محمد بن سلمان نسبت به پی آمدهای جهانی جنگ عربستان و جمهوری اسلامی هشدار داد

0
206

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، هشدار داد که جنگ میان کشورش و جمهوری اسلامی به فروپاشی اقتصاد جهانی منجر خواهد شد و اگر جهان قاطعانه برای بازداشتن حکومت جمهوری اسلامی عمل نکند شاهد تنش های بمراتب شدیدتری خواهیم بود که منافع جهانی را به خطر خواهند انداخت.

ولیعهد عربستان که این سخنان را در مصاحبه با شبکۀ تلویزیون آمریکایی “سی بی اس” ایراد می کرد، تصریح نمود که پی آمدهای جنگ عربستان و جمهوری اسلامی دامان کل جهان را خواهند گرفت. او گفت که منطقۀ خلیج فارس تأمین کنندۀ ٣۰ درصد نفت مورد نیاز جهان است و حدود ۲۰ درصد مبادلات تجاری بین المللی در این منطقه صورت می گیرد.

ولیعهد عربستان سپس تصریح نمود که فعالیت های اقتصادی این منطقه معادل ۴ درصد تولید ناخالص جهانی است و توقف این فعالیت ها “فروپاشی کامل اقتصاد جهان و نه فقط اقتصاد عربستان و کشورهای خاورمیانه را در پی خواهد داشت.

محمد بن سلمان بار دیگر حملۀ چهاردهم سپتامبر به تأسیسات نفتی عربستان را ابلهانه خواند و بی آنکه نامی از جمهوری اسلامی ببرد، گفت : تنها یک دیوانه قادر است ۵ درصد تولید جهانی نفت را آماج حمله قرار بدهد. ولیعهد عربستان سپس افزود که عاملان این حمله فاقد هرگونه راهبرد هستند و تنها چیزی که آنان اثبات کردند عمق حماقت شان بوده است. با این حال، ولیعهد عربستان موافقت خود را با اظهارات مایک پمپئو، وزیر امور خارجۀ آمریکا، اعلام کرد که جمهوری اسلامی را مسئول حمله به تأسیسات نفتی آرامکو معرفی و از آن به عنوان “اقدامی جنگی” یاد کرد.

محمد بن سلمان جامعۀ جهانی را به ایجاد یک جبهۀ واحد در مقابل جمهوری اسلامی ایران فراخواند، هر چند او خواستار حل مسالمت آمیز بحران جاری منطقه از طریق ملاقات رؤسای جمهوری آمریکا و جمهوری اسلامی شد که در نتیجۀ آن باید توافقی جدید دربارۀ فعالیت های اتمی جمهوری اسلامی و نفوذ آن در خاورمیانه به دست آید.

در مصاحبه با شبکۀ تلویزیون آمریکایی، ولیعهد عربستان بار دیگر مسئولیت قتل جمال قاشقچی، روزنامه نگار سعودی، را برعهده گرفت، هر چند تأکید نمود که او هرگز فرمان قتل قاشقچی را صادر نکرده بود. او از قتل قاشقچی به عنوان جنایتی هولناک یاد نمود و افزود : از آنجا که این جنایت توسط مقامات دولت سعودی صورت گرفته، مسئولیت آن را به عنوان رهبر عربستان می پذیرد.

به گزارش رادیوفرانسه؛ در اظهاراتی جداگانه، وزیر امور خارجۀ جمهوری اسلامی، محمدجواد ظریف، گفت که عربستان سعودی باید دریابد که امنیت قابل خریدن نیست. ظریف عربستان سعودی را متهم کرد که با ایجاد تنش می کوشد مسیر مداخلۀ نیروهای خارجی در منطقه را هموار سازد.