مدیر کل آژانس به تکرار سناریوی کره شمالی در مورد جمهوری اسلامی هشدار داد

0
185

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، هشدار داد اگر ابزار دیپلماسی در پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی ناکارآمد شود، سناریوی «کره‌شمالی» در خاورمیانه دوباره تکرار می‌شود.

گروسی، شنبه، ۲۳ اکتبر، در مصاحبه‌ای با تلویزیون «ان‌بی‌سی نیوز» گفت، جمهوری اسلامی اجازه دسترسی بازرسان آژانس را به دوربین‌های نظارتی‌ در اکثر مراکز هسته‌ای داده است اما همچنان از حضور این بازرسان در «تسا»، تأسیسات اتمی کرج، ممانعت می‌کند.

«تسا» که قطعات سانتریفیوژ تولید می‌کند، اوایل ماه ژوئیه سال جاری هدف حملات پهپادی قرار گرفت. گفته می‌شود اسرائیل عامل این حملات بوده است.

به گفته گروسی، بدون دسترسی به این مرکز، برنامه نظارت و بازرسی آژانس ناقص است و کارایی لازم را ندارد.

او در ادامه گفت اگر جمهوری اسلامی با نصب دوربین‌های نظارتی در تأسیسات هسته‌ای خود موافقت نکند، سناریوی فاجعه‌انگیز کره شمالی در خاورمیانه تکرار خواهد شد.

العربیه نوشت؛ گروسی در این زمینه گفت: «باید کره شمالی را به یاد بیاوریم. این کشور نمونه بارز شکست دیپلماسی است. بنابراین می‌توان با وضعیتی روبه‌رو شد که تاثیری عظیم بر روی خاورمیانه و فراتر از آن خواهد گذاشت.»

کره شمالی، بازرسان آژانس بین‌المللی را در سال ۲۰۰۹ از این کشور اخراج کرد. هم‌اکنون گمان می‌رود این کشور ده‌ها سلاح اتمی در اختیار خود داشته باشد.

او در بخش دیگری از این مصاحبه اذعان کرد که پس از سرکار آمدن ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور جمهوری اسلامی، نتوانسته با دولت جدید این کشور ارتباط مستقیمی برقرار کند.

گروسی در این خصوص افزود: «با وزیر خارجه ایران حتی یک بار هم صحبت نکرده‌ام. امیدوارم به‌زودی فرصت دیدار با او را داشته باشم.»