محکومیت جمهوری اسلامی برای سرکوب مردم ایران توسط بریتانیا و فرانسه

0
22

وزرای خارجه بریتانیا و فرانسه در پایان نشست خود در پاریس طی بیانیه‌ مشترکی سرکوب خشونت‌‌بار و خونین اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم ایران توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کردند.

در این بیانیه که جمعه ۲۰ آبان‌ماه نسخه‌ اصلی آن در سایت وزارت خارجه بریتانیا قابل دسترسی است، وزرای خارجه بریتانیا و فرانسه ضمن «مشروع» خواندن اعتراضات مردم ایران، حمایت و پشتیبانی نظامی رژیم جمهوری اسلامی از جنگ «نامشروع» روسیه علیه اوکراین که از طریق پهپادهای انفجاری غیرنظامیان و زیرساخت‌های شهری اوکراین را هدف می‌گیرد را محکوم کردند.

بر اساس این بیانیه، وزرای خارجه بریتانیا و فرانسه، متعهد شدند همکاری‌های بین‌المللی خود را برای مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده جمهوری اسلامی در خاورمیانه و سایر مناطق و همچنین جلوگیری از ارسال پهپادها و موشک‌های ساخت جمهوری اسلامی به مسکو در تهاجم به اوکراین، تقویت کنند.

العربیه نوشت؛ جیمز کلورلی و کاترین کلونا همچنین بر عزم آشکار خود مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی هرگز نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد تاکید کرده و نگرانی عمیق خود را از همکاری ناکافی این کشور با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تکرار کردند.

تاکنون بریتانیا به‌صورت جداگانه و فرانسه با همراهی سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، چندین فرد و نهاد مرتبط با دستگاه‌های سرکوب جمهوری اسلامی را تحریم کرده‌اند.