محکوم کردن چهارشنبه سیاه توسط گزارشگران بدون مرز

0
121

به گزارش خبرنامه ملّی ایرانیان؛ گزارشگران بدون مرز با انتشار بیانیه ای، حادثه خونین “چارلی هبدو” را محکوم کرد.

گزارش‌گران بدون مرز در تارنمای خویش نوشت: « ما با خانواده و نزدیکان قربانیان تسلیت می‌گوییم و با آنها همدردیم»

چهارشنبه ٧ ژانویه ٢٠١٥ مردان مسلح نقاب دار وارد دفتر هفته چارلی هبدو در پاریس شدند و در پی تیراندازی دست کم دوازده نفر از این میان چهار کاریکاتوریست نام‌دار فرانسه شارب، کابو، ویلنوسکی و تینوس را کشتند. به گفته شاهدان و پلیس این کشتار به شکل اعدام انجام شده است، مهاجمان به هنگام جلسه هیات تحریره وارد ساختمان شده و پیش از کشتن روزنامه‌نگاران از آن‌ها خواسته بودند خود را معرفی کنند.

گزارش‌گران بدون مرز این حمله مرگبار و تکان دهنده را به دفتر هفته نامه چارلی هبدو محکوم می‌کند. «  ما با خانواده و نزدیکان قربانیان تسلیت می‌گوییم و با آنها همدردیم»

کریستف دو لوار دبیر اول گزارش‌گران بدون مرز که در نخستین دقایق حمله در محل حاضر شده بود، اعلام کرد : حمله با سلاح سنگین به رسانه‌ها همان نوع خشونتی است که ما در عراق و سومالی و یا پاکستان می‌بینیم. ایا چنین حمله‌ای را در پاریس را تصور می‌کردیم؟ کابوسی است که به واقعیت تبدیل شد. این حمله روز سیاهی در تاریخ فرانسه است.

منابع بسیاری تأیید کرده‌اند که مردان نقاب‌دار مسلح به کلاشنیکف و راکت‌انداز در ساعت یازده و نیم به دفتر هفته‌نامه ظنز چارلی هبدو که در منطقه یازدهم پاریس است حمله کردند. مهاجمان پس از حمله و کشتن بیش از دوازه نفر از این میان دو پلیس و تعدادی از همکاران هفته‌نامه، موفق شدند در آتش‌باری با پلیس فرار کنند.

فرانسوا هولاند رئیس جمهور فرانسه پس از این حمله در محل حاضر شد. وی این حمله را «بربرمنشی استثنایی» خواند و اضافه کرد « هیچ اقدام بربرمنشانه‌ای هیچ‌گاه نمی‌تواند آزادی رسانه‌ها را محدود کند. » رئیس جمهور فرانسه در پی این حمله طرح حفاظت از اقدام‌ها تروریستی را به مرحله اعلام خطر فوق‌العاده افزایش داد.

هفته نامه چارلی هبدو در پی تهدیدهای بسیار از حفاظت پلیس بهرمند شده بود. این دومین حمله به دفتر این مجله است. در سال ٢٠١١ مهاجمانی با بمب آتش زا به دفتر مجله حمله کرده بودند.