مرگبارترین روزهای شیوع کرونا در اسپانیا و ایتالیا

0
227

ایتالیا و اسپانیا مرگبارترین روزهای شیوع ویروس کرونا را از سرگذراندند و دولت مادرید به شهروندان هشدار داد که وضعیت بدتر خواهد شد.

 ایتالیا و اسپانیا روز جمعه ۸ فروردین ایتالیا به ترتیب  ۹۶۹ و ۷۶۹ مورد مرگ ناشی از کووید-۱۹ در طول ۲۴ ساعت را گزارش  کردند.

شمار کل موارد بیماری در ایتالیا اکنون به ۸۶۴۹۸ مورد رسیده است، یعنی تقریبا به اندازه موارد بیماری در آمریکا و بیش از موارد بیماری در چین که شیوع ویروس کرونا در ابتدا از آن شروع شد.

مقامات سازمان حفاظت مدنی ایتالیا در کنفرانس خبری در رم پایتخت این کشور  شمار موارد جدید عفونت در ایتالیا ۵۹۰۵ مورد اعلام کردند که نسبت به ۶۱۵۳ مورد روز قبل کاهش نشان می‌دهد.

از طرف دیگر پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا جلسه اضطراری هیئت دولت را تشکیل داد تا راهی را برای خروج این کشور از بحران فزاینده شیوع کرونا بیابد.

هم ایتالیا و هم اسپانیا در شرایط قرنطینه تقریبا کامل قرار دارند و دولت‌ها انتظار دارند محدودیت تماس‌های اجتماعی به جلوگیری از انتشار بیشتر بیماری کمک کند.

سالوادور ایلا، وزیر بهداشت اسپانیا در کنفرانس خبری در مادرید گفت: «ما ممکن است به دوره‌ای از پایدار شدن برسیم، اما هنوز به اوج شیوع بیماری نرسیده‌ایم.»

در حالیکه ایتالیا و اسپانیا بیشترین میزان مرگ‌های ناشی از کووید-۱۹ در جهان را گزارش می‌کنند، شیوع بیماری در اروپا نظام‌های مراقبت بهداشتی را تحت فشار قرار داده است و پزشکان را به انتخاب افرادی که باید زنده بمانند یا بمیرند مجبور کرده است.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا که به خاطر واکنش کندش به همه‌گیری کرونا مورد انتقاد بود، به نخستین رهبر جهانی بدل شد که آزمایش کرونایش مثبت شد و با «علائم خفیف» خودش را دفترش در خیابان داونینگ ایزوله کرده است.

رهبران اروپایی روز پنجشنبه در یک اجلاس مجازی برای رسیدن به یک راهبرد مشترک برای محدود کردن اثرات اقتصادی بحران کرونا شرکت کردند. اما تعیین جزئیات این راهبرد به هفته‌های آینده سپرده شد، در حالیکه هزاران نفر در این قاره به بیماری مبتلا می‌شوند و صدها نفر می‌میرند.

در غیاب پاسخ مشترک اروپایی، دولت‌های ملی به تنهایی عمل کرده‌اند. در آلمان مجلس علیای پارلمان روز جمعه یک بسته کمک اقتصادی ۷۵۰ میلیارد یورویی را تایید کرد.

این بسته کمک شامل یک متمم بودجه برای یک قرض جدید ۱۵۶ میلیارد یوروی و نیز دادن وام و تضمین و کمک برای شرکت‌ها است. دولت آلمان همچنین ممکن است سهام برخی از شرکت‌های دچار مشکل‌شده را بخرد یا حتی آنها را ملی کند.

دولت اسپانیا هفته پیش یک بسته تحریک اقتصادی به ارزش ۱۰۰ میلیارد یورو را اعلام کرد که شامل کمک به کسب‌وکارهای کوجک و متوسط   که عمده فعالیت‌های اقتصادی این کشور را شامل می‌شوند و به علت کاهش تقاضا در سراشیب ورشکستگی هستند و نیز معافیات‌های مالیاتی و تضمین برای وام می‌شود.

بر اساس گزارشی که روز جمعه منتشر شد اقتصاد اسپانیا در سال ۲۰۲۰ ممکن است تا ۴.۵ درصد به علت شیوع کرونا کوچک شود.

از طرف دیگر مقامات ایتالیا خوش‌بینی محتاطانه‌ای را ابراز کرده‌اند که ممکن است اقدامات مهار بیماری تاثیرشان را ایجاد کرده باشد. سیلویو بروسافرو، رئیس انستیتوی بهداشت عمومی ایتالیا گفت نمودار انتشار بیماری در کشور از ۲۰ مارس به بعد دارد اندکی پهن می‌شود.

آتیلیو فونتانا، فرماندار لومباردی که بدترین شیوع بیماری را در شمال ایتالیا دارد، پیش از اعلام شمار تلفات روز جمعه گفته بود که کاهشی در شمار موارد در روزهای آینده ممکن است رخ دهد.

اما آثار اقتصادی شیوع کووید-۱۹ بر ایتالیا تازه دارد خود را نشان می‌دهد. آل‌ایتالیا، شرکت هوایی دولتی ورشکست شده ایتالیا، اعلام کرد که حدود ۷۰۰۰ نفر از کارکنانش را تعدیل می‌کند و کارخانه فولاد آرسلور میتال در شهر تارانتوی ایتالیا که بزرگترین کارخانه فولاد اروپا از لحاظ ظرفیت است، همه بیش از ۸۰۰۰ نفر کارکنانش را به طور موقت معلق کرده است.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از بلومبرگ؛ پیش‌بینی می‌شود که تولید ناخالص داخلی ایتالیا در سال ۲۰۲۰ تا ۶.۵ درصد کاهش یابد. دولت ایتالیا وعده تصویب دومین بسته محرک اقتصادی ۲۵ میلیارد یوروی را در ماه آوریل داده است، در ماه مارس بسته مشابهی تصویب شده بود.