مراسم تشییع پیکر زنده یاد جلیل شهناز

0
178

مراسم تشییع پیکر زنده یاد استاد جلیل شهناز صبح پنجشنبه با حضور تعداد زیادی از علاقه مندان وهنرمندان موسیقی از مقابل تالار وحدت به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا برگزار شد.

به گزارش خبرنامه ملّی ایرانیان از مهر، عباس سجادی مدیر موسسه نغمه شهر که به عنوان مجری مراسم حضور داشت گفت : بی تردید جایگاه یگانه شهناز بر هیچ کس پوشیده نیست . او هنرمندی از مکتب اصفهان بود که با نوازندگی و آهنگسازی خود زبانی نو در موسیقی را ارائه کرد .

ما با نغمه های شهناز است که زنده ایم

حسین علیزاده هم در این مراسم گفت: امروز در اینجا جمع شدیم که یاد و خاطره هنرمندی را گرامی بداریم که زیبایی های هنر او همیشه جاودان خواهد بود . این در حالی است که بسیاری از ما از استاد شهناز خاطرات فراوانی داریم که با نغمه های او گره خورده است و هیچ گاه هم از ذهن ما فراموش نخواهدشد.

وی ادامه داد : شهناز هنرمندی بود که در دل مردم سرزمین خود جای داشت و دارد. او الهام بخش بسیاری از هم نسلان من بود که همواره همه را دوست می داشت . وای کاش مسوولان و مدیران هنری کشور در زمان حیات این استاد مسلم موسیقی عکس العمل بیشتری در مقابل هنر این هنرمند ارزشمند موسیقی ایرانی داشتند .

این نوازنده صاحب نام تار خاطر نشان کرد : از جلیل شهناز به راحتی نمی توان گذشت. واقعا جای کار داشت که در زمان حیات وی به او بیش از اینها خدمت می کردیم و مساعدت های بیشتری را از سوی مسوولان برای این هنرمند انجام می دادیم با این حال همه بدانند که ما هنرمندان موسیقی همیشه با نغمه های بزرگانی چون استاد جلیل شهناز زنده ایم .

جلیل شهناز پاسدار بلامنازع گنجینه موسیقی ایرانی است

فرهاد فخر الدینی هم در مراسم تشییع پیکر استاد جلیل شهناز گفت : بدون شک استاد شهناز یکی از چهره های درخشان موسیقی است. او هنرمندی بود که در زمان حیات خود گنجینه ای گرانبها از موسیقی ردیف ایران جمع آوری کرد. گنجینه ای همیشه مورد ظلم و ستم فراوانی قرارگفت و اتفاقا بی دلیل هم نیست که موسیقی ایرانی در بسیاری از موارد تا این حد غمگین است . چرا که همواره در معرض ظلم و ستم فراوانی قرار گرفته که پابرجایی آن مدیون استادان و هنرمندانی چون جلیل شهناز است .

این آهنگساز پیشگام موسیقی ایرانی با بیان که کسی نمی داند موسیقی ما از کجا به ارث رسیده است ، خاطر نشان کرد: این گنجینه عظیم که در دل واقعی هنرمندان است عاشقانه و نسل به نسل به ما رسیده است. و یکی از کسانی که این گنجینه عظیم را پاسداری کره و برای حفظ آن از هیچ تلاشی دریغ نکرده استاد جلیل شهناز است که از نظر من مضرابش نشان از عشق دارد. و بی دلیل نیست که صدای ساز او این چنین به دل می نشیند چرا که عاشقانه یاد گرفته و عاشقانه تحویل مخاطب داده است .

وی ادامه داد: گفتنی های درباره جلیل شهناز فراوان است. اما فقط به این نکته بسنده می کنم که ای کاش قدر این هنرمندان را بیش از اینها می دانستیم. به طور حتم مسوولان برای نشان دادن تصویر بزرگانی چون جلیل شهناز مضایقه کردند و من امیدوارم مسوولان با مرگ عزیزان و بزرگانی چون استاد شهناز به خودشان بیایند و به کسانی که عاشقانه به هنر موسیقی عشق می ورزند بیش از هر زمان دیگری احترام بگذارند .

خیلی ها در حق جلیل شهناز کم لطفی کردند

علی اصغر شاه زیدی خواننده و از دوستان نزدیک زنده یاد جلیل شهناز نیز دراین مراسم با انتقاد از کم لطفی هایی که برخی از هنرمندان و مسوولان در سالهای پایانی عمر استاد شهناز داشتند ، تصریح کرد: متاسفانه خیلی ها طی چند سال گذشته در حق جلیل شهناز کم لطفی کردند. بسیاری از هنرمندانی که در سالهای دور همواره از افتخار هم جواری با استاد شهناز می گفتند و این نکته را مایه مباهات خود می دانستند در سالهای پایانی عمراین هنرمند اصلا سراغی از وی نگرفتند و این جای تاسف مکرر دارد که چار در زمانی که استاد سلامت بودند در کنار وی حضور داشتند و در وقت بیماری او را فراموش کردند.

وی گفت: نمی دانم همیشه چرا وقتی افراد و یا مدیرانی که سلامت و یا بر سر کار هستند به آنها احترام می گذاریم و سر تعظیم فرود می آوریم اما وقتی بیمار می شوند و یا از مسند مدیریتی خود کناره گیری می کنند آنها را به طور کلی فراموش می کنیم .

کیومرث شهناز ، فرزند استاد جلیل شهناز هم دراین مراسم با تقدیراز حضور پرتعداد مردم و هنرمندان تاکید کرد : از مردم ایرانی جز این توقعی دیگری نمی توانیم داشته باشیم که این چنین با مرگ یک هنرمند برای مراسم تشییع او حاضرمی شوند و به نظر من راز ماندگاری ما همین نگهداری از فرهنگ ، ملیت و قومیت ماست.

