محمدعلی طاهری دوباره به اعدام محکوم شد

0
720

محمود علیزاده طباطبایی، وکیل محمدعلی طاهری (بنیانگذار عرفان حلقه)  تأیید کرد که برای موکلش حکم اعدام صادر شده است.

آقای طباطبایی امروز یکشنبه ۵ شهریور (۲۷ اوت) گفت که شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب آقای طاهری را به اتهام افساد فی الارض به اعدام محکوم کرده است.

آقای طاهری قبلا هم یک بار به اعدام محکوم شده بود، اما دیوان عالی کشور این حکم را نقض کرد و گفت تحقیقات در مورد اتهامات سب النبی (اهانت به پیامبر)، ارتداد، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و “فرا درمانی” ناقص بوده است.

آقای طاهری از سال‌های ابتدای دهه ۱۳۸۰ خورشیدی با راه انداختن موسسه فرهنگی هنری “عرفاق حلقه” و معرفی نوعی طب مکمل با عنوان “فرادرمانی” به تدریج شهرت یافت.

او در سال ۱۳۸۹ با طرح اتهام‌های عقیدتی بازداشت شد.

آقای طباطبایی می گوید که حکم اعدام علیه او به استناد ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی صادر شده که مصوب سال ۱۳۹۲، یعنی حدود ۳ سال بعد از زندانی شدن آقای طاهری است.

به گفته آقای طباطبایی، قانون نمی تواند مشمول فعالیت‌هایی بشود که پیش از تصویب آن صورت گرفته است.

او گفت که ماده ۲۸۶ به موضوع اتهام “افساد فی الارض” می پردازد که تا پیش از تغییرات مصوب سال ۱۳۹۲ با محاربه همراه بود و نمی توانست شامل اقدامات آقای طاهری باشد.

آقای طباطبایی می‌گوید که در مورد اتهام هایی که مورد ایراد دیوان عالی کشور قرار گرفته، یعنی سب النبی، ارتداد، اجتماع و تبانی و اتهامات مرتبط با فرادرمانی قرار منع تعقیب صادر شده است.

اما دادگاه به استناد مدارکی که در منزل آقای طاهری پیدا شده و ادعا شده که طلسم است و همچنین فیلم هایی که منتشر شده و ادعا شده که مصداق به انحراف کشاندن دیگران است، دوباره آقای طاهری را به اعدام محکوم کرده است.

به گزارش بی‌بی‌سی فارسی؛ حکم صادر شده قابل تجدیدنظرخواهی است و آقای طباطبایی می گوید که به آن اعتراض خواهد کرد.