محکوم شدن حمایت جمهوری اسلامی از نیروهای نیابتی توسط ناتو

0
257

اجلاس سران سازمان آتلانتیک شمالی، ناتو، روز دوشنبه ۲۴ خرداد با انتشار بیانیه ای در بروکسل  از جمهوری اسلامی خواست همه فعالیت های موشکی بالستیکی مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ را متوقف و از اقدامات بی ثبات کننده خودداری کند.

در بند ۵۲ این بیانیه  که به جمهوری اسلامی اختصاص یافته آمده است: « ما متعهدیم که جمهوری اسلامی هرگز سلاح هسته‌ای تولید نکند. ما از بحث های اساسی میان شرکت کنندگان در مذاکرات برجام و مذاکرات جداگانه با آمریکا استقبال می‌کنیم تا به توافقی برای بازگشت متقابل ایالات متحده و جمهوری اسلامی به پیروی برجام دست یابیم.»

ناتو در بخش دیگری از بیانیه خود تاکید کرده است: « ما از رسیدن به هدف منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای ناشی از برجام و اطمینان یافتن از ماهیت صلح آمیز برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی حمایت می‌کنیم. جلوگیری از بالا گرفتن تنش و حفظ  فضای  مذاکره از سوی جمهوری اسلامی بسیار حیاتی است.»

صدای آمریکا نوشت؛ سران سازمان آتلانتیک شمالی در این بیانیه گفته اند: «ما برای اطمینان یافتن از اجرای تعهدات مربوط به پیمان منع گسترش و سایر تعهدات توسط جمهوری اسلامی، قویا از آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای حمایت می کنیم. برجام تقویت و ترمیم و به طور کامل اجرا شده، می تواند راه را برای رفع نگرانی های بیشتر منطقه ای و امنیتی، از جمله حمایت از منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای هموار کند.»

همچنین در این بیانیه آمده است: «ما حمایت جمهوری اسلامی از نیروهای نیابتی و بازیگران مسلح غیر دولتی، شامل تامین مالی، آموزش و گسترش فناوری موشکی و تسلیحاتی آنها را محکوم می‌کنیم. ما از جمهوری اسلامی می‌خواهیم همه فعالیت موشکی بالستیکی مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ را متوقف و از اقدامات بی ثبات کننده خودداری کند و نقش سازنده‌ای در تقویت ثبات منطقه‌ای و صلح ایفا نماید.»