محیط‌بان آذربایجانی عفو شد

0
130

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی،اعلام کرد: مصطفی آقازاده محیط بان منطقه حفاظت شده مراکان که به جرم قتل شبه عمد محکوم به تحمل پنج سال حبس بود با رضایت خانواده مقتول از این محکومیت رهایی یافت.

 حسین عباس نژاد مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با اعلام این خبر، گفت: اسفند ۱۳۸۹ مامورین منطقه حفاظت شده مراکان حین ماموریت گشت و کنترل با دو شکارچی برخورد و بر اثر تیراندازی محیط بان منطقه به شکارچیان، یکی از آن ها به نام مرحوم حسن حبیب زاده از اهالی روستای میراحمد کندی مجروح و پس از انتقال به بیمارستان و حین عمل جراحی فوت می کند.

عباس نژاد افزود: پس از فوت مرحوم حبیب زاده، پرونده قضائی این موضوع با صدور کیفرخواست قتل عمد از دادگستری شهرستان خوی به دادگاه ارومیه ارسال و پس از یکسال رسیدگی قضائی، در نهایت دادگاه شعبه ۱۶ ارومیه محیط بان استان را به جرم قتل شبه عمد به ۵ سال زندان محکوم کرد.

وی ادامه داد: اداره کل حفاظت محیط زیست استان ضمن ابراز تاسف و همدردی از حادثه به وقوع آمده با خانواده مرحوم، از ابتدای ماجرا تلاش وسیعی برای اخذ رضایت از اولیاء دم با استفاده از همه پتانسیل ها و ظرفیت های محلی و استانی صورت داد و نهایتاً پس از سه سال مذاکره با خانواده مرحوم، موفق به اخذ رضایت این خانواده و مورد عفو و بخشش قرار گرفتن محیط بان مصطفی آقازاده شد.

وی اضافه کرد: با ارائه این رضایت نامه به دادگاه مصطفی آقازاده، محیط بان منطقه حفاظت شده مراکان از زندان رهایی می یابد.

لازم به ذکر است: آقازاده از اسرای آزاد شده جنگ تحمیلی بوده و ۳۲ ماه از عمر خود را در پشت میله های زندان های بعث در عراق گذرانده است. با گذشت ۳ سال از بروز این حادثه سهوی، محیط بان منطقه مراکان و خانواده وی با فشارها و دغدغه های بسیاری در این مدت مواجه بوده اند.

به گزارش مهر،مصطفی آقازاده محیط بان منطقه حفاظت شده مرآکان از خانواده مرحوم حبیب زاده به خاطر بخشش و رضایت آنها تشکر و برای روح آن مرحوم طلب مغفرت کرد.