وی ادامه داد : رابطه من با پدرم یک رابطه پدر و فرزندی ساده نبود او علاوه بر پدر به عنوان یک دوست و استاد همیشه همراه من بود و من با او آنچنان رابطه عاطفی داشتم که حالا با مرگ وی جای خالی اش را احساس می کنم . پس لازم است قدر کسانی که هم اکنون در کنار ما هستند را بیشتر بدانیم و نگذاریم که فرهنگ غنی این سرزمین دچار هواگرفتگی شود.

همه می دانند جلیل شهناز چگونه هنرمندی بود

 Mona Hoobehfekr (2 of 3)-4

محمدرضا شجریان هم در بخش پایانی این مراسم نیز در تجلیل از مقام هنری زنده یاد جلیل شهناز گفت: به شما عزیزانی که اینگونه با عشق زنده یاد شهناز را بدرقه کردید تسلیت می گویم که می دانند جلیل شهناز چگونه هنرمندی بود .

این خواننده موسیقی ایرانی تصریح کرد : شما مردم همواره دنبال روی هنرمندانی بودید که بیان کننده زبان حال شما بودند و من امیدوارم همه هنرمندان این سرزمین با مردم باشند و ازدل مردم صحبت کنند.

شجریان در بخش پایانی مراسم قطعه آوازی با تک نوازی نی استاد محمد موسوی را برای حاضران در مراسم خواند .

محمد سریر، داود گنجه ای ، حسین خواجه امیری ، حسن ریاحی ، بیژن بیژنی ، رامبد صدیف ، علیرضا قربانی ، عبدالحسین مختاباد ، کیوان ساکت ، هادی منتظری ، احمد مسجد جامعی ، حمید شاه آبادی ، مرتضی کاظمی ، محمد حسین ایمان خوشخو، علیرضا پاشایی ، شهرام شکوهی ، علی ترابی ، بابک رضایی از جمله هنرمندانی بودند که در مراسم تشییع پیکر زنده یاد جلیل شهناز حضور داشتند .

مراسم یادبود زنده یاد جلیل شهناز شنبه اول تیر ساعت 18:30 در مسجد جامع شهرک غرب برگزار می شود

مقاله قبلیکشف 280 دهانه برخوردی جدید در سطح ماه..
مقاله بعدیبرداشت نابخردانه بعضی از تحلیلگران مسائل سیاسی در باره انتخابات رژیم آخوندی!
پوریا نژادویسی
فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد برنامه برنامه سازی تلویزیون از دانشکده صدا و سیما. کارمند سابق معاونت سیاسی سازمان صدا و سیما ( اداره کلّ اخبار و اطلاعات ) تهیه کننده و کارگردان برنامه‌هایی‌ چون : دختران فراری پارک ملت- مجموعه عاشوراییان- ماجرای ورود گوشت‌های آلوده به کشور- هویت- رنگ و نقش- سیمای خانواده؛ قسمت خانواده و جوان- سازنده اولین فیلم آموزشی در خصوص نحوه چگونگی‌ رأی گیری برای ستاد انتخابات وزارت کشور- فیلم مستند دیدار سفیر کشور ژاپن در ایران از شهر همدان- مجری و خبرنگار مراکز ؛ تهران ؛ کیش ؛ همدان ؛ فارس- مسول پوشش خبری زلزله بم در سال۱۳۸۲- سر تیم خبری جلسات هیات دولت- سر تیم خبری جلسات بیت رهبری- سر تیم خبری سفرهای هیات دولت- عضو تیم خبری سفرهای رهبری- یکی‌ از عکاسان پروژه محرمانه قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا در سایت ( قرب نوح )- همکار در برنامه‌های مختلف با عناوین دیگر چون : مشاور ؛ یکی‌ از کارگردانان هنری ؛مشاور مجری طرح ؛ نماینده حراست ؛ ناظر کیفی و پخش و ... **- عضو شورای عالی‌ تحقیق و مبارزه با مواد مخدر در وزارت کشور - عضو هسته مرکزی گزینش کلّ کشور - دبیر کنگره وزرای شهید هیات دولت در ریاست جمهوری - نماینده بنیاد شهید در ستاد کلّ نیروهای مسلح ( سماجا ) ديگر مسئوليت های پوريا نژاد ويسی از اين قرار است: - همکاری با نشريه گل آقا - همکاری کوتاه مدت با روزنامه کيهان در سال ۱۳۷۸ - تهيه کننده ی برنامه پرسش و پاسخ با دختران فراری پارک ملت، که از بخش خبری شبکه دوم تلويزيون جمهوری اسلامی پخش شد - سازنده ی اولين فيلم آموزشی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا - دبير کنگره ی وزراء شهيد هيئت دولت - عضويت در گروه تحقيق مبارزه با مواد مخدر استاندری همدان - نماينده ی فرماندار همدان در اولين دوره ی انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۳۷۷ - سازنده ی فيلم مستند آشورا برای معاونت سياسی استانداری همدان - تهيه کننده و مجری برنامه ی خبری با عنوان "دانشجويان انقلاب چرا؟" برای بنياد حفظ آثار ارزشهای دفاع مقدس - مجری صدا و سيمای استان همدان، تهران و کيش در سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۲ - مسئول پيگيری جلسه ی سخنرانی حسين لقمانيان در همدان - يکی از همکاران مطبوعاتی در رابطه با سفر خامنه ای به همدان - مدير بازرگانی روزنامه ی اعتماد در همدان و ...