محکومیت ذبیح الله رئوفی شهروند بهایی ساکن سنندج به یک سال زندان و تبعید

0
117

یک منبع مطلع گفت دادگاه تجدیدنظر استان کردستان با تایید رای دادگاه بدوی، ذبیح الله رئوفی، شهروند بهایی ۶۹ ساله ساکن سنندج را به یک سال زندان تعزیری و یک سال تبعید به شهرستان میناب محکوم کرد.

ذبیح الله رئوفی اواسط شهریور ۹۴، از سوی وزارت اطلاعات در سنندج، به اتهام تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی از طریق تبلیغ بهاییت بازداشت و پس از یک هفته بازجویی بدون حضور وکیل، با سپردن وثیقه تا زمان دادگاه، آزاد شد. منبع نزدیک به آقای رئوفی گفت دادگاه در مرحله بدوی و تجدیدنظر به دفاعیات وکلا توجهی نشان نداده است.

این منبع گفت مستند حکم صادر شده از سوی دادگاه، گزارش ضابطان قضایی (بازجوهای وزارت اطلاعات) و اعترافاتی است که نزدیکان ذبیح الله رئوفی در اداره اطلاعات سنندج، در سلول انفرادی و بدون حضور وکیل انجام داده‌اند.

این شهروند بهایی به کمپین گفت وزارت اطلاعات سنندج در شهریور ماه ۹۴ تعدادی از شهروندان غیربهایی را به دلیل رفت و آمد بازداشت کرده و آنان را وادار  کرده است علیه ذبیح الله رئوفی اعتراف کنند: «چند نفر از کسانی که با آقای رئوفی رفت و آمد داشتند، بازداشت شدند، در اداره اطلاعات درباره تبلیغ بهاییت توسط ذبیح الله پرسیدند، با این که اغلب افراد تبلیغ را رد کردند و گفتند آقای رئوفی فقط اگر سوال بپرسیم جواب می‌دهد، اما وزارت اطلاعات گفته همین جواب دادن نوعی تبلیغ است و ما قبلا به بهاییان هشدار دادیم به سوالات غیربهاییان درباره بهاییت پاسخ ندهند.»

به گزارش خبرنامه ملی ایرانیان به نقل از کمپین حقوق بشر در ایران؛ دادگاه نخست ذبیح الله رئوفی بیست و سه آذر ماه ۹۴ در دادگاه انقلاب سنندج برگزار شد. پنج روز بعد و در ۲۹ آذر، پروانه رحمانی، همسر آقای رئوفی نیز از سوی وزارت اطلاعات، بازداشت شد.او در دادگاه نخست به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال حبس تعزیری محکوم شده و پس از اعتراض، منتظر رای دادگاه تجدیدنظر است.