مرکل: از الجزایر، تونس و مراکش پناهجو پذیرفته نخواهد شد

0
191

صدراعظم آلمان گفته است که در صورت پیروزی مجدد در انتخابات تلاش خواهد کرد الجزایر، تونس و مراکش را به فهرست “کشورهای امن” بیفزاید. انجام چنین اقدامی، به دلیل مخالفت برخی احزاب آلمان آسان نخواهد بود.

در برنامه انتخاباتی اتحاد احزاب مسیحی (دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی) آمده است: «ما کشورهای آلبانی، بوسنی هرزگوین، کوزوو، صربستان، مقدونیه و مونته‌نگرو را به عنوان کشور امن به‌‌رسمیت شناختیم و از این طریق شمار پناهجویان در آلمان را کاهش دادیم. در رابطه با الجزایر، تونس و مراکش هم باید اقدام مشابهی انجام دهیم.»

اکنون صدراعظم آلمان در گفت‌وگو با روزنامه آلمانی‌زبان “پاساوئر نویه پرسه” بر این بند از برنامه انتخاباتی حزب خود (دموکرات مسیحی) تاکید ورزیده و گفته است، در صورت پیروزی در انتخابات روز ۲۴ سپتامبر برای عملی‌شدن این وعده انتخاباتی تلاش خواهد کرد.

آنگلا مرکل مایل است، تقاضای پناهندگی شهروندان الجزایر، تونس و مراکش به‌سرعت رد شود و آنها به کشورشان بازگردند. برای رسیدن به این هدف، باید کشورهای نام‌برده را به فهرست “کشورهای امن” افزود.

در تعریف حقوقی، “کشور امن” به کشوری گفته می‌شود که وضعیت سیاسی آن باثبات باشد و شهروندانش به دلایل سیاسی یا مذهبی سرکوب نشوند یا تحت پیگرد قانونی قرار نگیرند.

البته اتباع کشورهای “ناامن” مانند هم به طور خودکار به عنوان پناهنده پذیرفته نمی‌شوند بلکه باید دلیل قانع‌کننده‌ای برای تقاضای پناهندگی داشته باشند.

مخالفت احزاب و سازمان‌های حقوق بشری

دولت فدرال آلمان که از ائتلاف حزب سوسیال دموکرات با اتحاد احزاب مسیحی تشکیل شده، سال گذشته در این زمینه اقدام کرد اما موفق نشد، این سه کشور (کشورهای مغرب) را در فهرست “کشورهای امن” وارد کند.

برای انجام این کار، دولت فدرال باید موافقت دولت‌های ایالتی را کسب کند اما چند ایالت، به‌ویژه آن‌هایی که توسط حزب سبزها یا با کمک این حزب اداره می‌شوند، با این اقدام دولت فدرال مخالفت کرده‌اند.

به کزارش دویچه وله؛ سازمان‌های حقوق بشری، از جمله “پرو آزول” هم مخالف این اقدام هستند زیرا معتقدند که با به‌رسمیت شناختن کشورهای مغرب به عنوان “کشور امن”، افرادی هم که واقعا به دلیل فعالیت سیاسی‌ یا وابستگی قومی و مذهبی‌شان در این کشورها تحت پیگرد قرار می‌گیرند، امکان پناه بردن به آلمان را نخواهند داشت.