مرکل: توافق اتمی با جمهوری اسلامی کامل نیست، اما بهتر از نداشتن توافق است

0
156

همزمان با سخنان امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه درباره سرنوشت توافق اتمی با جمهوری اسلامی، صدراعظم آلمان نیز درباره آخرین مواضع دولت خود درباره این توافق اظهار نظر کرد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، یکشنبه دوم اردیبهشت در مصاحبه با کانال ۱۰ تلویزیون اسرائیل گفت که توافق اتمی با جمهوری اسلامی کامل نیست اما ، بهتر از نداشتن توافق است.

«من نگرانی بسیار اسرائیل را از تهدیدهای جمهوری اسلامی درک می کنم. موضوعی که بر سر آن اختلاف نظر داریم چگونگی مهار جمهوری اسلامی به بهترین نحو است. نخست وزیر نتانیاهو این نظر را دارد که توافق اتمی با جمهوری اسلامی امنیتی را که اسرائیل می‌خواهد، تضمین نمی‌کند. ما معتقدیم که بهتر است این توافق را که حتی کامل نیست، نگاه داریم تا هیچ توافقی نداشته باشیم.»

خانم مرکل با باین اینکه آلمان به تبادل نظر در این باره ادامه خواهید داد، گفت: «آلمان از نزدیک موضوع را پیگیری می‌کند تا از پایبندی به توافق اطمینان حاصل کند. این توافق، راه حلی برای همه مشکلات نیست. ما نگران برنامه موشک بالیستیک جمهوری اسلامی هستیم و از این رو، در حال گفتگو با بریتانیا، فرانسه و آمریکا هستیم تا چگونه بتوانیم در این زمینه نیز پیشرفت داشته باشیم.»

به گزارش صدای آمریکا؛ خانم مرکل این اظهارات را در آستانه سفرش به آمریکا برای گفتگو با پرزیدنت ترامپ ایراد کرد. رئیس جمهوری آمریکا توافق اتمی با جمهوری اسلامی را یک «توافق بد» دانسته و به کنگره آمریکا و سه کشور دخیل در توافق اتمی با جمهوری اسلامی تا ۱۲ ماه مه آینده فرصت داده است که آن را اصلاح کنند، در غیر انی صورت آمریکا از توافق خارج خواهد شد.