محمدجواد لاریجانی: هاشمی هم مثل منتظری ریل عوض کرد

0
139

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با کنایه به اکبر هاشمی رفسنجانی گفته «امروزه بعضا اظهاراتی به زبان جاری می‌کنند که خود غربی‌ها هم از گفتن آنها اکراه دارند.»

لاریجانی پیرامون دگردیسی برخی چهره‌های انقلابی گفت: نمونه بارز اینگونه افراد آیت‌الله منتظری بود. وی مبارزات وسیعی داشت، از یاران امام بود و به انقلاب اعتقاد عمیق داشت. او بهترین مجموعه کتاب‌ها را راجع به ولایت فقیه که برگرفته از فقه بود نوشت که من غالباً به آنها مراجعه می‌کنم و همواره برای ایشان طلب غفران و آمرزش دارم. اما وی به جایی رسید که در مقابل فقیه، رهبر و انقلابی مسلم ایستاد و مواضعی گرفت که مواضع غربی‌ها بود.

وی با تأکید بر اینکه «انقلابی بودن «ژنتیکی» نیست بلکه یک وضعیت «اکتسابی» است، افزود: اتفاقاً نکته‌ای که مقام معظم رهبری روی آن تأکید دارند این است که یکی از جهات نفوذ «تغییر جهت در انقلابی بودن» است که دلایل مختلفی دارد. عده‌ای مسیرشان را عوض می‌کنند، منتها نسل جوان نباید یک مفهوم تاریخی از انقلابی بودن بگیرد و بعد ببیند که آیا افرادی که به تعبیر تاریخی آن، ‌انقلابی بودند امروز هم انقلابی هستند یا خیر؟ و این را معیار زنده یا غیرزنده بودن انقلاب عنوان کند. این یک اشتباه در فهم است. نفوذ روی این موضوعات کار می‌کند.
وی سپس در موضوع برجام نیز گفت: برجام سندی است که دولت فعلی براساس آن تعهدی را پذیرفته و باید این سند از سوی دو طرف به نحو دقیقی انجام شود. تعهدات ما تا حد بسیار زیادی انجام شده و بیشتر تعهداتی که باقی مانده، مربوط به طرف مقابل است. البته من معتقدم سند برجام سند «بسیار نامتوازن»ی است. ما کارهای عظیم را یک‌دفعه انجام دادیم، به طور مثال یک رآکتور بسیار عظیم (اراک) و تأسیسات فردو را از کار انداختیم، نطنز را محدود و ساخت سانتریفیوژهای جدید را متوقف کردیم و اورانیوم غنی شده را نیز به خارج کشور انتقال دادیم و دیگر چیزی نداریم. حالا نشسته‌ایم تا ببینیم دولت‌های غربی چه کار می‌کنند.