزمینی آب استخر خنک‌کننده نیرگاه طراحی شده‌بودند تا بتوانند بقایای مواد سمی نشت کرده از میان لوله‌های سوختی در میان آب را جمع‌آوری کنند. اما ظاهرا قرار نیست این عملیات پاکسازی به این زودی‌ها به پایان برسد. سیم‌کشی این روبات‌‌ها به دلیل بالا بودن شدت آلودگی ذوب شده و منجر به از کار افتادن این ماشین‌های پاکسازی شده‌است.

درسال ۲۰۱۱ یکی از شدید‌ترین زمین‌لرزه‌های تاریخ در ژاپن به وقوع پیوست و سونامی به ارتفاع ۱۰ متر را به وجود آورد که منجر به مرگ ۱۹ هزار انسان و تخریب خانه‌ها و نابودی ۱۶۰ هزار شغل شد، و در کنار تمامی این فجایع، نیروگاه اتمی فوکوشیما دائیچی ژاپن نیز آسیب دیده و مواد سمی از آن به بیرون نشت کردند.

با گذشت پنج‌سال از این فاجعه مهندسان شرکت نیروی برق توکیو، Tepco، هنوز نتوانسته‌اند راهی برای پاکسازی این آب‌های به شدت رادیواکتیو و لوله‌های نشت کرده سوخت اتمی در این نیروگاه بیابند. این شرکت اعلام کرده پاکسازی کامل این منطقه ممکن است ۳۰ تا ۴۰ سال به طول بیانجامد. تخمین‌ها نشان می‌دهند مهندسان تاکنون تنها موفق به جمع‌آوری ۱۰ درصد از آلودگی شده‌اند، درحالی‌که در دسامبر سال گذشته،‌ گزارش شد نشت آلودگی‌های این نیروگاه به درون اقیانوس آرام نیز آغاز شده‌است.

یکی از رویکردهای Tepco برای متوقف‌سازی آلودگی ایجاد بزرگترین دیوار یخی به دور نیروگاه است تا از آلوده شدن آب‌های زیرزمینی اطراف نیروگاه جلوگیری کند، دیواری که هنوز تکمیل نشده‌است و تنها می‌تواند نشت بیشتر آلودگی را متوقف کند، و در پاکسازی نقشی ندارد.

مرگ این روبات‌های پاکسازی باعث سرگردانی و سردرگمی شرکت Tepco شده‌است و به مشکلات این شرکت در مهار آلودگی‌ها و پاکسازی آن از درون آب دامن زده‌است.

بزرگترین نگرانی Tepco رآکتو شماره یک است، جایی که سوخت در میان مخازن فشار سوخته‌است و به سطح ته مخزن مهارکننده و ستون زیرین آن کاهش یافته‌ و حتی احتمالا به خارج از مخزن نشت کرده‌است. رآکتورهای دوم و سوم نیز دچار نشت‌هایی جزئی شده‌اند.

خبر خوب این است که روبات‌ها که توسط شرکت توشیبا ساخته شده‌اند،‌پیش از مرگشان موفق به جمع‌آوری ۱۵۳۵ لوله سوختی از ساختمان رآکتور شماره چهار شده‌اند، به این دلیل که در این ساختمان شدت تشعشعات پایین‌تر بوده و امکان اجرای عملیات را برای روبات‌ها راحت‌تر ساخته‌است.

 به گزارش همشهری به نقل از دیسکاوری، اما شرایط در رآکتور سوم فرق می‌کند و شدت تشعشعات به اندازه‌ای بالاست که کابل‌ها و الکترونیک‌های حساس روبات‌ها توانایی مقاومت در برابر آن را ندارند. متاسفانه امکان ارسال روبات‌های جدید به این نیروگاه نیز وجود ندارد،‌ زیرا هریک از روبات‌هایی که اکنون از بین رفته‌اند،‌برای انجام کاری خاص طراحی شده‌بودند و سال‌ها برای ساخت هریک زمان صرف شده‌بود. درحقیقت روباتی که بتواند چنین سطح بالایی از تشعشعات اتمی را تحمل کند،‌در جهان وجود ندارد.