مرگ بازیگری که ۱۸ سال پلیس بود..

0
233

دنیس فارینا بازیگر و پلیس سابق شیکاگو که معمولا در سینما و تلویزیون نقش شخصیت‌های جوشی را بازی می‌کرد، از دنیا رفت.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، دنیس فارینا دوشنبه به دلیل لخته شدن خون در ریه در اسکاتسدیل در آریزونا درگذشت. او ۶۹ ساله بود.

فارینا نقش شخصیت‌هایی در هر دو سمت قانون را بازی می‌کرد و شاید بیش از همه برای بازی در نقش ری «بونز» باربونی، یک گانگستر عصبی اهل میامی در تریلر جنایی کمدی «شورتی را بگیرید» (۱۹۹۵) به کارگردانی بری ساننفلد شناخته شود.

او برای نقش‌آفرینی در «شورتی را بگیرید» برنده جایزه کمدی آمریکایی شد و همراه دیگر بازیگران این فیلم شامل جان تراولتا، جین هکمن، رنی روسو و دنی دویتو نامزد جایزه انجمن بازیگران آمریکا در بخش بهترین گروه بازیگری بود.

فارینا همچنین در ۴۶ اپیزود از مجموعه تلویزیونی «قانون و نظم» تولید شبکه ان‌بی‌سی نقش کارآگاه جو فانتانا را بازی کرد. او تنها بازیگر این مجموعه بود که سابقه خدمت در نیروی پلیس را داشت. او سال ۲۰۰۶ این سریال را رها کرد تا به پروژه‌های سینمایی خود برسد.

از دیگر آثار تلویزیونی قابل توجه فارینا می‌توان به درام جنایی «داستان جنایی» به کارگردانی مایکل مان تولید ان‌بی‌سی در اواخر دهه ۱۹۸۰، سریال «بادی فارو» تولید سی‌بی‌اس در ۱۹۹۸ که در آن به نقش یک کارآگاه خصوصی ظاهر شد و اخیرا سریال «خوش‌شانسی» تولید اچ‌بی‌او به نقش گاس، مرد دست راست داستین هافمن اشاره کرد. («بادی فارو» تنها تا هشت اپیزود دوام آورد و «خوش‌شانسی» هم عمری کوتاه داشت.)

یکی از نقش‌های معروف فارینا در دنیای سینما نقش رئیس یک گروه خلافکار شیکاگویی در کمدی جنایی «فرار نیمه‌شب» (۱۹۸۸) ساخته مارتین برست است. او در این فیلم با رابرت دنیرو، چارلز گرودین و یافت کوتو همبازی بود.

نقش یک سرهنگ ارتش در «نجات سرباز رایان» (۱۹۹۸) به کارگردانی استیون اسپیلبرگ، یک مرد قانون بازنشسته و پدر شخصیت جنیفر لوپز در فیلم «خارج از دید» (۱۹۹۸) ساخته استیون سودربرگ و یک تاجر الماس در «ربودن» (۲۰۰۰) به کارگردانی گای ریچی، از دیگر نقش‌آفرینی‌های مهم فارینا در سینماست.

از دیگر فیلم‌های مطرح او می‌توان از «نظارت دیگر» (۱۹۹۳، جان بدهام)، «فاصله نزدیک»‌(۱۹۹۳، راودی هرینگتن)، «آن حس قدیمی» (۱۹۹۷، کارل راینر)، «بازی‌های گوزن قطبی» (۲۰۰۰، جان فرانکن هایمر)، «پیاده‌روهای نیویورک» (۲۰۰۱، ادوارد برنز» و «دردسر بزرگ» (۲۰۰۲، بری ساننفلد) نام برد.

فارینا ۱۰ سال بود به عنوان مامور پلیس شیکاگو خدمت می‌کرد که توسط مایکل مان هنگام فیلمبرداری فیلم «دزد» (۱۹۸۱) کشف شد. فارینا به عنوان یک راهنمای تور در آن فیلم در کنار مان بود. مان که تحت تاثیر زیرکی و دانایی فارینا قرار گرفته او را در فیلم خود به بازی گرفت.

فارینا سال ۱۹۸۶ نیز در فیلم «Manhunter» به کارگردانی مان بازی کرد، فیلمی که از روی یکی از رمان‌های تامس هریس با حضور هانیبال لکتر ساخته شد. او در این فیلم به نقش جک کرافورد مامور اف‌بی‌آی ظاهر شد، نقشی که سال ۱۹۹۱ در فیلم «سکوت بره‌ها» اسکات گلن آن را بازی کرد.

فیس و افاده‌های زیاد فارینا در آثار کمدی هم به خوبی جواب می‌داد؛ نمونه آن تله‌فیلم برنده جایزه گلدن گلوب «امپایر فالز» در سال ۲۰۰۵ بود.

او این اواخر در فیلم‌هایی مانند «من را می‌کشی» (۲۰۰۷)، «آنچه در وگاس اتفاق افتاد» (۲۰۰۸) و «آخرین مناسک جو می» (۲۰۱۱) بازی کرد.

فارینا فوریه ۱۹۴۴ از پدر و مادری سیسیلی/آمریکایی در شیکاگو در ایلینویز به دنیا آمد. او چهارمین پسر و کوچک‌ترین فرزند در میان هفت فرزند خانواده بود. او پس از پایان دوران دبیرستان سه سال در ارتش خدمت کرد و بعد وارد نیروی پلیس شد.

فارینا سال ۱۹۶۸ در جریان شورش‌های پس از ترور مارتین لوتر کینگ جونیر در اداره پلیس شیکاگو خدمت می‌کرد. او در مجموع ۱۸ سال پلیس بود.

پس از آنکه مان، فارینا را کشف کرد، او یک سال از نیرو فاصله گرفت. فارینا پس از یک سال در لس آنجلس تصمیم گرفت به طور تمام‌وقت بر بازیگری متمرکز شود و به این ترتیب از اواسط دهه ۱۹۸۰ وارد تلویزیون شد.

فارینا سال ۲۰۰۵ به شیکاگو تریبیون گفت: «خیلی وقت است آن زندگی را رها کرده‌ام. من یک پلیس خوب، یک کارآگاه خوب بودم و هنوز در نیرو رفقای خوبی دارم، اما اطلاعات شخصی را در اختیار نویسندگان «قانون و نظم» نمی‌گذارم. من الان یک بازیگرم.»

او در عرصه تئاتر شیکاگو هم فعال بود و در نمایش‌هایی چون «Bleacher Bums» به کارگردانی جو مانتنا، «دعایی برای دخترم» به کارگردانی جان مالکوویچ و «ردیاب‌ها» به کارگردانی گری سینیسی بازی کرد.