محمدعلی طاهری بنیانگذار عرفان حلقه بار دیگر به پنج سال زندان محکوم شد

0
255

زینب طاهری یکی از وکلای محمدعلی طاهری، بنیانگذار زندانی عرفان حلقه، روز پانزدهم اسفند گفت شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی موکلش را به اتهام افساد فی الارض برای بار دوم به پنج سال حبس تعزیری محکوم کرده است.

محمدعلی طاهری از اردیبهشت ۱۳۹۰ به دلیل فعالیت‌هایش در ارتباط با راه‌اندازی مکتبی به نام عرفان حلقه در بند دو الف سپاه پاسداران زندانی است و حکم اعدامش تا کنون دو بار از سوی دیوان عالی کشور نقض شده است. زینب طاهری گفت حکم جدید پنج سال حبس تعزیری محمدعلی طاهری روز دوازدهم اسفند، در زندان اوین و بدون اطلاع به وکلا به موکلش ابلاغ شده است.

پرونده محمدعلی طاهری پس از آن در اختیار شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب قرار گرفت که دیوان عالی کشور حکم اعدام صادر شده از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب را برای دومین بار به دلیل فقدان مدارک لازم نقض کرد، تنها جلسه رسیدگی به اتهامات جدید در پرونده محمدعلی طاهری روز پنجم اسفند برگزار شد. زینب طاهری به کمپین گفت قاضی صلواتی رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب پس از یک جلسه دادرسی با حضور فقط یکی از وکلا اقدام به صدور رای کرده است.

وکیل محمدعلی طاهری این سئوال که آیا حکم صادر شده و روند دادرسی عادلانه بوده یا خیر را سئوالی سیاسی توصیف کرد و گفت به دلایلی نمی‌تواند به آن پاسخ دهد اما امیدوار است موکلش به زودی به صورت مشروط آزاد شود: «این که حکم و دادگاه عادلانه بوده یا نه، کمی سیاسی می‌شود و اجازه بدهید پاسخ ندهم ولی با توجه به این که آقای طاهری بیش از یک سوم حکم صادره یعنی پنج سال را گذرانده، شرایط استفاده از آزادی مشروط را دارد و امیدواریم قوه قضائیه موافقت بکند.»

زینب طاهری گفت موکلش با استناد به تبصره ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی به اتهام افساد فی الارض محکوم شده است.

طبق ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲  هرکس به طور گسترده، مرتکب جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد، جرائم علیه امنیت داخلی یا خارجی کشور، نشر اکاذیب، اخلال در نظام اقتصادی کشور، احراق و تخریب، پخش مواد سمی و میکروبی و خطرناک یا دایر کردن مراکز فساد و فحشا یا معاونت در آنها گردد به گونه ای که موجب اخلال شدید در نظم عمومی کشور، ناامنی یا ورود خسارت عمده به تمامیت جسمانی افراد یا اموال عمومی و خصوصی، یا سبب اشاعه فساد یا فحشا در حد وسیع گردد مفسد فی الارض محسوب و به اعدام محکوم می‌گردد، تبصره این ماده نیز اضافه کرده که هرگاه دادگاه از مجموع ادله و شواهد قصد اخلال گسترده در نظم عمومی، ایجاد ناامنی، ایراد خسارت عمده و یا اشاعه فساد یا فحشا در حد وسیع و یا علم به مؤثر بودن اقدامات انجام شده را احراز نکند و جرم ارتکابی مشمول مجازات قانونی دیگری نباشد، با توجه به میزان نتایج زیانبار جرم، مرتکب به حبس تعزیری درجه پنج یا شش محکوم می‌شود.

به گزارش خبرنامه ملی ایرانیان به نقل از کمپین حقوق بشر در ایران؛ محمدعلی طاهری ۶۱ ساله در دهه هشتاد شمسی به دلیل فعالیت‌هایش در زمینه معرفی نوعی عرفان کیهانی و همچنین فرادرمانی و طب سنتی در ایران معروف شد. اگرچه کتب و نهادهای زیر نظر او به صورت قانونی فعالیت می‌کردند اما با گسترده‌تر شدن دامنه هواداران و مخاطبان او در اواخر دهه هشتاد شمسی، نهادهای امنیتی نگاه عرفانی ارائه شده از سوی او و هوادارانش را به عنوان رقیبی برای برداشت سنتی جمهوری اسلامی از دین و مذهب و مبلغ شرک و گمراهی معرفی کردند. از آن زمان علاوه بر محمدعلی طاهری، صدها تن از هواداران او در شهرهای مختلف ایران نیز بازداشت، محاکمه و زندانی شده‌اند و برخوردهای امنیتی با این گروه همچنان ادامه دارد.